Lincoln ukázal nový Continental. Designér Bentleye se kvůli němu vzteká

  • 35
Lincoln Continental je americká klasika. Vedle hollywoodských hvězd to byl i vůz amerických prezidentů. Koncern Ford jej vzkřísil v podobě nového konceptu, který vzbudil kontroverze. Šéfdesignér britského Bentleye ho označil za kopii modelu Flying Spur.

V elegantním sedanu Lincoln Continental se vozili američtí prezidenti. Vlastnili jej také třeba zpěvák Elvis Presley či herec Clark Gable. Zdálo se, že nadobro patří k archivním kouskům, ale firma Ford se rozhodla obnovit jeho výrobu. Nový continental se představil na automobilové přehlídce v New Yorku.

Lincoln Continental Concept

Novému konceptu nelze upřít eleganci. Vzhledem k současné legislativě trochu nabobtnal, jelikož je nutné splnit předpoklady k šetrnosti vůči chodcům. Nové vozy musí být vyšší, aby při srážce s chodcem vytvořily nárazovou zónu. Oproti starým continentalům tak nový koncept působí trochu odule.

Říká se, že už nelze vytvořit zcela originální vůz, který by nebyl podobný nějakému jinému. Dá se s tím souhlasit i v případě nového Continentalu. Podle serveru Car Design News se neudržel šéfdesignér britského Bentley Luc Donckerwolke. Ten na Facebook napsal, že nový koncept Lincolnu vypadá jako Bentley Flying Spur.

Bentley Flying Spur 2013

Donckerwolke se prý dokonce šéfdesignéra Lincolnu zeptal, zda nechce poslat formy na lisování karoserie. Podle něj by prý stačilo změnit světlomety. Donckerwolke svůj post na Facebooku následně smazal, ale kopírování podle něj vrhá stín na celý automobilový průmysl.

Podobu s ultraluxusní limuzínou od Bentleye lze v novém americkém konceptu vystopovat. Přesto je vize nového continentalu  docela svébytná a nelze jí upřít eleganci. Nový koncept působí majestátně a ani příliš nekonvenuje americkému stylu. Nový vůz má design, který se může líbit globálně.

Povedené jsou detaily jako maska chladiče tvořená mřížkou s texturou ornamentů v podobě tvaru loga americké značky. Stejný motiv se opakuje i v designu předních světel. Ta jsou tvořena laserovými svitilnami a ve světlometu nechybí ani LED. Unikátní jsou rovněž kliky dveří, které se vysouvají po stisku tlačítka.

Pojízdná svatyně

Interiér ani nepůsobí, že by patřil konceptu. Ty mají většinou podobu sériového vnitřku jen naznačenou. V případě nového Continentalu si lze vnitřek představit i u sériového vozu. Zejména palubní deska vypadá, jako by patřila běžnému, i když hodně luxusnímu automobilu.

Linocoln popisuje interiér jako pojízdnou svatyni. Cestující si mohou užívat špičkového audiosystému nebo podsvícení pomocí zlatých LED světel. Ze středové konzole mezi zadními sedadly lze vyklopit stolky na notebook. Samozřejmostí je čalounění tou nejkvalitnější kůží.

Lincoln Continental Concept

Zadní sedadla už tak sériově nevypadají. Koncept je jen čtyřmístný, zadní křesla lze podle Lincolnu nastavovat až ve třiceti směrech. Střecha je tvořena sklem SPD SmartGlass, které umí odfiltrovat až 99 procent ultrafialového záření. Navíc dokáže zredukovat teplotu interiéru o osm stupňů Celsia.

O použité technice toho zatím mnoho známo není. Lincoln se spokojil s konstatováním, že pohonná jednotka je exkluzivní pro jeho značku. Jde o motor EcoBoost, konkrétně vidlicový šestiválec s objemem tři litry. Na výběr je ze tří jízdních módů: Normal, Sport a Comfort. Obří kola jsou 21palcová.

Dlouhá historie

Dosud poslední Lincoln Continental sjel z výrobního pásu před 13 lety a firma se k němu nyní vrací. Částečně kvůli tomu, že značce Lincoln se začíná dařit a po letech klesajících prodejů se trend obrací, částečně kvůli rostoucí kupní síle čínských zákazníků, mezi nimiž je o Continental velký zájem.

Historie Lincolnu Continental se začala psát v roce 1938, kdy si syn zakladatele továrny Henryho Forda vyrobil auto pro svou letní dovolenou. Pod dojmem obdivného přijetí, se kterým se setkal během pobytu v Palm Beach, jej zařadil do sériové výroby.

Vůz se brzy stal symbolem luxusu poválečných Spojených států. Jezdily v něm hollywoodské hvězdy včetně herečky Elizabeth Taylorové, která jej dostala v roce 1956 od studia Warner Brothers vyvedený v barvě svých očí.

Continental je však spojen rovněž s jednou z nejčernějších událostí moderních amerických dějin. Právě v něm seděl prezident John F. Kennedy, když byl v roce 1963 zastřelen v Dallasu.

Vrchol jeho prodeje zaznamenala firma Ford v roce 1990, když se prodalo 62 732 kusů.

Nový koncept luxusního sedanu se veřejnosti představil na autosalonu v New Yorku a firma počítá s tím, že by jej mohla začít sériově vyrábět už od příštího roku.

,