Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krádež odhalí chytrá kamera

  11:09aktualizováno  14:21
Unikátní přístroj za více než půl milionu korun, jenž mimo jiné během pár sekund zjistí ukradené auto, zapůjčila svým strážníkům radnice Prahy 10. Jde o kameru s počítačem. Strážníci však nemají podle stávající legislativy do databáze ukradených vozidel přístup. Policisté, kteří jej mají, zase nevlastní tento přístroj.

Kamerový systém v policejních autech - Policie na Invexu představila vůz vybavený kamerovým systémem. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Městská i státní policie se proto shodují: Musíme více spolupracovat. "I když se jedná o investici radnice Prahy 10, ta velice solidně souhlasila s tím, že přístroj smí být použit i pro akce v jiných městských částech," říká náměstek strážníků Ludvík Klema.

Přístroj vyrobený českou firmou AŽD totiž "umí" neuvěřitelnou spoustu věcí. Kromě toho, že během několika sekund naskenuje SPZ auta a obratem dá policistovi echo, že jde o kradené vozidlo, může být v počítači řada různých dalších programů.

Parkujete špatně? Konec legrace!
"Například přistihneme řidiče, který stojí na místě pro invalidy a tvrdí nám, že ho to moc mrzí a dopustil se přestupku poprvé," říká Klema. Strážník však v databázi přestupkářů zjistí, že tento řidič parkuje takto pravidelně, má už 21 záznamů a nezaplatil jedinou pokutu.

"Tam je potom zřejmé, že s podobným člověkem nebudeme věc řešit domluvou či nejmírnější pokutou," říká Klema.

Na černé listině počítače budou i nepoctiví taxikáři. Počítač ihned zobrazí, že majitel taxi ujel před kontrolou nebo že má odebranou licenci. "Hlavně nás trápily krádeže aut," vysvětluje starosta Prahy 10 Milan Richter základní důvod, proč se radnice rozhodla drahý přístroj zakoupit a podpořit také své "šerify". "Víme, že Policie ČR má na starosti řadu jiných věcí, naopak právě strážníci by měli projíždět ulicemi a kontrolovat zaparkovaná či jedoucí vozidla," dodává starosta.

Sám by byl pro to, aby strážníci směli do databáze odcizených vozidel. "Nepotřebují přece vědět, jak se jmenuje majitel, kde bydlí a jaké má rodné číslo - strážníci jen potřebují, aby jim program rozsvítil červenou, že vozidlo, které projíždí okolo nebo je zaparkované, je hlášeno jako odcizené," říká Richter.

Přístroj bude také metlou pro řidiče, kteří si ulice Prahy pletou se závodní dráhou. Udělá velmi kvalitní "památeční foto" na vzdálenost desítek metrů i v noci.

Tím, že je přístroj umístěn na palubní desce policejního auta, je však i velmi dobrým oboustranným důkazem o zákroku strážníků, kromě obrazu totiž nahraje i zvuk.
"Zakročující strážník se musí chovat slušně, naopak má zase důkaz, že tím, kdo se choval hrubě, je řidič," přibližuje Richter další schopnosti přístroje.

"Podobnou spolupráci velmi uvítáme, už z předchozích akcí máme dobré zkušenosti," říká šéf obecné kriminality Policie ČR Praha Igor Kuchař. Praha 10 je jedním ze dvou okresů, kde se auta kradou nejvíce. Jen loni to bylo takřka 1600 vozů. "Hodně jsme se proto právě na Prahu 10 a Prahu 4 zaměřili, uniformy jsou na ulici vidět a je to znát," podotýká Kuchař.

Radnice i policisté si slibují hlavně preventivní dopad toho, že se řidiči o tomto zařízení dozvědí. "Věřím, že se velmi zásadním způsobem zlomí křivka krádeží či přestupků v této městské části," je přesvědčen Klema.

Kamera je totiž tak malá, že za sklem není vidět blíže než na vzdálenost pár metrů. Zařízení je navíc snadno přendavatelné z auta do auta. "Samozřejmě nebude v jednom vozu, navíc předpokládáme, že podobných zařízení postupně bude přibývat," dodává Klema.

Zařízení vyhledává a rozpoznává RZ a převádí ji do textové podoby. Při vyhodnocování jednotlivých dat systém využívá různé databáze. Jedná se především o centrální registr motorových vozidel, databáze odcizených vozidel a vozidel v pátrání.

V případě shody systém vypíše údaje o vozidle na displeji a akustickým signálem upozorní obsluhu. Databázi kradených vozidel lze také přímo v terénu doplnit ručně. Spolehlivost rozpoznání při optimálních podmínkách dosahuje podle údajů výrobce 98 % spolehlivosti.

Systém také umožňuje nahrávání videa. Tato funkce slouží pro zdokumentování např. dopravní nehody, spáchaného přestupku nebo, jako v USA, průběhu policejní kontroly řidiče vozidla.

Praha 10 zakoupila zařízení s názvem SpeedCon Mobil za téměř 600 tisíc korun.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Najdete na iDNES.cz