Kuna si na motoru udělá pelech. Překážející kabely překouše. Ilustrační foto

Kuna si na motoru udělá pelech. Překážející kabely překouše. Ilustrační foto | foto: Archiv KŘP Královéhradeckého kraje

Sežeňte sprej a kočičí chlupy. Do aut se v chladnu stahují kuny

  • 35
Vsunout klíček do zapalování, otočit a... nic. S ochlazením přichází podzimní nepříjemnost: auta, která se ráno nerozjedou. Na vině jsou kuny - hbité šelmy se chodí zahřívat na motory aut, překousávají kabeláž a cupují termoizolační tkaninu. Zbavíte se jich jen těžko.

S přicházející zimou nastává boj řidičů s kunami. Přijedete za chladného večera domů, auto s motorem, ze kterého sálá teplo, necháte zaparkované před domem. To je pro malé mrštné šelmy obrovské lákadlo. Nahřívají se zde a pod kapotou si dělají pelíšky. To by se jim dalo odpustit, kdyby člověk druhý den ráno nastartoval. Jenže kuny v motoru cupují termoizolační tkaniny a překousávají kabely, ničí chladicí či brzdový systém. Jediná její návštěva tak může za to, že druhý den ráno neodjedete. A majitele auta bude kuní přenocování stát i několik tisíc korun.

„Už tento trend zaznamenáváme. Je to nyní častější. Týdně opravujeme jedno až dvě auta poškozená kunami. Nejčastěji jde o kabely a vytrhané odhlučnění motoru,“ potvrdil Robert Červený z Autoservisu a pneuservisu Červený. „Osobně řidičům doporučuji koupit si sprej proti kunám a pravidelně motor stříkat. Na tato zvířata totiž není stoprocentně účinné vůbec nic,“ doplňuje.

V tom se shodují i řidiči na internetových diskuzích. Některým nepomohla ani kombinace plašičky a spreje. Jak tedy skutečně ochránit auto? Stoprocentní je pouze jediná rada: kuna se do motoru prostě nesmí dostat. Jedinou možností je tedy zvířeti v přístupu mechanicky zabránit. V případě garážovaného auta to tedy řešení je. Auta na ulici nebo před domem však neochráníte.

Ekologický institut Veronica radí nechat prostor „označkovat“ psem. Kuny také zaplaší světelný odpuzovač v podobě halogenového světla s prostorovým čidlem.

Zabít kunu nesmíte

Kuna se adaptovala na život v blízkosti člověka. S ochlazováním a ubývajícími zdroji potravy se stěhuje k lidským obydlím, kde je pro ni snadné najít potravu - a dobře se vyspat na teplém motoru. Majitelé aut, kteří naleznou otisky pacek na motoru, tak chtě nechtě započali nerovný boj. Zabíjet či trávit se tato zvířata totiž nesmí, je to trestné. „Vzhledem k tomu, že kuny nelze ani trávit ani lapat do pastí, je možné je od této činnosti pouze odrazovat,“ uvádí na svém webu Státní veterinární správa.

A přesvědčit kunu, aby si našla jinou noclehárnu, je nesnadné. Bez problémů se dostanou do auta i do zavřené garáže, stačí jim otvor o průměru šesti centimetrů. Kuny navíc jsou chytrá zvířata, která se nenechají zlákat do pasti či na otrávenou návnadu. Nezbývá než vyzkoušet elektronické plašičky, spreje nebo různé babské recepty jako mýdlo, vlasy či éterický olej.

U elektronických plašiček si dejte pozor na různé neoriginální výrobky, které by se mohly „hádat“ s elektroinstalací vozu. Často také bývá problém je odmontovat. Své by o tom mohli povyprávět servismani zdlouhavě léčící auta, z nichž museli takovou plašičku z tržnice, ke které chybí návod, odinstalovat. Některé automobilky nabízejí plašičky v originálním příslušenství. Například servisy Volkswagenu nabídnou několik variant v cenách od přibližně sedmi tisíc včetně odborné montáže. Plašičky jsou kombinované, kuny odpuzují ultrazvukem a současně je zaženou silnou elektrickou ránou a ostrým světlem.

Proti kuně se pojistěte

Peníze za opravy aut po nájezdu kun může ušetřit pojištění auta. Smysl má zvláště v případě, pokud jste už takový problém řešili poněkolikáté. Škody způsobené kunami nejsou běžnou součástí povinného ručení ani havarijního pojištění, ale dají se extra připojistit.

Například pojišťovna Allianz je ale v základním balíčku pojistných služeb nabízí. „V dnešní době už striktně nerozlišujeme, zda jde o povinné ručení, či havarijní pojištění. Pojistku sestavujeme spíše podle reálných potřeb majitelů aut. Pojištění zaparkovaného vozidla před poškozením zvířetem u nás lze do základního balíčku zahrnout,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Babské rady, které občas fungují

Co všechno můžete proti kunám zkusit:

  • Lidské vlasy: Kuny jsou drzé, ale lidí se bojí. Pokud do motorové části vložíte chomáč vlasů, pach člověka by ji měl odradit.
  • Kočičí či psí chlupy: Kuny odrazuje pach jiných šelem. Vložte do ponožky chomáč chlupů a upevněte ji poblíž motoru.
  • Tygří lejna, psí moč: Ekologové radí nechat auto označkovat psem. Po internetu koluje rada sehnat si tygří trus. Pokud místo označují velké šelmy, mělo by to kuny odradit.
  • Vonné látky: Kuny se vyhýbají místům se silným zápachem či vůní - zkuste potřebná místa pokapat nebo v blízkosti umístit vatový tampon či kus látky s éterickým citrusovým olejem (pozor, rychle vyprchá), octem, petrolejem, formalínem, savem, kabely potřít tekutým mýdlem či nastříkat silným parfémem.
  • Odpuzovače ve spreji: Pachové odpuzovače obsahují přírodní látku geraniol. Místu s takovým pachem se kuny údajně vyhnou obloukem. Sprej proti kunám pořídíte od 100 korun. Po týdnu by se měl nástřik zopakovat. Sprej nastříkejte na textilní odhlučnění zespoda kapoty.
  • Elektronická plašička: Kuny plašička odhání pomocí nahraných zvuků nebo ultrazvuku. Akustickou plašičku umístěte k plastu, který odráží zvukové vlny nejlépe. Pokud parkujete na ulici, zvolte ultrazvukovou plašičku, která člověka neruší. Elektronické odpuzovače seženete na benzinkách, v obchodech s autopříslušenstvím nebo v autoservisech. Před instalací je potřeba umýt motor a odstranit všechny pachové stopy po kunách. Cena se pohybuje cca od 500 do 1000 korun.
  • Pletivo: Někteří řidiči dávají pod motorovou část auta pás hustého pletiva. Kunám je chůze po pletivu nepříjemná, takže se motoru vyhnou...
  • Tuhý podpalovač: Zápach z něj kunám velmi vadí, používá se proto jako odpuzovač na půdách a v chatách. Dal by se použít i u déle odstavených aut. Před jízdou ale musí z motoru ven!
  • Světlo: Kuny zaplaší světlo v podobě halogenové zářivky s prostorovým čidlem.