Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Má to vozítko budoucnost?

  18:20aktualizováno  18:20
Když nedávno pobývali v Praze odborníci z pneumatikářské firmy Michelin, přivezli si s sebou i bizarní vozítko Segway Human Transporter, pro které vyvíjeli speciální pneumatiky. MF DNES zajímalo, jak je to s jeho proklamovanými výhodami.

Vždyť má pouze jedinou nápravu, a přesto - ač to zní nelogicky - dokáže za člověka udržovat rovnováhu. Tajemství tohoto zázraku je (jak jinak?) v elektronice, přesněji v zabudovaných citlivých náklonových senzorech, které udržují vozík i jeho řidiče-pasažéra ve vzpřímené poloze.

Až stokrát za sekundu vyhodnotí malý počítač polohu těžiště jezdce a pokynem elektromotorkům, které vozík pohánějí, koriguje jeho pohyb. Samozřejmě jsme využili možnosti toto "přemisťovadlo budoucnosti" vyzkoušet. Podle autorů chce dokonce být alternativou k automobilům, leckde napomoci vyřešit třeba i problematiku veřejné dopravy. Zabírá totiž stejný prostor jako chodec, ale je mnohem rychlejší a má větší výdrž. Instruktáž je stručná: k rozjezdu pouze stačí trochu se předklonit a pevně se držet.

Čím více se řidič předkloní, tím rychleji pojede. Přitažením řídítek k sobě se brzdí, ale pokud se řidič zakloní, vozík začne couvat. První pokus ani jednomu z testovacích řidičů nevyšel ideálně, protože vozítko okamžitě reaguje na jakýkoliv pohyb těla také pohybem. Ale už po několika minutách pokusné osoby budily v centru města rozruch, když se vesele proplétaly mezi zástupy chodců. A to ještě přístroj nerozjely na maximum nejlepším jezdcům naměřili už rychlost 27 km/h. Má to něco do sebe, zněl pak svorně závěr testujících. A tak by se zdálo vše jako ideál pro řešení budoucnosti dopravy po městě. Avšak má to háček. Citelný. Současnou cenu. Pět tisíc eur, tedy přes 150 000 korun.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Audi A4 2.0 TDI 2008 ·2.0 TDI
Audi A4 2.0 TDI 2008 ·2.0 TDI

r.v. 2008, naj. 150 594 km, diesel
220 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz