Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když nabouráte na letních, pojišťovna vám nic nezaplatí

aktualizováno 
Představte si tuhle situaci: jedete z Jeseníku do Zlatých Hor a přehlédli jste novou dopravní značku "Zimní výbava". A do zimních pneumatik jste ještě nechtěli investovat. Od prvního listopadu vás může zastavit policie a dát vám pokutu až dva tisíce korun a zabránit vám v další jízdě. Váš řidičský "rejstřík" bude bohatší o jeden trestný bod.

Ilustrační foto | foto: ÖAMTC

Proč? Výše zmíněná silnice je jednou z těch, na kterých chce kraj novou značku umístit.

Ještě daleko horší bude, když kvůli nedovoleným letním pneumatikám způsobíte dopravní nehodu. Pojišťovna totiž může požadovat, abyste z vlastní kapsy zaplatili způsobenou škodu. "Řidič by tím porušil svou základní povinnost," vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Kdo si může nad novou vyhláškou ministerstva dopravy spokojeně mnout ruce, jsou výrobci pneumatik a autoservisy. "Už dnes používá zimní pneumatiky asi polovina řidičů, teď bude to číslo ještě větší," říká ředitel marketingu firmy Barum Karel Kučera.

Značka platí i pro kamiony
"Letos čekáme větší nával, kvůli nové vyhlášce jsme nakoupili o třicet procent víc zimních pneumatik," pochvaluje si Jiří Peterka z pneuservisu Peterka v Tanvaldu.

Fronty očekává i brněnský A-Autoservis. "Lidé to většinou nechávají na poslední chvíli," líčí Lenka Knorová. A jak jsou na tom se zimním přezutím kamiony? Na rozdíl od osobních aut se u nich obvykle mění pouze jedna náprava, která kamion pohání. Taková "nákladní" zimní pneumatika je vyrobena ze stejné směsi jako letní, pouze má vyřezaný jiný vzorek.

"Některé kamiony už zimní pneumatiky používají, na rozdíl od osobních aut obvykle přezouvají jen jednu nápravu, která náklaďák pohání," říká mluvčí sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

. kam přezout?

Silnice, na kterých musíte mít zimní gumy. PŘEHLED ZDE

"Proti nové vyhlášce nic nemáme. Bude ale záležet na tom, jak to bude policie kontrolovat v praxi. Aby třeba nestáli u rozkvetlé louky a nepokutovali za pneumatiky jen kvůli kalendáři," říká mluvčí sdružení. Zimní pneumatiky se označují zkratkou M+S a začaly se používat v polovině dvacátého století. Jízda při nízkých teplotách a na sněhu je s nimi mnohem bezpečnější než s klasickými letními gumami.

Obsahují totiž více přírodního kaučuku, který udržuje pneumatiku pružnou. Zimní pneumatiky mají i odlišný vzorek. Drobné zářezy v pneumatice způsobují, že při jízdě se jednotlivé části vzorku pohybují a vytlačují sníh z drážek. Pneumatika je tak při jízdě stále čistá a na sněhu neprokluzuje.

Jak poznáte zimní pneumatiku
Zimní pneumatika (obrázek nahoře) má více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami jsou ještě další jemné vlnkovité zářezy, které odvádějí vodu a sníh.

ZIMNÍ PNEUMATIKA

Zimní pneumatika

LETNÍ PNEUMATIKA:
Letní pneumatika
NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Najdete na iDNES.cz