Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se pohodová jízda změní v horor

  13:00aktualizováno  13:00
Chvilka nepozornosti… a náraz. Pohodová jízda se v setině vteřiny mění v horor. Auto už se kutálí za stráně.

Simulátor dopravní nehody | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Křečovitě se držím volantu. Svět za okénkem se točí a já se na sedačce řidiče zmítám ze strany na stranu. Když jsem hlavou dolů, nohy ani neudržím na pedálech. Dokonce se občas odlepím ze sedačky řidiče.

Ale nevypadnu z ní. Mám zapnutý a utažený bezpečností pás. "Ty vás spolehlivě udrží. Dokážete si představit, že byste pás neměl zapnutý nebo jen přes sebe volně přehozený?" ptá se mě technik Zbyšek Holý, když se vysoukám z auta.

Naštěstí jsem se nikde ze stráně nekoulel. Jen jsem vyzkoušel nejnovější simulátor dopravních nehod. Holý ho společně s pojišťovnou Generali včera přivezl do Humpolce. Na náměstí před kinem si ho mohl vyzkoušet kdokoliv.

Na velkém přívěsu za dodávkou je do speciálních kleští zachycena fabie. Mechanik může s kleštěmi libovolně otáčet kolem podélné osy.

"Zařízení simuluje náraz a následné kutálení po stráni. Auto se otáčí přes střechu. V naprostém bezpečí si vyzkoušíte, jaké by to bylo ve skutečnosti," vysvětluje Zbyšek Holý funkci jediného takového simulátoru v České republice.

Pojišťovna Generali má v podobných atrakcích zálibu. Po několik let putoval republikou starší simulátor nárazu. Mnozí si možná šikmou plošinu s pohyblivým vozíkem podobným důlnímu vláčku dobře vybaví.

Nový simulátor je něco zcela jiného. Už kvůli tomu, že jeho základem je normální vozidlo. "Je k posádce milejší. V původním simulátoru dostal člověk ránu do hrudi, tady nic takového nehrozí," dodala zástupkyně pojišťovny Daniela Chaloupková.

Jeho dodání trvalo skoro rok, cena se blíží ke dvěma milionům korun. Velikou atrakcí se včera v Humpolci stal zejména pro děti, které se na náměstí přišly podívat v rámci výuky. Protočit se v autě bylo pro mnohé lákavější než se projet na pouťových kolotočích a centrifugách.

Simulátor dopravní nehody

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Najdete na iDNES.cz