Koenigsegg CCR: Třístovka je pro šneky!

  • 46
Vládcem na poli rychlosti se na autosalonu v Ženevě stal švédský "megasport" Koenigsegg CCR. Primát momentálně nejrychlejšího "sériově" vyráběného vozu tak "vyfoukl" všem italům, japoncům, němcům... Sebevrah, který za volant švédské střely sedne, okusí jízdu čtyřstovkou.

S údajem o maximální rychlosti této "bestie" je to přeci jen o něco složitější. Výrobce si nechává pootevřená zadní vrátka a v technických parametrech proto figuruje hodnota 395+.

Čisté a jednoduché linie tohoto čertovského dílka dávají už na první pohled tušit, že vysněný stroj Christiana von Koenigsegga, nebude pouze jedním z mnoha "standardně rychlých". Do relativně malých rozměrů jeho inženýři nacpali koncentrovanou sílu. CCR je 419 centimetrů dlouhý, široký bez centimetru dva metry a vysoký (tedy spíše nízký) 107 cm. 

"Cé-Cé-eRko" má sundavací střední díl střechy. Z nasupeného soba se tak stane targa, na které si řidič může ozkoušet co dělají s lidským tělem pekelné rychlosti. Střešní panely Koenigsegg samozřejmě vozí stále s sebou, vejdou se do zavazadlového prostoru v "čumáku" auta.

21. století v praxi
Nejvíce na designu celého auta ohromí čistota tvarů. Koenigsegg postrádá kilogramy zohavujících křídel, křidélek, spojlerů apod. Vzduch prořezává "nůž" předku posazený tak nízko, že mají mravenci strach o hlavu. Za to že auto při vysokých rychlostech nevzlétne mohou zázraky aerodynamiky. Před několika lety by se podobnou nestvůru snažily při zemi udržet obrovská křídla a spojlery.

Dábelská síla
Srdcem vozu je uprostřed uložený osmiválec o objemu 4,7 litru. Agregát z produkce Fordu je dovybavený kompresorem. K parametrům není co dodat: 806 koní (593 kW) při 6900 ot./min, maximální kroutící moment 920 Nm při 5900 otáčkách. Omezovač maximálních otáček je nastaven na 7600 ot./min. Zde dodejme, že Koenigsegg CCR váží 1180 kilogramů.

Humorně působí oficiální údaj o kombinované spotřebě - 17 litrů na 100 km. Vzhledem k ceně a zaměření auta, bude majitel rád, když bude jezdit/létat za dvojnásobek.

3...2...1...start!
Zajímavá není pouze maximální rychlost. Čtyřstovka je v tomto případě spíše psychologickou hranicí než základní hodnotou. Za pozornost stojí i i ostatní údaje: z 0 na 100 km/h vystřelí Koenigsegg za 3,2 sekundy.

Kola gumují asfalt, pilot postupně řadí na superkrátké šestistupňové převodovce a čtvrt míle je za ním. Těch asi 400 metrů urazil za 9 sekund a na konci mu naměřili maximální rychlost 235 kilometrů v hodině.

Rozjet se na "maximálku" je víceméně legrace, ale o to horší je oranžovou střelu zastavit. Brzdy jsou v tomto případě důležitější než motor. Kotouče mají 362 mm v průměru, krotí je šestipístkové hliníkové třmeny. Brzdy by ovšem nebyly nic bez pneumatik. Ty na Koenigseggu mají pro smrtelníka málo pochopitelné rozměry: vpředu 255/35, vzadu 335/20. Obuty jsou: vpředu na 19 palcových a vzadu na 20 palcových kolech. Ze stovky tak dokáže auto zabrzdit na 31 metrech.

KACS není zaklínadlo
Řidiče, který se nechá unést svezením v Koenigseggu a občas zapomene sundat nohu z plynu, pomáhá v boji s fyzikálními zákony Koenigsegg Advanced Control System (KACS). Systém umožňuje optimalizovat nastavení brzd, tlumičů a mnoha dalších položek řidiči přesně "na míru". CCR tak je schopný "ustát" boční zrychlení až 1,3 G bez ztráty adheze a tím i ovladatelnosti.

Koenigsegg CCR: Čisté a jednoduché linie tohoto čertovského dílka dávají už na první pohled tušit, že vysněný stroj Christiana von Koenigsegga, nebude pouze jedním z mnoha "standardně rychlých".

Koenigsegg CCR: je 419 centimetrů dlouhý, široký bez centimetru dva metry a vysoký (tedy spíše nízký) 107 cm.

Koenigsegg CCR: Srdcem vozu je uprostřed uložený osmiválec o objemu 4,7 litru. Agregát z produkce Fordu je dovybavený kompresorem. K parametrům není co dodat: 806 koní (593 kW) při 6900 ot./min, maximální kroutící moment 920 Nm při 5900 otáčkách.

Koenigsegg CCR: Pneumatiky na Koenigseggu mají pro smrtelníka málo pochopitelné rozměry: vpředu 255/35, vzadu 335/20. Obuty jsou: vpředu na 19 palcových a vzadu na 20 palcových kolech.

Koenigsegg CCR: Zajímavá není pouze maximální rychlost. Čtyřstovka je v tomto případě spíše psychologickou hranicí, než základní hodnotou. Za pozornost stojí i i ostatní údaje: z 0 na 100 km/h vystřelí Koenigsegg za 3,2 sekundy.

Koenigsegg CCR: "Cé-Cé-eRko" má sundavací střední díl střechy. Z nasupeného soba se tak stane targa, na které si řidič může ozkoušet co dělají s lidským tělem pekelné rychlosti.

Koenigsegg CCR: Nejvíce na designu celého auta ohromí čistota tvarů. Koenigsegg postrádá kilogramy zohavujících křídel, křidélek, spojlerů apod.

Koenigsegg CCR a jeho tým

,