Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Land Cruiser zůstal v garáži

  12:34aktualizováno  12:34
Bílou Toyotu Land Cruiser má šéf středočeského úřadu a místopředseda ODS Petr Bendl už čtyři roky. Za tu dobu v ní však mnoho kilometrů nepobyl. Většinou jezdí vozem své přítelkyně nebo služebním automobilem krajského úřadu.

Petr Bendl měl menší problém.

"Auto mi stojí v garáži a nejde nastartovat. Asi jsem nechal rozsvícená světla." Takto kuriózně nás před svým pražským domem přivítal středočeský hejtman.

Jak dlouho jste s ním nejezdil?

No, pár měsíců už v garáži stojí. S "lanďákem" vyjíždím pouze na sváteční projížďky. Dost ho šetřím. Je to už deset let staré auto, ale pořád je to miláček. Jinak většinou jezdím s přítelkyní, která má vlastní Audi A6.

Co vás ke koupi tak velkého auta přivedlo?

Byla to hlavně touha nezůstat nikde viset a dostat se sněhem i bahnem všude tam, kam je potřeba. Navíc bezpečně a pohodlně.

Kupoval jste ho jako nové?

Kdepak, bylo už ojeté. Mám ho asi čtyři roky a jsem třetí majitel.

A co vaše služební auto?

Jako hejtman mám k dispozici služební Audi A6 s řidičem. Služební vůz jsem měl i jako starosta Kladna.

Jak si člověk zvyká na osobního řidiče?

Pro hejtmana je to v podstatě nutnost. Sám jste svědkem toho, že mám během třiceti minut patnáct dvacet telefonátů, takže řídit a ještě vyřizovat pracovní záležitosti se moc nedá. Při jízdě by se telefonovat nemělo. Sice se to dá řešit hands-free sadou, ale i tak se soustředíte na to, co říkáte, a pozornost věnovaná řízení klesá. Byl bych nebezpečný sám sobě i svému okolí. Auto využívám jako kancelář.

Před lety jste působil jako starosta Kladna. Loni na podzim vyšlo najevo, že váš nástupce Milan Volf si jako služební automobil pořídil Audi A8 za více než tři miliony korun. Jak jste tuto kauzu vnímal?

Nebyl jsem z toho nadšený. Jsem přesvědčený, že kraj, ne město, má jedno dostatečně reprezentativní auto vyšší střední třídy mít. U města, byť velikosti Kladna, je to však velmi diskutabilní. My jsme pro potřeby Středočeského kraje koupili jedno Audi A6 za milion sedmdesát tisíc korun. To je tak ještě přijatelné.

A co říkáte na jízdy ministrů ve vozech s blikajícími majáčky?

Záleží na situaci. Jako hejtman bych majáček ocenil v době krizových situací, například v době povodní. Jinak není potřeba. To samé by mělo platit i o ministrech. Za normální situace je majáček zbytečný.

Hlídáte styl jízdy svého řidiče?

Znáte tu situaci, kdy jedete a spolujezdec vám říká: "Proč jedeš tak rychle? Zařaď dvojku! Proč jsi neblikal?" To jsou okamžiky, které nemá rád asi nikdo, tudíž chápu, že pracující člověk na zadní sedačce se jízdě tolik nevěnuje. To by pak celou dobu musel sedět a kontrolovat řidiče. Nechal bych to na bedrech toho, kdo sedí za volantem.

Byl jste někdy s landcruiserem za hranicemi?

S tímhle autem jezdím hlavně po Česku. "Lanďák" má horší akceleraci a nedá se s ním předjíždět tak, jak bych vždycky chtěl. Není na dlouhé tratě.

Nebyla to tedy zbytečná koupě?

Tehdy jsem ho mohl pořídit za zajímavou cenu. Svoji roli sehrál i fakt, že jsem při rozvodu nechal auto manželce, takže jsem si chtěl udělat radost. Líbilo se mi i to, že se toho do něj hodně vejde.

A co spotřeba?

Moc úsporné auto to asi nebude... Vzhledem k tomu, že motor má objem 4,8 litru, jsem čekal, že to bude horší. V průměru se pohybuji mezi dvanácti a čtrnácti litry nafty na sto kilometrů.

Jaká jiná auta jste ještě měl?

Úplně první byla červená Škoda 105, pak stopětadvacítka, následovala Mazda 323F a Octavia Combi. S tou jsem byl na rozdíl od mazdy spokojený.

Mazda nesloužila dobře?

Dlouho se u mě neohřála. Byla malá a rychlá. Prima auto pro osmnáctiletého kluka, ale už ne pro člověka s rodinou.

Máte patnáctiletého syna. Jak zareagujete, když za vámi přijde s tím, že chce koupit motorku?

Starší syn žije na Slovensku, takže se moc často nevídáme. Pokud by však taková situace nastala, snažil bych se mu to rozmluvit. Měl bych strach, že se jednou nevrátí domů.

PRO RADOST S Toyotou Land Cruiser středočeský hejtman Petr Bendl vyráží jen na občasné projíždky

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Najdete na iDNES.cz