Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Látkové řetězy nasadíte rychle, ale železo nenahradí

aktualizováno 
Látkové sněhové řetězy jsou novinkou letošní sezony. Jejich plusem je snadné nasazování, nízká váha a fakt, že při jízdě neruší hlukem. Velkou nevýhodou je ovšem to, že se na asfaltu rychle opotřebují.

Dali jsme si s kolegou malý závod – za jak dlouho nasadíme na kola klasické kovové a látkové sněhové řetězy. Já měl látkové za dvě minuty, kolega se s klasickými kovovými pral skoro půl hodiny. Je třeba dodat, že ačkoliv oba jezdíváme často na hory, řetězy jsme nasazovali poprvé.

Tentokrát jsme se do Krušných hor vypravili vyzkoušet, jak se bude chovat auto obuté v látkových návlecích, vyrobených ze speciální umělohmotné textilie.

Nasazení je vážně snadné

Jeden pár látkových sněhových řetězů AutoSock na pneumatiky rozměru 195/65 R15 (například Škoda Octavia, Ford Focus) jsme na internetu objednali za 1 892 korun, na větší kola stojí maximálně dva a půl tisíce.

Klasické kovové řetězy na focus od specializované firmy Pewag vyjdou na dva tisíce korun. Cena je tedy zhruba srovnatelná, výhoda těch látkových by měla být zřejmá: výrobce tvrdí, že je zvládnete nasadit během okamžiku.

Látkové sněhové řetězy

Vlastně je jen přetáhnete přes horní část kola, popojedete, aby se kolo otočilo o půl otáčky, znovu natáhnete a "řetěz" (nebo spíš návlek) je na kole. I když se ho pomocí oranžových popruhů nepodaří nasadit úplně rovně, po pár desítkách metrech jízdy se sám srovná. Nasazení je tedy opravdu rychlé.

Jedinou nevýhodou je, že si stejně jako u klasických řetězů zašpiníte ruce. Naštěstí jsou k návlekům přiloženy i oranžové plastové rukavice; ale vzhledem k materiálu tak na jedno použití. Hodí se mít proto svoje pracovní.

Stejně bezproblémové je i sejmutí návleků. Přetáhnout, popojet a sundat zbytek. Opět záležitost dvou minut.

Jen do sněhu

Jízda s látkovými sněhovými řetězy je bezproblémová na uježděném i v hlubokém sněhu. Lepší záběr kola je znát. Tam, kde už zimní pneumatiky nestačily, do pevné látky (připomíná pytlovinu) obalená kola zabírala. Oproti řetězům je výhoda i to, že se od kol neozývá žádný hluk.

sněhové řetězy

Výsledky testu řetězů ZDE

Podle rakouského autoklubu ÖAMTC problém s látkovými řetězy nastává na ledu. Tam se klasickým řetězům s lepším záběrem nevyrovnají. V testu byla jejich schopnost jízdy na ledu označena jako nedostatečná. Další, co je látkovým sněhovým řetězům vyčítáno, bývá jejich slabá výdrž při jízdě na asfaltu.

"Po šestnácti kilometrech jízdy po asfaltu byl i ten nejlepší textilní výrobek na cucky," shrnul výsledky testu odborník na pneumatiky Steffan Kerbl z rakouského autoklubu ÖAMTC.

S tím musíme souhlasit. Mírné rozedření se začalo projevovat i po úmyslně bezhlavém pokusu o rozjezd s návleky na uježděném sněhu, kdy se kola protáčela ostošest.

Ideální pro občasné použití

Komu se tedy látkové řetězy hodí? Těm, kteří na hory jezdí občas a chtějí mít jistotu, že si v případě problémů poradí, aniž by desítky minut trávili pokusy o nasazení klasických kovových řetězů. Návleky naopak nemůžeme doporučit tomu, kdo na horách tráví hodně času, kovové řetězy nasazuje často, takže mu to nedělá problém, a při ježdění po horách se pohybuje na úsecích, kde se na vozovce střídá sníh s ledem a asfaltem.

Výrobce upřesňuje, že látkové řetězy splňují danou normu a mohou tedy plně nahradit klasické řetězy v Rakousku, Německu a Itálii, kde je jejich použití v některých místech povinné v případě, že nemáte obuté zimní pneumatiky.

Jak na to

Krok 1: Nejprve se látkový návlek přetáhne přes horní část kola. Na jeho zadní části je guma, takže drží bez problémů. Nevýhodou je, že ruce musíte prostrčit za špinavou pneumatiku.

Látkové sněhové řetězy

Krok 2: Když je návlek uchycen nahoře, je nutné popojet asi metr, aby se nenasazená část dostala nahoru, kde se přes kolo přetáhne stejným způsobem jako v prvním kroku. K povytažení lze použít pevně přichycené oranžové popruhy.

Látkové sněhové řetězy

Krok 3: Po natažení látkových řetězů na kolo není potřeba zoufat, když vše nesedí úplně rovně. Po pár metrech pomalé jízdy se návlek na kole sám vycentruje do správné polohy.

Látkové sněhové řetězyNejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz