Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Landa a Šimonovský učí řidiče jezdit

  17:40aktualizováno  17:40
Auto je zbraň, uvědomila si dvojice osobností, která má k autům - a mnohdy i pořádně rychlým - velmi blízko. Protože jen velmi málo majitelů "mokrého řidičáku" si uvědomuje, co ostře nabitá zbraň v jejich rukou dokáže, založili nadaci Malina.

"Soutěžák" Roman Kresta a zpěvák, skladatel, pilot závodního tahače, rallye speciálu Daniel Landa si vytkli za cíl oslovit tu nejrizikovější skupinu za volanty aut na našich silnicích.

Právě pro ně začali vydávat instruktážní kazety.

Po prvním dílu, prozaicky nazvaném "Bourá jen blb?", přichází část druhá "Auto je zbraň".

Ta si právě odbyla svůj křest - kmotrem jí byla osoba nejpovolanější - ministr dopravy Milan Šimonovský, který si v ní také zahrál.

Nejrizikovějším řidičem je podle výzkumů řidič ve věku 18 - 25 let. Pocit sebejistoty, potřeba "zamachrovat" a snížený pud sebezáchovy novořidičů dělají autorům vrásky na čele. A především právě jim je nový díl určen.

Čerství absoloventi autoškoly budou videokazetu s filmem "Auto je zbraň" dostávat, jako praktický dárek k řidičskému oprávnění. Snad si pak uvědomí, že autoškola jim sice dala dobrý základ. Přehled na silnici a respekt k vozu, který musí pociťovat neustále, přijde ale až s lety praxe.

Řidič je považován za zkušeného až po ujetí cca 100 tisíc kilometrů v období maximálně pěti let.

Úvodní díl instruktážních a výchovných filmů poznalo na sto tisíc účastníků silničního provozu. Druhý díl se od prvního snímku liší nejen obsahem, ale i zpracováním. Poutavá příručka začínajícího řidiče je "vystavěna" na příběhu čerstvého absolventa autoškoly, který má sice plné ruce práce s volantem, cítí se však být mistrem.

Všechny prohřešky jsou doplněny komentářem a krátkou radou. Autoři vytvořili snímek, který upozorňuje na možná rizika silničního provozu a chyby nezkušených řidičů, zároveň však pobaví a ukazuje důsledky nevhodného chování na silnici.

Nahrávka by měla přispět k tomu, aby si začínající řidiči zažili správné návyky a naučili se nebezpečným situacím předcházet. Podle odborníků, kteří se premiéry filmu zúčastnili, je díky vhodné kombinaci lehkého humoru, scén ze života a nevtíravých rad právě toto cesta, která by mohla vést ke zlepšení situace na našich silnicích.

Hodně si od snímku "Auto je zbraň" slibuje i Besip - Ministerstvo dopravy, za jehož nemalé podpory film vznikl, stejně jako policie, která tuto cestu chápe jako nový způsob komunikace s nastávajícími řidiči.

Daniel Landa a Roman Kresta

Ve filmu "Auto je zbraň" si zahrál i ministr dopravy Milan Šimonovský.

Ukázka z filmu Romana Kresty a Daniela Landy "Auto je zbraň".

Ukázka z filmu: ministra dopravy Milan Šimonovský vítá diváky u filmu "Auto je zbraň".

Ministr dopravy Milan Šimonovský provádí s polu s Romanem Krestou a Danielem Landou diváka celým filmem.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz