Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kempy v Česku? Kvalita stále kulhá!

  15:03aktualizováno  15:03
Většina českých kempů se nachází v překrásné přírodě. Ale to je někdy vše. Sprchy za peníze bývají hned vedle naprosto nevyhovujících záchodů, použitelná kuchyňka téměř neexistuje. Pračka či bezbariérová kabina jsou výjimečnou záležitostí. Evropa nám utekla na míle daleko a běžíme za ní pomalu. Redaktoři MF DNES se v druhé polovině června vydali po nejnavštěvovanějších kempech. Přestože během cesty narazili na řadu drobných zlepšení, z hlediska sociálního zařízení je situace zatím obdobná jako v minulém roce.ZDE čtěte srovnání tuzemských kempů se zahraničními!

Tři čtvrtiny posuzovaných kempů mají nevyhovující záchody a sprchy, většinou v nedostatečném počtu, daleko od úrovně, která je běžná v západní Evropě. Toalety, umyvadla, sprchy, kuchyňky vypovídají o dávných dobách. Zchátralé, v prefabrikovaných buňkách či v plechových kukaních umístěné záchody nemohou turistu uspokojit. Toalet a sprch je často v kempech, s ohledem na kapacitu, málo. Týká se to i nově vystavěných sociálních zařízení, která mnohdy pouze doplňují stará, stále používaná.

Problémem bývá i možnost si zasportovat. Minimum z testovaných kempů nabízí kvalitní víceúčelové hřiště. Většinou je možné narazit na pingpongové stoly, šlapadla či neudržovaný „plácek“ na volejbal. Někteří provozovatelé si však uvědomují zanedbanost zdejších kempů naléhavěji. „Příští rok se bude stavět nová recepce, parkoviště, bazén s toboganem, apartmány,“ vyjmenovává recepční z jednoho z nejlepších testovaných kempů Bítov­-Horky.

V porovnání s předchozím rokem se situace přesto pozvolna zlepšuje. Například v autokempu Merkur u Novomlýnské nádrže oproti loňsku zpevnili cesty v prostoru tábořiště. Stále je však kvalita západoevropských kempů českým tábořištím vzdálená. To potvrzuje i Jiří Erben, majitel cestovní kanceláře Poznání, která má zkušenosti se zahraničními kempy: „Hygienické prohřešky na Západě prakticky nenajdete. Úroveň tamních kempů se s našimi nedá vůbec srovnávat.“

Průzkum redaktorů MF DNES přímo v terénu se zaměřil také na označení příjezdové cesty ke kempům. Většina kempů v tomto ohledu uspěla velmi dobře s výraznými návěštími na hlavních silnicích. Například vyhlášené vodácké tábořiště Soumarský most však na sebe stále upozorňuje jen malou rezavou tabulkou.

Vítězem testu se stal kemp Bítov­-Horky na Vranovské přehradě v zátoce pod zříceninou hradu Cornštejn. Ten zřejmě velmi brzy dosáhne vysoké úrovně. Sociální zařízení se oproti minulému roku vylepšilo, kemp má jako jediný z testovaných bezdotykové baterie v umývárnách. Kuchyňka venku pod přístřeškem je příjemná a prakticky řešená. Dřevěné prolézačky pro děti, pěkné koupání i okolí, čisto a na každém kroku patrná vylepšení dělají z kempu správnou volbu. Cena za osobu a den (60 korun) se od loňského roku nezměnila.

Pod skalami se příjemně vaří i hoduje
Sedmihorky **** (Turnov)

Oficiální kategorie: ***, otevřeno: celoročně, recepce: 7.00 – 22.00, osoba: 35, stan: 40, auto: 45, motocykl: 30 Kč/den. Značení příjezdu: na hlavní silnici běžná dopravní značka „kemp“, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, parkoviště: malé. Značka čepovaného piva: Svijany, Gambrinus, Plzeň.

Čistý, udržovaný kemp je umístěn v nádherné lokalitě. Ze všech testovaných kempů má nejlépe vybavenou kuchyňku, a to včetně sezení na nových, dřevěných lavicích uvnitř i venku. Kromě starých záchodů je k dispozici i velmi kvalitní nové sociální zařízení. Jeho součástí je i kabina speciálně uzpůsobená pro děti. Jako tříhvězdičkový kemp by měly mít Sedmihorky i bezbariérové WC. V kempu je pěkné koupání s písečnou pláží.

20 nejnavštěvovanějších kempů v České republice

Bítov - Camp Bítov­-Horky
Česká Skalice - Autocamping Rozkoš
Frymburk - Camping Wilzing
Horní Planá - Autokemp Jenišov
Hracholusky - Transkemp Hracholusky
Chlum u Třeboně - Hejtman-­Jih
Jedovnice - Autokemp Olšovec
Jinolice - Autokemp Jinolice
Křivoklát - Autocamping Aero
Lišov - ATC Na Borkách
Nová Bystřice - Autokemping Osika
Nová Pec - Veřejné tábořiště
Ostrovačice - Camp Tranzit
Pasohlávky - ATC Merkur
Rožnov - Camping Rožnov
Seč - Autokemp Na Pláži
Tábor - Kemp Knížecí rybník
Trutnov - Autokemp Dolce Vita
Turnov - Autokemping Sedmihorky
Volary - Tábořiště Soumarský most

Zdroj: Český statistický úřad

Vybavení ANO: kromě starých a nevzhledných WC nové záchody a sprchy (ale málo); teplá voda na mince 10 Kč, velmi pěkná kuchyňka s dřevěnými lavicemi; prodej potravin; občerstvení a restaurace v kempu; přípojky elektr. proudu; pračky; sportovní vybavení hřiště, stolní tenis, minigolf; ohniště; osvětlení; viditelné orientační tabule; TV v hospodě. Vybavení NE: možnost žehlení; bezbariérové WC; dětské hřiště (pouze rezavějící houpačky).

Ruda Majstřík s motorkou a přítelkyní: "Naučili mě sem jezdit kamarádi, kteří lezou po skalách. Sprchy a záchody jsou tady rok od roku lepší. Když je moc velké horko, tak se jdeme projít mezi skalky do lesa. Začínají hned za tábořištěm. A večer se tu sedí u ohně."

Do kempu ano, do tábořiště raději ne
Jinolice ** (Jičín)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 1. 5. – 30. 9., recepce: do 21.30, osoba: 45, stan: 40, auto: 20, motocykl: 10 Kč/den. Značení příjezdu: ani na hlavní, ani v obci, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: šotolina, parkoviště: velké šotolinové. Značka čepovaného piva: Gambrinus, Plzeň, Staropramen.

Kemp se skládá z autokempu a veřejného tábořiště, které mají jednoho provozovatele, jsou vzájemně propojené, ale je mezi nimi propastný rozdíl. V tábořišti je velmi špatné sociální zařízení, velké, prašné parkoviště, rezavé houpačky a prolézačky pro děti. Několik hospod a stánků s občerstvením, které na sebe navazují, poskytují dostatek prostoru k posezení. V navazujícím autokempu je antukové hřiště, pěkné dřevěné prolézačky pro děti s pískovištěm a nové sprchy i záchody, které však mají omezenou provozní dobu.

Vybavení ANO: prodej potravin, občerstvení, restaurace v kempu; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení minigolf, antukové hřiště; dětské hřiště; ohniště; osvětlení (jen na křížení cest). Vybavení NE: nedostačující WC a sprchy; bezbariérové WC; teplá voda omezeně; kuchyňka; pračky; možnost žehlení; staré, nečitelné orientační tabule; TV.

S hygienou si hlavu příliš nelámou
Rozkoš ** (Česká Skalice, nádrž Rozkoš)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: celoročně, recepce: nonstop, osoba: 50, stan: 50, auto: 40, motocykl: 25 Kč/den. Značení příjezdu: už 3 kilometry předem dobře viditelné, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: hlavní asfaltované, šotolina, parkoviště: uvnitř ano a velké mimo kemp. Značka čepovaného piva: Budvar, Krakonoš.

Na co se před příjezdem do kempu zeptat

- na polohu (tábořiště v lese u řeky bude zřejmě menší a klidnější než autokemp u přehrady či u rybníka)
- na velikost (v rozlehlém kempu počítejte s rušným nočním životem)
- na možnost nákupu potravin, občerstvení, popřípadě dostupnost restaurací
- na čistotu a kvalitu záchodů a sprch
- na sportovní a další vybavení, zda je možné si zahrát volejbal, zabavit děti na pískovišti, půjčit si surf či šlapadlo
- na čistotu (zda se odpadky neválejí několik dnů kolem přeplněných popelnic)
- na ceny za osobu, auto i stan
- na možnost výletů do okolí (dospívajícím dětem asi pouhý pobyt v kempu stačit nebude)

Kemp je otevřen celoročně, jako jediný ze všech testovaných kempů přijímá platební karty, poskytuje také slevu na ISIC karty. Areál je střežen. K dispozici je letní kino, dětské brouzdaliště i dostatek prolézaček pro děti. Naprosto nevyhovující je však zanedbané, špinavé, staré sociální zařízení. Kuchyňka je sice funkční, ale vařit lze pouze na rezavých dvouplotýnkových vařičích. Kemp je prakticky celý na louce, stinné plochy se vyskytují minimálně.

Vybavení ANO: teplá voda na mince 10 Kč; prodej potravin, občerstvení, restaurace v kempu; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení minigolf, badminton, stolní tenis, hřiště, kroket, loďky; dětské hřiště; ohniště; orientační tabule; osvětlení. Vybavení NE: nedostačující, staré WC a sprchy; kuchyňka (pouze rezavé vařiče); bezbariérové WC; pračky; možnost žehlení; TV.

Jan Maršík z Brandýsa nad Orlicí s přítelkyní: "Já to tady znám už tři roky. Vím, že je to známý doporučovaný kemp. Třeba na týden bych sem já osobně asi nejel. S dětmi jednou ale klidně."

K pěknému koupání nejsou připomínky
Na Pláži **** (Seč, Sečská přehrada)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 15. 5. – 15. 9., recepce: nonstop, osoba: 35, stan: 55, auto: 50, motocykl: 40 Kč/den. Značení příjezdu: vjezd viditelný už z hlavní silnice, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, jinak po trávníku, parkoviště: v kempu není a mimo kemp se platí. Značka čepovaného piva: Pernštejn.

Jaké máte zkušenosti s kempováním?

Jan Burian, písničkář
Do kempu jsme pravidelně jezdívali k Balatonu. Mám na to výborné vzpomínky, pokaždé nás vyplavil déšť. Teď už do kempů nejezdím, raději spím v autě.

Jiří Fejfar, programátor
V Čechách je podle mých zkušeností kempování na nízké úrovni. Znám jen vodácké kempy a v nich se „služby“ v podstatě omezují na poskytnutí pitné vody, hospody, stánku se smíšeným zbožím, místa pro stan a nevyhovujících sociálních zařízení, kde sprcha je pro majitele kempu zřejmě buržoazním přežitkem. Oproti tomu jsou mé zkušenosti z kempů v Řecku nesrovnatelné. Sociální zařízení jsou na vysoké úrovni z hlediska čistoty, vybavení i množství, v každém kempu minimarket, prostředí kempu je civilizované a udržované, není to jen ohraničená louka.

Eva Hauserová, publicistka a spisovatelka
Na pobyt v kempu si pamatuji ze svých dětských let. V šedesátých a sedmdesátých letech jsme s rodiči jezdívali stanovat do Bulharska.

Zuzana Hlavičková, překladatelka
V Čechách do kempu nejezdíme, ale máme velmi dobré zkušenosti ze zahraničí. Strávili jsme týden pod stanem v Norsku, kde bylo vše na vysoké úrovni, čemuž samozřejmě odpovídala cena. Vloni jsme kvůli dětem zvolili pobyt v kempu v Chorvatsku, protože pro ně je tento způsob dovolené dobrodružnější. Po půldenním hledání se nám podařilo najít velmi dobrý kemp na ostrově Cres. Bylo tam vše, co má ve správném kempu být, sociální zařízení s teplou vodou, obchod a úklid probíhal dvakrát denně. Také jsme velmi ocenili uspořádání kempu, kde každý stan má svůj box z keřů, což vytvářelo pocit soukromí. Navíc tam nevedly žádné silnice, nejbližší vesnice byla kilometr vzdálená, takže pocit úniku z civilizace byl dokonalý.

Eva Hrozná, účetní
Do kempů jezdím pravidelně. Zkušenosti mám dvojího druhu. V případě dobré zkušenosti se do kempu ráda vrátím a většinou je zde vidět zlepšení v zařízení i službách.

Milada Jablonská, zásobovačka
Do kempů jsem jezdívala dříve, především do oblasti jižních Čech. Měla jsem v té době oblíbené kempy, do kterých jsem se pravidelně vracela. Vloni jsem strávila pár dní v kempu u Máchova jezera a až na problémy se sociálním zařízením jsem tam byla s nabídkou služeb spokojená.

Martin Kratochvíl, hudebník a podnikatel
Ve všech oblastech života jsem disciplinovaný člověk, který dodržuje předpisy, ale na řece jsem klasický neukázněný vodák, který spí mimo kempy. Nikdy jsem v žádném nespal a určitě nebudu. Na každé řece mám svá krásná, neuvěřitelně poetická místečka, kde se dá nejen přespat, ale vychutnat si i romantiku řeky. Neříkám, že ty své vltavské, otavské nebo sázavské bivaky najdu vždy prázdné, ale rozhodně je v nich míň lidí než v těch přecpaných „eroháckých“ kempech, protože jsou trochu skryté, utajené.

Tomáš Mačejovský, automechanik
Právě jsem se vrátil z dovolené, kterou jsem trávil v kempu v Chorvatsku, a musím říct, že jsem byl naprosto spokojen. Bydlel jsem s rodinou v plně vybaveném karavanu pár metrů od moře, v kempu bylo veškeré sociální vybavení, možnost zapůjčení sportovních potřeb, ale i třeba motorového člunu.

Eva Miškovská, úřednice státní správy
Putuji hodně na kole, a tak vyzkouším spoustu kempů. Mé zážitky jsou vesměs pozitivní. Jen v jižních Čechách jsou kempy dost přeplněné, jejich návštěvníci se podle mě neumí moc chovat a i přes snahu správců je v nich nepořádek. Zato z jižní Moravy mám zkušenosti jen dobré. Asi to zase souvisí se skladbou návštěvníků, neboť tam jezdí spousta turistů z Rakouska a jejich kultura chování je asi o něco vyšší, než je tomu u našich občanů.

Marie Pomahačová, podnikatelka
Mé zkušenosti jsou výborné. Jezdím na Orlickou přehradu do kempu Trhovky a naprosto mi to tam vyhovuje. Pro návštěvníky je k dispozici restaurace, velká samoobsluha, prodej zeleniny. Děti ocení stánky se zmrzlinou a tobogan. V poslední době jsou jedinou nepříjemností pouťové atrakce, které jsou hlučné, ale jinak si myslím, že je to nejlepší kemp na Orlické přehradě.

Bára Štěpánová, herečka a moderátorka
Jako dítko jsem samozřejmě s rodiči do kempu jezdívala, ale teď už jsem spíše hotelový typ. Upřímně řečeno, nedovedu si představit dovolenou v kempu.

Michal Schuster, televizní reportér
Když jsem byl dítě, jezdívali jsme s rodiči na dovolenou do kempu k moři, do tehdejší NDR. Na vysoké škole jsem nejezdil nikam, neboť jsem se během prázdnin snažil vydělat nějaké peníze. V dospělosti dávám přednost většímu komfortu, to znamená hotelu či ubytovně.

Valerie Zawadská, herečka
Mé vzpomínky sahají hluboko do dětství. Pokud se dá kempováním nazvat pionýrský tábor, tak ten jsem absolvovala dvakrát. Za báječné táboření také považuji pobyt u babičky na východním Slovensku, kde jsem spávala na seně. S rodiči jsme nikam nejezdili, neboť jsme žili na vesnici, a tudíž jsme měli přírody až až.

Jarmila Zemanová, pedikérka
Naše rodina kempuje velmi ráda. Už pětadvacet let jezdíme každoročně do stejného kempu u Strakonic a jsme tam spokojeni. Je tam vidět snaha o zlepšení, nové sociální zařízení, ale i možnosti zábavy. Jezdíme tam také kvůli lidem, se kterými se tam rok co rok potkáváme. Jediné, s čím bývá problém, je koupání, protože jde o chovný rybník.

Velmi udržovaný kemp, v pěkném přírodním prostředí, pozvolně se svažuje k vodě. Pláž je písečná. Kemp disponuje novými i starými toaletami, mezi nimiž je však velký rozdíl v úrovni i čistotě. Pro děti jsou k dispozici nové dřevěné prolézačky a houpačky. Recepce má prostor pro příjem hostů. Popelnice jsou zakryté v betonových „domečcích“.

Vybavení ANO: nové, pěkné WC a sprchy (vedle starých, nevzhledných); bezbariérové WC; teplá voda nepřetržitě; kuchyňka; prodej potravin, občerstvení, restaurace v kempu; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení hřiště, stolní tenis, loďky, šlapadla; dětské hřiště (dřevěné prolézačky a houpačky); ohniště; orientační tabule; osvětlení (jen na důležitých místech); TV ve společenské místnosti. Vybavení NE: pračky; možnost žehlení.

Až na ty sprchy a záchody...
ATC Merkur *** (Pasohlávky, Novomlýnské nádrže)

Oficiální kategorie: ***, otevřeno: 19. 4. – 31. 10., recepce: nonstop, osoba: 40, stan: 50, auto: 40, motocykl: 40 Kč/den. Značení příjezdu: na dálku viditelné velké tabule, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: hlavní asfaltované, jinak prašné v trávě, parkoviště: před vjezdem i v kempu je. Značky čepovaného piva: Litovel, Radegast, Gambrinus, Krušovice, Regent, Bernard, Starobrno.

Tříhvězdičkový kemp má kromě několika nových záchodů a sprch špatné staré sociální zařízení, nevzhledné ubytovací buňky a maringotky. Toalet i sprch je nedostatečné množství. Chybí bezbariérové WC. Kemp má nonstop recepci, ostrahu celého areálu i velmi pěkná, živým plotem ohrazená stání pro stany a karavany s přípojkami na elektřinu. Z testovaných kempů jeden z nejlépe sportovně vybavených. Problémem je nedostatek stínu. Velký počtu hospod a restaurací uprostřed kempu.

Vybavení ANO: teplá voda na mince 10 Kč; řady stánků s občerstvením a potravinami přímo v areálu; přípojky elektrického proudu (oddělená stání pro karavany); sportovní vybavení kola, lodě, šlapadla, surfy, minigolf, víceúčelové hřiště; ohniště; orientační tabule; osvětlení; TV. Vybavení NE: nedostačující WC a sprchy; bezbariérové WC; kuchyňka; dětské hřiště; pračky; možnost žehlení.

Jaromír Kulhánek s paní: "My žijeme ve Švýcarsku a tohle místo jsme si vybrali předem na internetu. Záchody se nám tu moc nelíbí, ale v našem obytném autě máme svůj chemický."

Vítěz testu stojí za návštěvu
Bítov­-Horky *****  (Bítov, Vranovská přehrada)

Oficiální kategorie: ***, otevřeno: 1. 5. – 30. 9., recepce: nonstop, osoba: 60, stan: 50, auto: 50, motocykl: 25 Kč/den. Značení příjezdu: špatné, nejjistější je se zeptat, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: šotolina, parkoviště: malé. Značka čepovaného piva: Gambrinus, Plzeň.

Perfektně udržovaný kemp v nádherném prostředí s výborným sociálním zařízením včetně bezbariérových kabin a zastřešené kuchyňky. Jediný z testovaných kempů má bezdotykové baterie u umyvadel. Velmi ochotný personál, na recepci půjčují knížky, šachy, koloběžky a prodávají připravené dříví na ohniště. Pěkné koupání.

Vybavení ANO: perfektní nové, čisté WC a sprchy; nové bezbariérové WC; teplá voda na žetony 15 Kč; příjemná kuchyňka pod přístřeškem; prodej potravin, občerstvení a restaurace přímo v kempu; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení šlapadla, loďky, motorové lodě, stolní tenis, kola; dětské hřiště (dřevěné houpačky a prolézačky); ohniště (jedno velké s dřevěnými lavičkami); pračky; vynikající orientační tabule; osvětlení. Vybavení NE: možnost žehlení; TV.

Stačilo by několik málo vylepšení
Osika *** (Nová Bystřice)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 15. 6. – 15. 9., recepce: do 22.00, noční služba, osoba: 54, stan: 45, auto: 50, motocykl: 20 Kč/den. Značení příjezdu: dost malé cedulky na příjezdu k Nové Bystřici, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, parkoviště: malé v kempu i před závorou. Značka čepovaného piva: Gambrinus.

Příjemný kemp u rybníka je výborně značený. Směrovky v kempu, které jsou udělané jako dopravní značky, jsou pěkně viditelné. Kemp trochu připomíná dopravní hřiště. Cesty jsou v celém kempu zpevněné. Kemp je udržovaný, sociální zařízení čisté, ale staré a v případě sprch v nedostačujícím počtu. V kempu je nedostatek stínu. Ohnišťě jsou v nevzhledných, rezavých, kovových skružích. Dojem z kempu také kazí staré maringotky a obytné buňky. Velmi ochotný personál a dostatek informací na nástěnce u recepce, dokonce ve čtyřech jazycích.

Vybavení ANO: malá kuchyňka; prodej potravin, občerstvení v kempu; restaurace v Nové Bystřici; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení šlapadla, hřiště, stolní tenis; dětské hřiště; ohniště (pravidelně vymezená v rezavých skružích); pračky; možnost žehlení; vynikající orientační tabule; sporadické osvětlení. Vybavení NE: nedostačující WC a sprchy (i když udržované); bezbariérové WC; teplá voda omezeně; TV.

Pětiletá Kristýnka s rodiči: "Jsem z Ústí nad Labem a moji rodiče sem jezdí prý už sedm let. Říkají, že je tu klid a čisto, a vždycky sem jedou na týden a vyrážejí na výlety. Ale vždycky jenom před začátkem sezony, pak je tu prý ten - nó - blázinec."

Příroda dohání, co lidé zmeškali
Hejtman­-Jih ** (Chlum u Třeboně)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 1. 5. – 30. 9., recepce: nonstop, osoba: 15, stan: 40, auto: 30, motocykl: 20 Kč/den. Značení příjezdu: poutač jen u vjezdu, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, šotolina, parkoviště: malé uvnitř. Značka čepovaného piva: Gambrinus, Budvar.

Kemp nepůsobí vysloveně udržovaným dojmem. Například tobogan je oprýskaný, uprostřed kempu je prohnilá chatrč. Toalety, záchody a umyvadla jsou nedostačující. Je tu pouze šest nových sprch, zbytek představují neuklizené staré záchody a sprchy. Z přírodního hlediska je to však jeden z nejpříjemnějších kempů. Dostatek stínu, pěkné koupání v čisté vodě. Lze přejít po úzké lávce na ostrov uprostřed rybníka. V blízkosti kempu jsou restaurace, cukrárny, potraviny, pošta, kino.

Vybavení ANO: teplá voda na mince 20 Kč; prodej potravin a občerstvení přímo v areálu; restaurace v Chlumu u Třeboně; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení loďky, hřiště, tobogan, skokanské můstky; dětské hřiště; ohniště; osvětlení (sporadické). Vybavení NE: špatné a nedostačující WC a sprchy; bezbariérové WC; kuchyňka; pračky; možnost žehlení; orientační tabule; TV.

Jitka Pokorná s manželem a kamarádkou: "Letos jsme tu byli už třikrát. I když to máme z Karlových Varů dost daleko, líbí se nám tu tolik, že nám cesta nevadí. Tři dny tu sice netekla teplá voda a povlaky mají utrhané knoflíky a služeb by tu taky mohlo být víc... My jsme tu ale hlavně kvůli přírodě."

Kemp, který patří především cizincům
Frymburk **** (Frymburk, Lipenská přehrada)

Oficiální kategorie: ***, otevřeno: 1. 5. – 1. 10., recepce: 8.00 – 12.30 a 13.30 – 18.00, osoba: 90, stan + auto: 380, stan + motocykl: 380 Kč/den. Značení příjezdu: na hlavní silnici půl kilometru před vjezdem, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt a hrubé kamení, parkoviště: ne. Značka čepovaného piva: Eggenberg.

Jeden z mála kempů, v nichž je úroveň hygieny na toaletách a ve sprchách velmi dobrá a sprch a záchodů je dostatek. K dispozici je kromě několika praček i sušička. Tříhvězdičkový kemp by měl mít kuchyňku, bezbariérové WC a nepřetržitou provozní dobu recepce. Ani jedno však kemp nesplňuje. Kemp je určen především pro cizince, tomu odpovídají i velmi vysoké ceny. Na českého turistu se však v recepci tváří přívětivě, kola jsou ochotni uschovat do hangáru.

Vybavení ANO: nové, perfektně čisté WC a sprchy; teplá voda na žetony 15 Kč; prodej potravin, občerstvení přímo v kempu; restaurace ve Frymburku; přípojky elektrického proudu (číslovaná stání pro karavany); sportovní vybavení loďky, šlapadla, stolní tenis; dětské hřiště (natřené prolézačky); ohniště; pračky, sušička, žehlicí prkno; orientační tabule; osvětlení; TV (v kantýně). Vybavení NE: bezbariérové WC; kuchyňka.

Holanďan Martin Smits se ženou: "Projíždíme pět týdnů Česko a Slovensko a tenhle kemp je nejhezčí, ale je drahý, i pro nás. Někdo ze známých nám o tomhle místě řekl. My si kempy nejčastěji vybíráme až na místě, když se nám nelíbí, jedeme dál."

Září novotou, ale Češi nejsou vítáni
Jenišov **** (Horní Planá, Lipno)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: hlavni sezona, recepce: 8.00 - ­ 20.00, osoba: 70, stan: 60, auto: 50, motocykl: 30 Kč/den. Značení příjezdu: velmi dobré, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, parkoviště: ano. Značka čepovaného piva: nájemce neví, jaké bude točit v sezoně, v den návštěvy Budvar.

Menší, útulný, udržovaný kemp s novou recepcí a prodejnou potravin. Má velmi pěkné nové záchody a sprchy včetně bezbariérových kabin. Jedno z nejlepších sociálních zařízení ze všech testovaných kempů. Problémem je prakticky žádné sportovní vybavení a nepříjemný personál, který si spíše hledí zahraničních klientů.

Vybavení ANO: perfektní nové, čisté WC a sprchy; bezbariérové kabiny; teplá voda na mince 20 Kč; prodej potravin, občerstvení, restaurace přímo v kempu; přípojky elektrického proudu; sportovní vybavení šlapadla, loďky; dětské hřiště (dřevěné houpačky); ohniště; osvětlení (místy). Vybavení NE: kuchyňka; pračky; možnost žehlení; orientační tabule; TV.

Skromný, ale vodáky tradičně milovaný
Soumarský most * (Volary)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 1. 5. – 15. 9., recepce: nonstop, osoba: 20, stan: 20, auto: 20, motocykl: 10 Kč/den. Značení příjezdu: malá rezavá tabulka na hlavní silnici, parkování u stanu: ano, cesty uvnitř kempu: jedna hlavní asfaltová, ostatní se šotolinou, parkoviště: malé v kempu. Značka čepovaného piva: Plzeň a Gambrinus v blízké hospodě.

Vyhledávané a velmi příjemné vodácké tábořiště na Vltavě se specifickou atmosférou. Velkým nedostatkem je však neexistence sprch, umyvadel, teplé vody a splachovacích záchodů. V tábořišti jsou pouze suché záchody, i když udržované a čisté. Pitná voda teče ze speciálních stojánků. Ačkoli je tábořiště v lese, je možné kdekoli rozdělat oheň. K dispozici je také zděný krb. Lze si zapůjčit loď.

Vybavení ANO: 2 stánky s občerstvením přímo v areálu; restaurace za přejezdem; ohniště kdekoli; sportovní vybavení lodě, hřiště. Vybavení NE: pouze suché záchody; sprchy; bezbariérové WC; teplá voda; kuchyňka; prodej potravin; přípojky elektrického proudu; dětské hřiště; pračky; možnost žehlení; orientační tabule; osvětlení; TV.

Rostislav Gamalý z Brna: "Jsem tu s kamarádem, jedeme řeku. Každý den kousek. Jenom tu přespím a nechám tu auto, pak se pro něj vrátím. Sprchu tady ani nehledám, řeka mi v létě stačí bohatě a nemusím do ní házet desetikorunu."

Staré časy stále ještě neskončily
Knížecí rybník * (Tábor)

Oficiální kategorie: žádná, otevřeno: 1. 4. ­- 30. 10., recepce: nonstop, osoba: 35, stan: 35, auto: 25, motocykl: 15 Kč/den. Značení příjezdu: velká tabule na hlavní silnici, parkování u stanu / chatky: ano / ano, cesty uvnitř kempu: asfalt, místy prašná šotolina, parkoviště: malé před vjezdem. Značka čepovaného piva: Plzeň, Gambrinus.

Kemp je v pěkném prostředí, částečně v lese podél Knížecího rybníka. Nabízí ubytování v chatkách a v lese ve stanech, má vymezená stání pro karavany. Úroveň sociálního zařízení je však otřesná. Staré špinavé záchody, korýtka na umývání, nefunkční sprchy. Kuchyňka je naprosto nepoužitelná k dispozici jsou staré plynové sporáky, ušmudlaný dřevěný stůl a vyžilá lednice se schránkami na uschování potravin. V kempu si lze půjčit šlapadla a loďky.

Vybavení ANO: občerstvení, restaurace v areálu; sportovní vybavení loďky, šlapadla; TV (v hospodě). Vybavení NE: staré, nedostačující WC a sprchy; bezbariérové WC; teplá voda omezeně; nevyhovující kuchyňka; prodej potravin; přípojky elektrického proudu; dětské hřiště; ohniště; pračky; možnost žehlení; orientační tabule (nevýrazné); osvětlení (jen mezi chatkami).

Petr Ďoubal s upravenou Škodou Rapid 136 a přítelkyní: "Přijel jsem na sraz sportovních škodovek a celkem se mi tady líbí. Už jsem sice viděl i lepší tábořiště, ale chatku mám pěknou, počasí přeje, pivo tady čepujou..."

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak se testovalo

Test probíhal od 18. do 20. června. Redaktoři Mladé fronty DNES náhodně vybrali dvanáct z dvaceti nejnavštěvovanějších kempů v Česku, které určil Český statistický úřad. Při prohlídce kempů, o které provozovatelé nevěděli, hodnotili čistotu a úroveň sociálního zařízení, služby recepce, osvětlení a kvalitu vnitřních komunikací v kempu, vybavení kempu sportovišti, restauracemi, prodejnami. Při hodnocení byl největší důraz kladen na množství, dostupnost a kvalitu sociálního zařízení. Vše bylo posuzováno podle Doporučených standardů ubytovacích služeb, které vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj a Živnostenské společenstvo Kempy a chatové osady v České republice.

Hodnocení: od ***** pro výborný kemp, který má kvalitní sprchy a záchody v dostatečném množství, v areálu poskytuje široké spektrum služeb (občerstvení, restaurace, pračka, společenská místnost, kuchyně, sportovní vybavení), disponuje nepřetržitým provozem na recepci a udržovaným a upraveným vnitřním prostorem po * pro kemp, který těmto podmínkám zcela nevyhovuje.

Kempy byly při celkovém hodnocení posuzovány z hlediska své oficiální kategorie (počet hvězdiček), která je udělována Živnostenským společenstvem Kempy a chatové osady v České republice dle doporučených standardů pro ubytování v kempech vypracovaných ministerstvem pro místní rozvoj a Živnostenským společenstvem. U kempů, které nejsou kategorizovány, bylo posouzení provedeno podle kritérií spadajících do kategorie jedné hvězdičky. Cena za stan se vztahuje na malé typy stanů pro dvě osoby.

 

 

Rozmístění testovaných kempů.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

Najdete na iDNES.cz