Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději aut v Anglii jsou třikrát rychlejší než jejich čeští kolegové

aktualizováno 
Zatímco tuzemským zlodějům aut stačí ke krádeži 30 vteřin, britští už průměrný čas stlačili na třetinu. Zloději totiž mnohem častěji používají novou metodu, vozidla kradou přímo s pomocí originálních klíčů.
Zloději už dnes s planžetami a dalším speciálním nářadím nechodí. Stačí ukrást klíček.

Zloději už dnes s planžetami a dalším speciálním nářadím nechodí. Stačí ukrást klíček. | foto: Jablotron

Každý rok se ve Velké Británii ukradne téměř 150 tisíc vozů, zloději si nejvíce oblíbili černá audi a černá a stříbrná BMW. Tak zní závěry vyšetřovatelů pojišťovny LV=car, kteří spočítali průměrný čas potřebný pro krádež na pouhých 10 vteřin.

Za poslední dekádu se zloději zrychlili šestinásobně. Dnes už si nelámou prsty o zámky a neřežou ruce o rozbitá okénka, preferují způsob, kdy nejdříve majitelům ukradnou originální klíče a teprve potom zamíří k zaparkovanému vozidlu. Studie vychází z rozhovorů s pachateli krádeží i jejich oběťmi a krádež klíčů se objevuje až ve dvou třetinách případů. Téměř v polovině případů získají zloději klíče při vyloupení domu, v šesti procentech případů ke klíčům přijdou pomocí násilí přímo na majitelích.

Oficiálně se v Británii ukradlo za poslední rok 88 103 vozidel, ale do celkového počtu se nezahrnují případy, kdy je vozidlo ukradeno během vloupání do domu. Krádež klíčů přímo z domova totiž patří do jiné kategorie a úřady jejich evidenci nemají plně pod kontrolou. Podle odborníků tvoří dalších 40 procent z celkového počtu ukradených vozidel, a proto odhadují celkové číslo až na 150 tisíc.

Zlodějská odtahovka

Další oblíbenou metodou krádeže je pak "vyzvednutí" vozidla přímo na ulici pomocí nákladového automobilu, který používají například odtahové služby. Počet takových případů neustále narůstá, v současnosti tvoří už 14 procent všech krádeží.

"Vozidla jsem nabíral během denního světla. Stačí odtahové vozidlo, reflexní vesta a lidé si myslí, že jste přímo z odtahové služby," prozradil jeden ze zlodějů svoji fintu. "Firmy teď víc odtahují vozidla kvůli neplacení daní nebo povinného ručení, pokud vypadáte jako oni, nikdo se o vás nestará."

Výbava na objednávku

Mnohem víc vozidel je také v poslední době ukradeno přímo na objednávku, angličtí zloději si tak vybírají konkrétní modely nebo oblíbenou barvu. Podle nich jsou oblíbená hlavně černá audi, stříbrná a černá BMW a také populární žlutý smart (v Německu se největší oblibě těší BMW, Toyota a také hybridní Lexus RX400).

Audi A8 Long

Audi A8 Long

Zloději rovněž dbají na to, aby vozidlo mělo správnou výbavu a kontrolují, jestli má například klimatizaci, hliníková kola nebo integrovanou navigaci.

Jen málo vozidel je pak prodáno někomu, koho zloději znají, nebo se objeví na internetových aukcích. Většina z nich už světlo světa nikdy nespatří a jsou rozebrána na náhradní díly. "Cena auta je desetinásobně vyšší v náhradních dílech, než když je celé pohromadě," pochvaluje si jeden z kriminálníků, který se podílel na výzkumu.

Češi potřebují víc času

Tuzemský zloděj je pomalejší, podle serveru rokzabezpecenivozidel.cz dokáže zloděj nezabezpečený vůz ukrást průměrně za 30 vteřin. V České republice nicméně čísla ukradených vozidel neustále klesají, zatímco v roce 2001 Češi ukradli zhruba 23 500 vozidel, v roce 2010 to bylo už něco málo přes 13 000 vozidel, což je zhruba o 40 procent méně.

I tak je v Čechách každých 40 minut odcizeno jedno vozidlo, denně je to pak 35 aut, za měsíc průměrně 1 050 vozidel. Mezi nejrizikovější oblasti patří dlouhodobě Praha, Středočeský a Ústecký kraj, nejhorším měsícem je podle statistik pojišťovny ČSOB duben, nejhorším dnem čtvrtek.

"Zatímco od pondělka do čtvrtka se počty krádeží aut a jejich součástí drží na obdobně vysoké úrovni se zřetelným maximem ve čtvrtek, ke konci týdne si zloději zřejmě vybírají volno a odcizených aut prudce ubývá. Nejpříznivější jsou z tohoto pohledu soboty," říká Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny. Podle něj o víkendech klesají spíše krádeže celých vozidel než samostatných dílů.

Podle odhadů Policie ČR je minimálně 60–70 procent odcizených vozidel demontováno na náhradní díly, část je zaregistrována v ČR k dalšímu provozu s využitím padělaných dokladů a změny nebo výměny identifikačních znaků vozidla a přibližně 10–20 procent odcizených vozidel je následně vyvezeno do ciziny, především na Ukrajinu nebo do Ruska.

K nejkradenějším autům patří v absolutních číslech stále vozy značky Škoda. Pokud se vezme v úvahu i relativní zastoupení jednotlivých značek, pak na předních místech figurují především vozy Alfa Romeo, Audi a BMW. Podle údajů pojišťovny Generali se pak nejčastěji kradou vozidla starší šesti let, na celkovém počtu odcizených vozů mají podíl až 62 procent.

Pokud tedy vlastníte například černou octavii z roku 2007, příští rok 19. dubna ji raději schovejte někam do bezpečí garáže nebo ji neopouštějte na víc než 30 vteřin. A klíče od vozu pro jistotu zavřete do bankovního sejfu.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz