Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupit auto bez DPH bude těžší

  14:25aktualizováno  14:25
Zlevnit si nákup drahého auta až o několik set tisíc korun tím, že se jen drobnou úpravou zařadí mezi takzvané montážní vozy, a lze ho tak pořídit bez DPH, už nebude možné. Vláda totiž včera schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, z níž mimo jiné tato možnost odpočtu daně u osobních aut vypadla

Návrh musí ještě schválit parlament. "Udělali jsme to proto, že se možnost odpočtů u osobních aut zneužívala," uvedl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. Trik spočívá v tom, že z luxusních aut je možné udělat montážní pouze tím, že se mezi přední a zadní sedadla přimontuje mřížka.

Z ceny auta za více než milion korun se pak dá odečíst DPH 22 procent, což znamená slevu přes dvě stě tisíc korun. Odpočty se používají i ve třídách a modelech luxusních osobních vozů, kdy je to samozřejmě nesmyslné," potvrdil jeden z prodejců, který si nepřál být jmenován.

Pro řemeslníky, kteří mají upravená auta skutečně na podnikání, však možnost odpočtu daně zůstává. Novela, která by měla začít platit od 1. července 2003, dále zavádí povinnost platit daň z přidané hodnoty pro všechny podniky, jejichž obrat za 12 měsíců přesáhne dva miliony korun. Nynější limit pro povinnou registraci plátců DPH je tři miliony korun. Návrh také zvyšuje limit, od něhož lze vracet daň zahraničním turistům, a to z tisíce na šest tisíc korun.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Najdete na iDNES.cz