Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupě ojetého vozu: laik potřebuje pomoc

  14:31aktualizováno  14:31
Vybírat ojetý automobil podle barvy laku a stavu potahů sedadel není nic jiného než druh loterie. Přesto se tak auta ještě stále kupují. Proč? Protože kupující neví, na co dávat pozor, kde jaký detail pohlídat, co prověřit. Dobrý, nebo naopak rizikový vůz není přitom zase tak obtížné odhalit.

Často přijdou lidé s tím, že chtějí třeba modré auto do sto padesáti tisíc korun a bylo by fajn, kdyby mělo i zadní spoiler, tvrdí Marek Kotlář, prodejní technik jednoho velkého autobazaru. Bez uzardění pak prohlásí, že takový zákazník po hodinové "masáži mozku" mezi auty na ploše koupí prakticky cokoliv.

Proč? "Protože už sem přišel s vůlí něco koupit, nerozumí tomu a chce to mít už za sebou," dodává Kotlář. Tvrdí, že ani sám často přesně neví, v jakém technickém stavu ten který automobil z bran "jeho" autobazaru odjíždí.

Jak nekoupit vrak
Stačí jen pár zásad a vykutálenému prodejci, který bude před vámi vychvalovat technicky špatné auto jako vynikající automobil s mimořádnou budoucností, můžete překazit plány. Čeho si všímat?

1. Jak poznat, že auto bylo bourané?
Na vnitřních stranách podběhů, v motorovém prostoru nebo na podlaze zavazadlového prostoru bude po větší nehodě zprohýbaný nebo zkrabatělý plech. Větší opravu poničené karoserie prozradí i pozůstatky po hrubé práci se svářečkou.

2. Jak poznat přelakovaný vůz?
Přelakovat auto správně je malá věda. A proto ten, kdo to chce mít rychle a levně hotové, se prozradí nedokonalostmi. Třeba nový lak bude místy i na gumovém těsnění kolem oken. V motorové části budou postřehnutelná místa s původním lakem. Přelakování auta nejčastěji svědčí právě o předchozí těžké havárii.

3. Jaké prověřit další části vozu?
Kompletně by si každý zájemce měl vyzkoušet elektrické spotřebiče a zařízení včetně světel, stěračů a ostřikovačů.

4. Jak poznat přetočený tachometr?
Dá se to i porovnáním stavu najetých kilometrů na tachometru a mírou "sešlapanosti" pedálů. Auto s nízkým počtem kilometrů by mělo mít pedály málo používané. Ale pozor! Také zcela nová guma na pedálech něco napovídá. A hlavně - šikovní mechanici umějí už na počkání "stáhnout" kilometry i na digitálních počítadlech!

5. Jak a co prohlédnout pod autem na zvedáku?
Slušný autobazar kupci na požádání auto zvedne, takže je možné podrobně prohlédnout i spodek. Na co se podívat? Na již zmíněné vnitřní strany prahů, jestli nejsou zprohýbané. Pokud ano, svědčilo by to o havárii do boku auta. Odspodu je také dobře k vidění závěs kol, táhla řízení, stav prachovek a šroubovákem stojí za to vyzkoušet i zdraví výfukového potrubí.

6. Jak prověřit původ vozu?
Zda automobil nebyl kradený, dokáže prověřit hned několik specializovaných firem. Slušný bazar bude určitě s nějakou spolupracovat. O důvěryhodnosti minulého života bude nejlépe vypovídat kompletní technická dokumentace k autu, především originální servisní knížka.

7. Jak správně provést zkušební jízdu?
Technik-prodejce v autobazaru rozjede auto bezohledně na plný plyn, aby ukázal, jak pěkně jede. Pokud vás nechá řídit, zkuste brzdy intenzivním zašlápnutím (na kluzkém povrchu by se mělo projevit ABS, pokud je jím Zároveň sledujte, zda auto při jízdě i brzdění netáhne ke straně. Pokud ano, nenechte se uchlácholit prodejcem, že je to nestejnoměrně nahuštěnými pneumatikami, a začněte hledat jiný vůz.

Mít technika není ostuda
Bezpečně profesionální dobrozdání o technickém stavu ojetého auta dokáže dát jen automechanik. Proto všichni znalci z oboru doporučují nestydět se a vzít si do bazaru s sebou technika. "Kdo nemá nějakého známého automechanika nebo třeba opravnu, kam jezdil se svým původním vozem, může klidně zavolat náš dispečink a požádat o spolupráci výjezdního technika," nabízí obchodní ředitel ÚAMK Jiří Wolf.

Že zájemci o koupi staršího auta přicházejí do bazarů s technikem, i na to si velké bazary už zvykly, a ty lepší se na takovou variantu dokonce připravily. Soňa Sitterová z Auto Esa to potvrzuje: "Hever na zvednutí a kontrolu spodku vozu je na požádání kdykoliv k dispozici."

Je dobré smlouvat
Asijský způsob nakupování se pomalu propracoval i do českých autobazarů. Žádný z prodejních techniků to na přímou otázku nepřiznal. Ale jak u obchodníků, kteří berou auta do komisního prodeje, tak i u těch, kteří starší auta vykupují za hotové, počítají při nasazení prodejní ceny rovnou s možností vyjít vážnému zájemci cenově vstříc. Tedy zlevnit. Dobrý, třeba i letitý vůz lze najít nejen ve velkém a reklamami známém podniku, ale i na zapadlém plácku.

Při vybírání bazaru jako obchodního partnera platí jediné pravidlo: nekupovat auto tam, kde se technik zdráhá vyjet ke zkušební jízdě. Nemusí totiž jít jen o neochotu. "Když se mi zákazník zdá slušný, tak mu třeba i na dvě hodiny auto půjčím," říká majitel menšího autobazaru Miroslav Kolb. "Ať si ho projede, staví se někde v autodílně, odhadne třeba i spotřebu nebo zkusí naložit lyže a kolo. Vstřícnost a slušnost vůči zákazníkovi se mi zatím vždycky vyplatila."

Pozorně přečíst smlouvu
Složité mnohastránkové kupní smlouvy, nebo naopak rukou psaný pokus o právnický text na půlstraně papíru musí být svědomitému kupci ojetého vozu vždy podezřelé. Příliš stručná forma nebude zahrnovat třeba ustanovení o zárukách či zprávu o stavu vozu v okamžiku prodeje. V dlouhém a nepřehledném dokumentu může být kdesi vzadu droboulinkým písmem napsáno něco, co majitele staví do role příjemce šrotu, prakticky bez možnosti jakéhokoliv odvolání. "V menších bazarech nebo při koupi vozu na inzerát je nejjistější, pokud si přinesete od právníka svoji kupní smlouvu," radí advokát Michal Dlabola. U větších prodejců platí jediné: pozorně přečíst celé znění smlouvy.

V čem bazary nejčastěji podvádějí?
Pozná se tak, že různé části karoserie budou mít trochu odlišné odstíny, gumová těsnění budou místy od barvy a v motorovém prostoru bude možné najít místa s původním lakem. Přelakované auto mohlo být havarované.

Auto bylo nabourané
Deformované budou boční prahy zespodu, přední nebo zadní podběhy kol a zkontrolovat je třeba i podlahu zavazadlového prostoru.

Špatné brzdy
Při zkušební jízdě nestačí jen jednou intenzivně zabrzdit. Až opakované brzdění ukáže na problém zahřátých brzd. Odborníci doporučují provést zkušební brzdění i na kluzčím povrchu kvůli prověření funkčnosti ABS, je-li ve voze.

Auto už nemá airbagy
Buď svítí kontrolka, nebo je prasklý potah či palubní deska v místech uložení airbagů. Po dobré kamufláži to pozná jen odborník.

Sjeté pneumatiky a špatné tlumiče
Vzorek pneumatik je třeba pozorně prohlédnout. Kvalita tlumičů se projeví, když při zkušební jízdě přejedete výraznější nerovnost. Kromě tlumičů se přitom "ozvou" případně i vytlučené čepy závěsů kol.

Zkorodovaný výfuk
Pozná se pohledem při zvednutí auta, ale nerozpakujte se rýpnout do výfukového potrubí na několika místech šroubovákem.

Selhávající elektroinstalace
Trpělivě jeden po druhém otestujeme všechny elektrospotřebiče vozu stylem: světla svítí, stěrače stírají...

Statistika nuda je...
... má však cenné údaje, jak se zpívá v jedné písni. Pro toho, kdo přistupuje k nákupu starého auta opravdu odpovědně, se snadno stane, že po úmorném hledání najde konkrétní auto, které se mu líbí, ale zároveň si není jistý, jak dlouho automobily této značky obecně vydrží v provozuschopném stavu. Krom dobrozdání technika je možné nahlédnout i do statistiky technické životnosti konkrétních značek i modelů. "Statistika poruchovosti aut podle jejich stáří je u nás komukoliv k dispozici," nabízí Jan Weinfurt z pražské kanceláře TUV.

Z bazaru rovnou do dílny
Vyjet z brány autobazaru rovnou na dovolenou k moři by bylo velikým hazardem. "Já sám bych s bazarovým autem odjel rovnou do dílny: vyměnit olej, filtry a určitě i rozvodový řemen," doporučuje každému čerstvému majiteli ojetého auta Jiří Wolf. Už při koupi vozu je proto třeba počítat předem s finanční rezervou i na tento servis.

Ženy zajímá barva
Dnes a denně se podle slov Tomáše Lachouta z autocentra AAA Auto Praha stává, že klientem hledajícím vhodné ojeté auto je žena, která hledá jedině a pouze správný odstín laku karoserie. "Už jsem chodil po autobazaru se zákaznicí, která žádala tutéž červenou, jakou měla šálu. Ale jestli to byl volkswagen, saab, nebo něco úplně jiného, to jí bylo jedno," vzpomíná Lachout. Tvrdí, že ženy hned za barvu celého auta řadí v důležitosti barvu vnitřních potahů a počet a tvar odkládacích schránek. O prohlídku vozu na zvedáku nebo o podrobné prozkoumání stavu motoru prý nestojí.

Na co si dát pozor

Technický stav
- vzít s sebou automechanika
Smlouva - přinést vlastní nebo ji pečlivě před podpisem přečíst
Doklady - původ vozu prověří za 1000 až 2000 korun certifikovaná společnost
Co nabízí dobrý autobazar
*
Kompletní prohlídku vozu na zvedáku
*
Prohlídku vozu vlastním technikem
*
Předváděcí jízdu zdarma
*
Možnost řízení vozidla
* Prověření původu vozu - garantuje původ vozu
*
Prodej vozů protiúčtem
* Zprostředkování leasingu či spotřebitelského úvěru
*
Pojištění splátek v případě platební neschopnosti
*
Zajištění zpětného leasingu
* Zprostředkování havarijní pojistky i pojištění povinného ručení
* Vrácení vozidla bez udání důvodů do jednoho dne
*
Možnost pojištění mechanických dílů
*
Odvoz klienta s hotovými penězi na městskou hromadnou dopravu

Internetové tipy

www.pravnik.cz

Zde lze stáhnout formulář právně čisté a nezávadné kupní smlouvy.

www.tuv.cz
Zde naleznete kontakt na kancelář, kde je možno nahlédnout do statistik technické životnosti aut.

www.usmd.cz
Zde je možné objednat nezávislé posouzení technického stavu vozidla a získat tzv. pečeť jakosti.

Autoři:
Nejčtenější

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Toyota Tj Cruiser
Autofotka týdne: Toyota zkřížila SUV s dodávkou

Crossovery, to jsou dnes módní auta křížící SUV s kdečím. Obvykle to ovšem končí u vcelku konvenčně tvarovaných aut. U Toyoty se ale odvázali, jejich koncept...  celý článek

Polestar 1
Kupé od Volva je zpátky, má jiné jméno, elektromotor a koupit se nedá

Volvo představuje první model své nové značky Polestar. Doposud vozila toto jméno upravená volva, dnes se z ní ovšem stává značka specializovaná na elektrické...  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Další z rubriky

Ferrari 365 GTB/4 "Daytona“
Autofotka týdne: Vzácné ferrari ze stodoly prodali za 45 milionů

Říká se jim „barn find“. Auta nalezená po desítkách let, zapomenutá pod hromadou sena ve stodole (barn = anglicky stodola) nebo v garáži, kterou dlouho nikdo...  celý článek

Škoda Favorit
OBRAZEM: Shortcut, Eltra, MTX, podívejte se na favority, které neznáte

Favorit letos slaví třicet let od představení. Klasický hatchback a kombík jménem Forman, tak si většina pamatuje nabídku Favoritu, modelu, který dovezl...  celý článek

Renault Captur
Ojetý Renault Captur: cliu na chůdách se vážné problémy vyhýbají

Před čtyřmi lety Renault přišel s městským crossoverem Captur. Vůz, který je módní alternativou ke klasickému cliu, si rychle získal oblibu. Je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.