Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurenční boj drží ceny benzinu na uzdě

  11:43aktualizováno  11:43
Za poslední týden klesly ceny benzinu a nafty zhruba o desetník na litr. S dalším citelnějším pádem cen je však s největší pravděpodobností konec. Prodejci benzin už několik týdnů nakupují od rafinerií dráže, a pomalu tak končí doba, kdy se nikdo, kromě slovenského Slovnaftu, ke zvýšení cen v Česku neodhodlal.

"Naším hlavním důvodem (zvýšení cen) je nárůst cen ropy Brent," řekl jednoznačně ke včerejším úpravám cen vzhůru pro ČTK mluvčí rafinerie Ľubomír Žitňan.

Největší prodejce u nás, společnost Benzina, potvrdil, že i tento týden se snaží ceny držet na stejné úrovni a místy alespoň o haléře zlevní.

"Řídíme se tržním prostředím," zdůvodnila chování firmy i s odkazem do budoucna mluvčí Benziny Lenka Svobodová. Firmy v tuzemsku podle analytiků jednak ještě čerpají z levnějších zásob a jednak si vzhledem k silné konkurenci spíše ukrojily ze svých marží.

"Boj mezi velkými firmami, které provozují čerpací stanice, je teď ostrý," řekl Antonín Beran z oddělení surovinové a energetické statistiky ministerstva průmyslu. Z analýzy ministerstva o síti čerpacích stanic vyplývá, že jejich celkový počet sice stagnuje (stále se pohybuje okolo 1820), své postavení však posilují velké zahraniční sítě.

Dochází k rozdělení trhu. Ke konci loňského roku měly velké zahraniční řetězce pod kontrolou téměř třetinu všech pump, o 4 procenta více než před rokem. Na celkovém prodeji pohonných hmot se však podílely téměř polovinou. České firmy, které mají více než pět pump, naproti tomu prodaly jen 35 procent z celkem vytočených pohonných hmot.

Nejvíce loni posílila rakouská OMV, která převzala tuzemskou síť Petra a C1 Linie. Významně rostla i síť Agip, a to nákupem řetězce Tamoil. Přírůstky zaznamenal také Shell, který převezme síť Total. Po dokončení této fúze bude se 137 pumpami nejsilnější zahraniční sítí u nás.

Konkurenci na trhu zvyšují i pumpy supermarketů lákající nízkými cenami. Loni jich bylo už 20 a z celkového prodeje pohonných hmot si ukrojily tři procenta. Razantní nástup lze letos čekat od státní firmy Čepro, která převzala velkou, ale nekvalitní síť bývalé státní Benziny. Pod značkou Euro Oil nyní rekonstruuje 77 pump.


Kolik stojí benzin a nafta v Evropě (v Kč/l)

Natural 95

Nafta
Německo

32,00

25,00

Itálie

31,00

26,00
Rakousko

26,00

21,00
Polsko

 22,50

19,30
Maďarsko

24,40

21,90
Česká rep.

24,00

21,30
Chorvatsko

24,00

21,00
Slovensko

22,00

21,00

 

Autoři:


Témata: OMV, Shell

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Najdete na iDNES.cz