Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lambo, jaké už jindy neuvidíte. Formule pro jízdu v helmě bude jediná

  8:00aktualizováno  8:00
Automobilka Lamborghini se chlubí tím, že Aventador J je tím nejradikálnějším otevřeným autem, jaké kdy stvořila. Problém je, že tenhle ojedinělý sedmisetkoňový roadster je určen jen pro jednoho vyvoleného řidiče.

Aventador J je plně schválen k provozu na silnicích, Lamborghini ale zároveň na svém stánku na ženevském autosalonu upozorňuje, že jde o jedinečný vůz, který vznikne pouze v tomto jednom exempláři prezentovaném na autosalonu.

Firma žádný druhý kousek nepostaví. Ani pro své vlastní muzeum, ani pro další autosalony nebo pro jiné žadonící zájemce. Auto je určeno pouze pro jediného šťastného zákazníka, ale jeho jméno neprozradila.

Lamborghini Aventador J

Pro ostatní nadšence je Aventador J alespoň předznamenáním toho, jak by mohl vypadat sériový roadster odvozený od kupé. Měl by používat stejnou techniku, ale neměl by mít tak radikální vzhled.

Jedinečný vůz totiž spoléhá na "běžnou" techniku sériového kupé. V "J" tedy zůstal zachován sedmisetkoňový dvanáctiválec před zadní nápravou, super rychlá převodovka ISR, pohon všech kol a také speciální konstrukce karoserie v podobě monokoku vyrobeného z uhlíkových vláken a polymerů.

Právě ta je ale u radikálního roadsteru jiná. Auto přišlo nejen o střechu, ale také o čelní sklo, a proto musí posádka zcela nutně mít na hlavě přilbu. Nové jsou i výztuhy v kokpitu, především za sedadly.

Lamborghini Aventador J

Z bočního pohledu působí Aventador J dosti formulovým dojmem. Ostatně, to byl záměr. Lamborghini to přiznává ve své tiskové zprávě a dodává, že byla kvůli tomuto dojmu přední část částečně přepracována a je o něco užší než u kupé. Otevřená konstrukce si také vyžádala neobvyklé umístění prostředního zpětného zrcátka na jakési "noze" před řidičem.

Většina roadsterů je oproti svým uzavřeným verzím těžší, za což mohou právě dodatečné výztuhy. Lamborghini se ale chlubí tím, že v jeho případě naopak hmotnost poklesla. Absence střechy, čelního skla, klimatizace a promyšlená konstrukce karoserie jako jednoho celku totiž nárůst v podobě několika výztuh navíc bohatě vyvážila. Zajímavé je, že ani v případě roadsteru se Lamborghini nevzdalo vzhůru otvíraných dveří.

Fotogalerie

Aventador J je jeden z nejotevřenějších roadsterů, jaký jsme doposud viděli. Kromě absence jakýchkoli horních prvků karoserie za to může i design, který nedává jasně najevo, kde končí karoserie a kde začíná kokpit. V něm mimo jiné Lamborghini zkouší i nový materiál sedadel, který nazývá Forged Composite. I potah sedadel z materiálu Carboniskin je zcela nový a oba materiály má Lamborhini patentované.

Tím výčet zajímavých technických řešení na voze nekončí. Hliníkové ráfky kol (20 palců vpředu, 21 vzadu) mají speciální vložku z uhlíkových vláken, která slouží jako speciální větrák pro lepší chlazení brzd. Speciální jsou i nárazníky, opět doplněné uhlíkovými vlákny, tentokrát v podobě malých křidélek, která pomáhají usměrňovat proudění vzduchu. A nový tvar krytu motoru z uhlíkových vláken umožňuje prohlédnout si obě řady válců vidlicového dvanáctiválce.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz