Praha je rejdiště maskovaných mercedesů. Nový úlovek odhalí příští rok

  10:00aktualizováno  10:00
Maskovaný mercedes je už tradiční součástí pražského provozu. Auta se zde testují v pravidelném provozu a aktuálně můžete v pražských ulicích narazit na ještě nepředstavený Mercedes GLB, tedy menší SUV, které značka začne prodávat příští rok.

Maskované prototypy Mercedesů v Praze: GLB a A-Class | foto: Auto.iDNES.cz

Proč právě po Praze jezdí maskované prototypy mercedesů? Důvodem je společnost MB Tech, která má v Praze, Plzni a v Mladé Boleslavi kanceláře a vývojové dílny. Původně dceřiná společnost Daimleru (vlastník značky Mercedes) sice dnes majoritně patří francouzskému koncernu AKKA Technologies, ale nadále pracuje pro německou automobilku, která si ponechala menšinový podíl. 

Fotogalerie

Proto se po Praze prohání v testovacím provozu maskované prototypy. Dříve to byl třeba aktuální model řady E, loni nové áčko a letos jsme v Praze narazili na prototypy menšího SUV GLB. Novinku by měl Mercedes začít prodávat příští rok, premiéra se očekává na jaře 2019, ale možná ukáže GLB ještě letos na podzim. 

Auto se zařadí mezi modely GLA a GLC, bude to tedy kompaktní SUV s možností příplatkového pohonu všech kol. Design bude odlišný, GLB bude o poznání hranatější než menší a větší příbuzní. Z prototypů, které se prohánějí Prahou, to lze jen odhadnout. Maskování hranaté tvary ještě zvýrazňuje, ale podle designérských studií zveřejněných německými magazíny to budou spíš konzervativní tvary než vyložené dvojče legendárního Mercedesu G. Přestože některá zahraniční média novinku takto označují. 

Vedle kompletního polepu auta mají prototypy i různé nástavce, aby se podařilo co nejvíc zamaskovat tvar auta. Například podle designérských studií by měl mít Mercedes GLB vlnku na úrovni malého skla zadních dveří, což je ale na prototypu zamaskováno fólií. Vpředu je pak uměle zvýšená kapota a menší nástavce pod fólií jsou i na dalších partiích auta.

Mercedes GLB by měla pohánět paleta menších čtyřválcových motorů. U zážehových to budou agregáty s objemem 1,6 nebo 1,33 litru v několika výkonových variantách, diesel bude pravděpodobně tradiční 2,2 litru od Mercedesu, opět v několika variantách. Pro čistě elektrický pohon má značka model EQC, ale není vyloučena verze s hybridním pohonem. 

Zamaskovaný Mercedes GLB v pražských ulicích doprovází ještě jedno auto. Opět zamaskované ve fólii. A je to záhada, protože jím je zjevně model A, který se už dávno prodává. Může to tedy být chystaný facelift, i když na ten je zatím brzo. Možná je to hybrid, možná ještě nepředstavená verze AMG. Nebo je to jednoduše obyčejné „áčko“, ve kterém vývojáři testují nějakou novou technologii a auto nechali v maskování. I to se často stává.

Zajímavostí je, že na rozdíl od minulých let už mají testované prototypy české zkušební značky. V dřívějších letech měla auta německé registrační značky. 

Autor:


Nejčtenější

Mamataxi stresuje děti i rodiče, žádné řešení dlouho nevydrží

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Současný fenomén odvozu dětí až ke dveřím školy je nejen nebezpečný, ale i stresující pro děti a rodiče. Redakce...

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...Nové hasičské speciály Tatry odolají zbraním hromadného ničení

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR dostal dvě nové unikátní Tatry. Pancéřované hasičské speciály na...

VIDEO: Nástupce Škody Rapid je k vidění v Česku

AUTO Skoda Vision RS

Vision RS je nejnovějším konceptem Škody. Bílý a agresivně navržený borec ukazuje, jak bude vypadat nástupce modelu...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Další z rubriky

Stavění aut na polský způsob. Z Fordu Mustang je novodobá Warszawa

Warszawa M20 GT

Na auta značky Warszawa vzpomenou jen opravdoví pamětníci. Polská firma KHM Motor na ni chce odkázat netradiční kreací...

Praha je rejdiště maskovaných mercedesů. Nový úlovek odhalí příští rok

Maskované prototypy Mercedesů v Praze: GLB a A-Class

Maskovaný mercedes je už tradiční součástí pražského provozu. Auta se zde testují v pravidelném provozu a aktuálně...

Další nešpanělský seat v plné parádě. Nové SUV Tarraco jede z Německa

Seat Tarraco

Seat má už třetí SUV, Tarraco bude vlajkovou lodí španělské automobilky. Vyrábí se ve Wolfsburgu, má parádní vzhled,...Najdete na iDNES.cz