Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásné ženy a auta v Mimoni končí, tuningový sraz nevydělává

  13:00aktualizováno  13:00
Přehlídce tuningových vozů, která se o víkendu opět uskutečnila v Hradčanech, chybějí peníze. Na Mimoňské války přijelo do Ralska 4 800 vozů, pořadatelé počítali s šesti tisíci. Utržili tak o milion méně, než plánovali. Příští rok už se proto zřejmě akce, která láká i krásné ženy, neuskuteční.

Mimoňské války 2009 | foto: Ota BartovskýMF DNES

Na akci, kterou v minulosti negativně proslavily tři nehody opilých řidičů (při jedné zemřel člověk), dorazilo o víkendu zhruba dvanáct tisíc fanoušků motorismu a  bezmála čtyři tisíce osm set aut. Žádná nehoda se tentokrát nekonala. Přesto organizátoři zvažují, že další "války" už neuspořádají.

Mimoňské války 2009

"Z ekonomických důvodů. Pronájem letiště je tak drahý, že při zaplacení všech ostatních nákladů se akce jen těžko dostává do plusu. Do takového rizika už se mi nechce jít," říká Stanislav Rydlo, hlavní organizátor akce.

O víkendu do Hradčan od pátku do neděle proudily tisíce aut - v nich někdy celé rodiny i s dětmi, mladší i starší lidé. Mimoňské války se na letišti v Hradčanech uskutečnily už popatnácté (probíhají dvakrát ročně) a pokaždé přilákají tisíce lidí bez ohledu na počasí.

Policie vyšetřuje znásilnění

Vstupné na akci se nevybírá na osobu, ale na auto. Nyní od pátku do soboty dorazilo bezmála čtyři tisíce osm set aut. Organizátoři ale počítali s tím, že aut bude až šest tisíc - tolik jich bylo při jarních Mimoňských válkách. Vstupné je 600 korun za každé auto.

Kvůli nižší návštěvnosti tedy hodně tratili. Návštěvnost nezvýšily ani závody Supermoto, na které přijeli motocyklový závodník Jakub Smrž, zpěvák Václav Noid Bárta a nebo pornoproducent Robert Rosenberg.

Mimoňské války 2009

Letiště si organizátoři pronajímají od Libereckého kraje, který ho získal vloni od státu. "Když letiště patřilo státu, platili jsme za pronájem třicet tisíc korun. Liberecký kraj požaduje pět set třicet tisíc a tři sta tisíc kauci," tvrdí Rydlo.

Navíc se ani letos akce neobešla bez problémů. Policie musí dokonce vyšetřovat znásilnění i krádež auta za 150 tisíc korun. Policisté zkontrolovali 600 aut, 400 nemotoristů a 500 řidičů, z toho 200 přímo na ploše letiště. Zjistili přitom 149 přestupků, za které vybrali na pokutách skoro 135 tisíc korun. Alkohol za volantem mělo devět řidičů, z toho pět na letišti. Povolenou rychlost v obci porušilo 45 motoristů. "Rekordman jel rychlostí 91 kilometrů v hodině," uvedl Milan Bradáč, mluvčí policie v České Lípě. Při květnovém srazu tuningových aut řešila policie přes 200 deliktů.

Mimoňské války jsou spojeny v několika tragédiemi. V srpnu 2007 tu tehdy opilý osmnáctiletý mladík, který se proháněl v noci po ranveji bez zapnutých světel, porazil a usmrtil otce tří dětí. Soud mu za to vyměřil rok vězení. Dva roky předtím se stala na srazu jiná neštěstí. Opilý řidič najel nad ránem svým vozem do auta, kde spali účastníci srazu a několik jich zranil. Během stejné noci další opilec naboural do jiného auta, které srazilo člověka.

Také vloni byli při akci dva lidé těžce zraněni, jeden účastník se dopustil trestného činu, když sedl za volant opilý a se zákazem řízení.

Mimoňské války 2009
Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz