Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky naší pilulce nenadýcháte nic ani po pěti pivech, tvrdí prodejce

  15:19aktualizováno  15:19
Ve Velké Británii vypukl boj o pilulku Alcopal, která dokáže zmást i ten nejsofistikovanější alkotester. Každý, kdo se po jejím užití podrobí dechové zkoušce, nadýchá až devětkrát nižší hodnotu než bez ní. Aktivisté se nyní zasazují o to, aby byla pilulka zakázaná - podle nich je totiž vzhledem k vysoké účinnosti nebezpečná.
Ani ten nejlepší alkotester kvůli alcopalu neodhalí stopy po lihovině v krvi.

Ani ten nejlepší alkotester kvůli alcopalu neodhalí stopy po lihovině v krvi. | foto: MF DNES

Arthur Kibble, který pilulky ve Spojeném království prodává přes internet, argumentuje slovy: "Každý to dělá. Parkoviště je vedle každé hospody, do které jdete," řekl serveru Daily Mail. Pro bojovníky za bezpečnost na silnicích jsou však tablety "nebezpečné a hloupé".

Pilulka ALCOPAL

  • Svůj výrobek prodává 64letý Brit na webových stránkách http://alcopal.com/.
  • "Jdete něco slavit anebo si jen užít s kamarády? "Buďte opatrní", když řídíte. Vždy si s sebou vemte ALCOPAL," nabádá zájemce slogan na domovské stránce výrobku.
  • Balení červených kapslí stojí 20 liber, za poštovné se platí tři libry.

Na britských silnicích totiž ročně zemře kolem 280 lidí kvůli řízení v podnapilém stavu. "Rádi bychom vyzvali lidi, aby tento produkt ignorovali, a ty, kteří jej prodávají, aby jej okamžitě prodávat přestali," řekl mluvčí Královské společnosti pro prevenci úrazů na silnicích Kevin Clinton. Podle něj tableta může podporovat lidi v přesvědčení, že s alkoholem v krvi za volantem se jim nemůže nic stát.

Prodejce z Birminghamu si za svým výrobkem i přesto stojí. "Neobhajuji motoristy, kteří se opijí do němoty a potom řídí, ale tableta pomáhá zejména psychice. Poskytuje určitou ochranu játrům a ledvinám a řidič je tak pod větší kontrolou," řekl Kibble.

Dechová zkouška sice nepozná ani pět piv, ale nástrojů je víc

Ten také uvádí, že tablety zabraňují vstřebávání alkoholu ze žaludku a tlustého střeva do krevního oběhu a že vědci potvrdili, že díky tomu je výsledek měření alkoholu v krvi podstatně odlišný. Řidiči, kteří si před a po požití alkoholu vezmou alcopal, tak teoreticky můžou podle Kibblea vypít klidně i pět pint piva (jedna britská pinta je 0,57 litru), aniž by alkotester cokoliv zaregistroval.

"Tato čísla je potřeba brát s hodně velkou rezervou," říká Jaroslav Zikmund, soudní znalec z oboru toxikologie z pražské nemocnice Na Bulovce. "Přípravek snad může oddálit nástup hladiny alkoholu v krvi, ale jeho nárůstu rozhodně nezabrání. Vlastně to funguje podobně jako rozdíl mezi pitím alkoholu na lačno a po vydatném jídle."

A na možnost, že by alkotester po pěti pintách piva v Čechách nic neukázal, se už soudní znalec dívá vyloženě skepticky. "V Anglii snad, navíc by řidič musel pít opravdu pomalu, ale nezapomeňme, že tam mají povolenou hladinu alkoholu v krvi ve výši 0,8 promile. Nižší hladinu tedy alkotester vůbec nemusí ukázat. Ale v Čechách už by mohl mít řidič velký problém," říká Zikmund.

Policisté navíc při kontrole neberou v potaz jenom hladinu alkoholu naměřenou alkotesterem, ale zaměřují se i na chování řidiče nebo alkoholické výpary. Dechová zkouška je jedním ze široké škály dostupných nástrojů, jak dokázat to, že si řidič před jízdou přihnul. "Každý na alkohol reaguje jinak, proto je těžké říct, zdali to člověk přehnal, nebo nikoliv. Naše výzva je proto jasná: nejlepší je před řízením nepít vůbec," uvedl šéf dopravní policejní jednotky ve West Midlands Chris Edwards.

"Pokud řídíte pod vlivem, chytíme vás," dodal výstražně.

Jiný způsob léčby jak snížit hladinu alkoholu v krvi nedávno představili lékaři v americkém městě Las Vegas. Přečtěte si: Speciální autobus léčí kocovinu, řidičům ale nepomůže.

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a jinak ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.
 
Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 
Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 
Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Elektropohon a autonomní řízení změní vzhled aut, říká slovenský designér

Vedoucí designér interiérů škodovek Peter Olah

Jako obor s krátkou historií, ale rozhodně velkou budoucností vnímá automobilový design jeho přední slovenský...

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Tajemství automobilek v ohrožení: v Kanadě unikly plány jejich továren

Ilustrační snímek

Bezpečnostní expert objevil na nezabezpečeném serveru 157 GB citlivých dat. Byly mezi nimi i plány výrobních závodů...

Najdete na iDNES.cz