Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncept, který zaručí absolutní koncentraci řidiče

aktualizováno 
Firma Delphi je významným dodavatelem komponent pro automobilový průmysl. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představila koncept, který má zaručit, že řidič nebude muset spustit zrak z vozovky.

Koncept Delphi ICP | foto: Delphi

Cokoli, co odvrací pozornost pozornost řidiče od silnice, je považováno za nevhodné a potenciálně nebezpečné pro silniční provoz.

Jenže v dnešních moderních automobilech se zároveň různých pozornost odlákávajících prvků nachází více než dost.

Řidič sleduje údaje na palubní desce, ladí rádio nebo nastavuje klimatizaci. To jsou jen některé z mnoha úkonů, které na malou chvíli odtahují pozornost řidiče od vnějšího dění.

Firma Delphi představila na veletrhu CES v Las Vegas koncept, který by měl řidiči všechny výše zmíněné úkony umožnit, aniž by musel odvrátit zrak od vozovky.

Koncept se jmenuje Information, Convenience, Protection (ICP) a spojuje v sobě mnoho prvků, které mají zaručit stoprocentní koncentraci řidiče na dění na silnici.

Hlavní součástí je průhledový displej umístěný v zorném poli řidiče, na kterém se promítají údaje z palubního počítače automobilu.

Další součástí jsou tři LCD displeje. Všechny komponenty se nacházejí v zorném úhlu o velikosti 20°. Na LCD displejích může řidič pozorovat obraz z řady kamer, kterými je automobil vybaven. Ty slouží místo zpětných zrcátek nebo umožní kontrolovat pasažéry na zadních sedadlech, usnadňují řidiči také parkování.

Krom tohoto vybavení může řidič svůj automobil ovládat částečně i na dálku. Pomocí speciálního klíče může třeba kontrolovat celkový stav automobilu.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz