Legendární značka ožívá. Novou drsňáckou tatru zkrotí i blondýna

  • 142
Jen drž plyn na podlaze, ona si to už elektronika přebere sama. To je hlavní heslo, které mi vštěpuje do hlavy tatrovácký instruktor, když se s plně naloženou osmikolovou Tatrou Phoenix škrábu do bahnitého kopce plného takových děr, že by do nich osobní offroad zahučel celý.

Občas auto úplně zastaví, já šlapu na brzdu, ale auto mi v bahně klouže dozadu. Není divu, jeho třicet tun nákladu plus váha 12 tun samotného náklaďáku je pořádná porce. "Říkal jsem nohu na plynu," říká instruktor klidně a cvakne ovladačem na palubní desce, který zařadí uzávěrku. Už nehrabeme, obě nápravy tatrovky zaberou a ona se vyloupne z bahna jako kaštan ze slupky.

Tatra Phoenix

Tatra Phoenix

  • má modernizovaný podvozek Tatra, kabinu DAF, motory a převodovky Paccar
  • nové řízení, výhradně vzduchové pérování přední nápravy
  • pohotovostní hmotnost 8 až 11,5 tuny (4×4–8×8)
  • nosnost 20 až 50 tun (4×4–8×8) 
  • všechny verze mají odpružení přední nápravy vzduchovými vaky a teleskopickými tlumiči Sachs. Zadní nápravy: nejlehčí verze mají pérování vzduchem a tlumiči, těžší vzduchovými vaky a listovými pery.
  • všechny tatry mají stále klasický podvozek s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, který má Tatra patentován
  • řízená jedna nebo dvě nápravy
  • převodovky přímo řazené i s elektronicky ovládanou spojkou (podle přání), přídavná převodovka 1st. a 2stupňová. Použita pro Tatru neobvyklá konstrukce převodovky ZF – přímo na motoru, stejně jak to mají všichni ostatní výrobci
  • motor PACCAR MX – 13litrové 6válce vodou chlazené, od Euro III až V (to s AddBlue), výkon od 265 do 375 kW
  • kabiny DAF CF 85 – krátká a dlouhá
  • vylepšení oproti předchozímu modelu Terrno1: stejné nájezdové úhly, ve všech směrech větší kabina, lepší poloměr zatáčení, vyšší pohotovostní hmotnosti (u 8×8 o 600 kg), nižší vibrace v sedačce řidiče

Paráda! "Já jezdím všechno bez uzávěr, ale uznávám, chce to cvik," směje se vousatý chlapík. Cvik, ten opravdu nemám, bahnité díry, obří terénní vlny a 45stupňové stoupání na kočičích hlavách fakt nejezdím každý den - s náklaďákem jsem v terénu od vojny poprvé v životě. A to už je dvacet let. Jenže technika za tu dobu neskutečně pokročila, v novém fénixu se přes krátery přenášíme s grácií, kterou staré osmsetpatnáctky nemohly nabídnout, hlavně proto, že neměly předek "na vzduchu", tedy se vzduchovým odpružením.

Za volantem to už není taková honička jako dřív, stačí jen obsluhovat plyn a brzdu. Řazení obstará robotizovaná převodovka. Řídicí jednotka auta je tak chytrá, že sama pozná nejen, který stupeň zařadit, ale i to, zda je třeba přidat více síly redukcí. Řidič prostě jen šlape na pedály a někdy, jako v našem případě, zapne uzávěrku diferenciálů.

"Je to auto pro blondýny," směje se instruktor, ale většina řidičů dřívějších tatrovek mi dá za pravdu, že "kvedlat" osm hodin "šaltrpákou" velkou jako sloupek od plotu není nic, co by člověk oplakával. Navíc když k šesti normálním rychlostem patřily i "půlky", takže šofér se opravdu nenudil. Manuální řazení nabízí samozřejmě Tatra i dnes, ale trend u náklaďáků je jasný: řidič má plné ruce práce s tím, aby v terénu nezapadl, a každý způsob, jak mu ulehčit, je vítaný. Já ho tedy vítal ohromně.

Stoupáme dále, brodíme se kalužemi, ale citlivá práce s plynem mi pořád moc nejde, když se celý nadnáším na vzduchem odpružené sedačce. "Musíš si nohu opřít bokem o tunel, pak drží," radí zkušeně instruktor a je to tak, najednou to jde.

Ještěže mi to řekl, čeká nás královská disciplína, na niž jsou v Tatře hrdí: obří boule, vždycky do kříže proti sobě. Zvenčí vypadají "neprojetelně", ale z kabiny se to nezdá: phoenix se pohupuje, kabina je stále v rovině.

"Zkoušeli jsme tady i konkurenční náklaďáky, žádný z nich neudrží korbu a kabinu v rovině. To umí jen naše konstrukce s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, na tu jsme hrdí už padesát let," chlubí se šéf technického oddělení Tatry Radek Smolka.

Můžu si výhody tatrovácké koncepce vyzkoušet v praxi: vyrážíme na dráhy s různými povrchy, od betonové rolety, velkých valounů až po kočičí hlavy, ovšem prolamované nahoru a dolů - tohle "pavé", jak tomu říkají, je vůbec nejhorší cesta, jakou si může člověk představit. Jedu třicítkou - a dá se to vydržet.

Tatra Phoenix

"Testujeme tady tahle auta v životnostním testu při rychlosti 25 km/h. Konkurenční vozy, které jsme zkoušeli, takovou rychlostí jet nedokázaly, v kabině se nedalo vydržet," usmívá se Smolka a pobízí mě, ať přes buližníky jedu co nejrychleji. No jo, čím rychleji, tím je to příjemnější, nějakých 80 km vytáhnu bez problémů.
 
Odolná technika je jedna věc, ale atraktivní balení a moderní technika druhá - a to Tatře citelně chybělo, takže oproti světové konkurenci působily tatrovky jako chudí příbuzní. Až současné spojení s jedním z největších světových výrobců náklaďáků, značkou DAF, dalo Tatře k dispozici novou moderní kabinu a přes americkou firmu Paccar, jež DAF patří, i špičkové motory, 13litrové šestiválce řady MX. Vodou chlazené, což je také pro Tatru velká změna. Za 19procentní podíl DAF dala Tatra na oplátku právě špičkové podvozky pro terénní auta, která DAF neměl, ale poptávka po nich byla.

Tatra Phoenix
Tatra Phoenix

Ovšem staří tatrováci se netají podezřením, že gigant DAF (vyrobí 30 tisíc aut ročně, Tatra šestnáctkát míň) vstoupil do Tatry proto, aby ji později ovládl, získal její celosvětově patentovaný podvozek a pak značku zavřel, což už v jiných případech udělal. "Upřímně řečeno, toho se vůbec nebojíme. Patent je jedna věc, ale kdyby někteří výrobci chtěli, dokázali by udělat něco podobného. Jenže to neumí tak dobře jako my, nemají desítky let zkušeností, offroadové náklaďáky pro ně taky nejsou hlavní disciplínou. Spíše je namístě úvaha, že by DAF po možném navýšení podílu mohl rozjet výrobu svých aut nebo dílů pro ně. Volné kapacity tady máme," řekl mi později pod příslibem anonymity jeden z vysokých manažerů Tatry.

Naopak informací, která zazněla veřejně, je, že Tatra by chtěla příští rok vyrobit 1 200 aut z nové řady Phoenix (celkem asi 1 860 vozů všech modelů), a během šesti měsíců kvůli tomu přijme asi čtyři stovky lidí. To je pro Kopřivnici jistě vítaná zpráva. Ostatně, celá prezentace phoenixu se nesla ve značně emotivním duchu: šéfové Tatry prohlašují o novém autě, že je to "historický milník, největší od prvního náklaďáku značky v roce 1926" a název Phoenix má v posledním písmenu křídlo, odkazující nejen na bájného Fénixe, jenž vstal z popela, ale i na křídla v historických logotypech Tatry.

Ale zpět k autu. Podvozek zajímá spíše firmu, která si náklaďák koupí, ale řidiče bude zajímat kabina. Ta je úplně nová, má označení DAF CF 85. Přesně takovou tatrovka potřebovala: výborně odhlučněnou (všude je spousta tlumicích materiálů), komfortní, s dobrou ergonomií a dostatkem úložných prostor, přesně jak to má světová konkurence.

Tatra Phoenix

Tatra si během dvouletého vývoje Phoenixu (mimochodem, v tatrováckém vývojářském centru na něm pracovalo 115 techniků a nepočítaně testovacích jezdců, často brigádníků z továrny, kteří celé dny jezdili po polygonu) vyzkoušela i většinu konkurenčních značek. Kupodivu nám i řekla, které to byly: Iveco Trakker, Renault Kerax, Man TGS, Volvo FMX, Astra HDS a Mercedes Actros. Z nich je Tatra Phoenix nejlehčí při stejné hmotnosti, což znamená, že uveze až o tunu víc, a zkušebna TÜV SÜD změřila, že oproti vozům se zatížením 26 tun má o osm procent nižší spotřebu. "To bude náš marketingový triumf, nabízíme prostě lepší mobilitu v terénu, jsme prostě offroadoví experti," říká Jiří Kašpárek z marketingového oddělení Tatry.

A trhů, na něž chce Tatra proniknout, má být dost - díky DAF získala přístup ke stovce dealerů, hlavně v Evropě, kde není etablovaná, na rozdíl od tradičních trhů, jako je Čína, Austrálie nebo Rusko. Silným argumentem má být i prodloužená záruka 12 měsíců na celé auto a tři roky na celý hnací trakt. Nebude to ale zadarmo. "Nebudeme se podbízet, nenabízíme "levné řešení", ale nadstandard. V cenovém rozpětí konkurence se Tatra bude pohybovat v té horní polovině. Cenu je těžké konkretizovat, záleží na výbavě, jen ta může dělat rozdíl 10 až 15 tisíc eur.

Tatra Phoenix

 Pro představu, cena Tatry Phoenix v konfiguraci 6×6 se pohybuje kolem hranice 100 tisíc eur. Čekáme, že zákazníky nalákáme na podstatné technické vylepšení oproti předchozím tatrám i konkurenci. Tím, že jsme lehčí a rychlejší, udělá auto víc práce a klient ušetří na nákladech řádově desítky tisíc eur," vypočítává argumenty Kašpárek.

Obr a trpaslík

Nejlepší offroad náklaďák na světě

Ředitel firmy Ronald Adams v historickém muzeu značky předvedl nový náklaďák, který má jednu z nejstarších automobilek světa přivést znovu na výsluní zisku.

Tatra ho vyrobila po bezmála dvouleté těsné spolupráci s původně nizozemskou, dnes už mezinárodní automobilkou DAF. Ta pak před nedávnem koupila v Tatře 19procentní podíl a do budoucna uvažuje o dalším navyšování. Pro srovnání, DAF ročně vyrobí zhruba 30 tisíc aut, tedy asi patnáctkrát víc než Tatrovka. Značka vlastní i amerického výrobce motorů Paccar a značky legendárních kamionů Peterbilt a Kenworth - a tyto motory jsou nově i pod kapotou Tatry Phoenix.

Na první pohled nerovné spojení giganta s - byť slavným - trpaslíkem má ovšem logiku. "DAF potřeboval těžké nákladní auto do terénu, které jeho zákazníci chtěli, a on jim ho nemohl nabídnout. Nebylo to tedy tak, že by k nám přistupovali z pozice toho, kdo si může diktovat podmínky, debata byla velmi férová. Zaprvé jsme jim mohli dát, co neměli, zadruhé jsme i zákazníky pro jejich kabiny a motory," popsal spojenectví Adams. Za kolik DAF podíl koupil, však Tatra tají, stejně jako pod pláštíkem obchodního tajemství halí vzájemné dělení budoucích příjmů z prodeje náklaďáků.

Výroba phoenixů pro dealery začne v říjnu, momentálně probíhá dialog s dealery a reklamní kampaň po celé Evropě.

Kromě dealerské sítě Tatra od DAF získala i moderní kabinu, vodou chlazené motory a nové převodovky. "V Česku je Tatra velká, ale celosvětové velmi malá, kdyby měla vyvinout vlastní kabinu, stálo by to desítky milionů eur, totéž platí o motoru. A získat přístup ke stovce dealerů by trvalo klidně desítky let," řekl Adams. Dodává, že Phoenix začíná psát úplně novou kapitolu historie značky.

"Všude ve světě sázejí na elektroniku, u nás stále používáme poctivý a bytelný, robustní systém. Tatra přežila dvě světové války, 40 let komunismu, dvacetiletí vlastnických problémů, nedávnou krizi, přesto jsme postavili nejlepší offraod náklaďák na světě, lepší ve všech směrech v porovnání s konkurenty ve své třídě. A na to jsme pyšní," říká Adams.