Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kelisa bere Británii útokem

  17:26aktualizováno  17:26
Neznámá malajsijská automobilka Perodua způsobila v Británii poprask. Nabídla zákazníkům svůj model Kelisa za 5 300 liber, což ji okamžitě vyneslo na první místo renomované ankety společnosti CAP. Ta sestavuje žebříček třiceti nejekonomičtějších automobilů v tříletém provozu.

Kelisa, která ve Spojeném Království stojí v přepočtu okolo 277 tisíc korun, je v současnosti s přehledem nejlevnějším prodávaným vozem. Například nejlevnější model Fabia s benzínovým motorem 1.4 lze v Británii koupit podstatně dráž - za 7685 liber, tedy v přepočtu asi 402 tisíc korun.

A právě cena nového vozu je jeden z nejvýznamnějších faktorů, na který analytici z CAP kladou při sestavování žebříčku ekonomických vozů zřetel. Dále je brána v úvahu spotřeba, servisní náklady a ztráta hodnoty při opětovném prodeji po třech letech provozu. Lidé z CAP propočtou veškeré náklady na jednotlivé modely při ujetí 60 tisíc mil během tří let.

A jak konkrétně vypadají výsledky? Nejlevněji lze míli ujet za zhruba 7 Kč právě s malajsijským vozem. Na druhé místo spadl Smart, který v anketě loni dlouho vedl zejména kvůli nízkým provozním nákladům a malé ztrátě hodnoty při zpětném prodeji. Bronzovou příčku drží litrová Toyota Yaris 3D. Tento vůz také těží z pomalé ztráty hodnoty - po třech letech ho lze dle CAP prodat za "solidních" 41 procent nové ceny, ale velkým handicapem jsou nečekaně vysoké servisní a provozní náklady.

V ostrém kontrastu s dobrou reputací dieselů skončila britská anketa. Mezi třiceti automobily byly jen čtyři se vznětovými motory. Uspěla vznětová Škoda Fabia 1.9 SDI, i když se zařadila až na 29. místo.

Následující tabulka uvádí vybrané vozy a náklady na jednu míli v pencích.

Pořadí

Výrobce

Model

pencí/míli

1. Perodua Kelisa EX 5d 13,5
2. Smart City - 2d, auto 13,8
3. Toyota Yaris 1.0 16v VVTi 3d 14,1
4. Renault Clio diesel 1.5 dCi 3d 14,4
5. Daewoo 106 1.1 3d 14,7
6. Seat Arosa 1.0 3d 14,8
7. Renault Clio 1.2 3d 14,9
- - - -
28. Volkswagen Lupo 1.4 E 3d 16,5
29. Škoda Fabia 1.9 SDI 5d 16.5
30. Ford Ka 1.3i 3d 16,6

Přestože je "Malajsijec" připomínající Nissana Micru velice levný a uspěl i v anketě o nejekonomičtější vůz, závratný úspěch ve Spojeném Království čekat nemůže. Chybí mu jednak reputace, ale i servisní síť.

Informace o možném vstupu malajsijské automobilky na český trh zatím nemáme. Její pozice by zde byla ale velmi složitá, jelikož ceny v ČR jsou podstatně nižší než na západoevropských trzích.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

Najdete na iDNES.cz