Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalita pohonných hmot se zlepšuje

  18:05aktualizováno  18:05
Kvalita pohonných hmot prodávaných u tuzemských čerpacích stanic se v poslední době podle výsledků kontrol České obchodní inspekce výrazně zlepšila. Zatímco loni v září nevyhovělo zkouškám 4,2 procenta odebraných vzorků pohonných hmot, tak letos v září tento ukazatel klesl na 2,6 procenta. Ještě loni v červnu přitom testy neprošlo 12,2 procenta kontrolovaných vzorků pohonných hmot.
Česká obchodní inspekce zjistila, že se kvalita paliv zlepšuje

Česká obchodní inspekce zjistila, že se kvalita paliv zlepšuje | foto: Václav PancerMF DNES

Mluvčí inspekce Miloslava Fléglová řekla, že ČOI letos v září odebrala 230 vzorků pohonných hmot, z nichž testům nevyhovělo šest.

Ve třech případech šlo o motorovou naftu a zbývající tři nevyhovující vzorky připadly na motorový benzin, směsné palivo a LGP.

Testy podle Fléglové například u tří vzorků motorové nafty odhalily špatný bod vzplanutí. U jednoho vzorku motorového benzinu zase odborníci zjistili nevyhovující destilační zkoušku.

Podmínky prodeje pohonných hmot od letošního září zpřísnila novela zákona. Je v ní například zakotvena povinnost evidence prodávaných paliv u čerpacích stanic, včetně jejich množství, jakosti a složení.

Novela obsahuje také povinnost registrace provozovaných čerpacích stanic, které musejí splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí.

"V nové zákonné úpravě vítáme především posun odpovědnosti za kvalitu z prodávajícího na vlastníka pohonných hmot. Přínosem je z našeho pohledu také povinné zavedení registrace čerpacích stanic," podotkla Fléglová.

Loni ČOI zkontrolovala 3272 vzorků pohonných hmot, což byl ve srovnání s rokem 2004 téměř dvojnásobný počet. Jakostním požadavkům nevyhovělo 6,1 procenta vzorků.

"Za loňský rok bylo uloženo za porušení jakosti pohonných hmot téměř 200 pokut a v případě závažnějších zjištění se výše sankcí pohybovala ve výši statisíců korun, u některých firem i opakovaně," uvedla Fléglová.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Najdete na iDNES.cz