Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mercedes v Detroitu představí Vision GST

  18:41aktualizováno  18:41
S novým vozem, který má spojovat výhody sedanu, velkoprostorového vozu a SUV (Sport Utility Vehicle), přijdou Němci na trh sice až v roce 2004, jeho koncept však spatří motoristická veřejnost již na lednovém detroitském autosalonu.


Budoucí trumf stuttgartské automobilky nesoucí prozatím označení Vision GST (Grand Sports Tourer) je koncipován jako šestimístný vůz s pohonem všech čtyř kol. Přestože vývojáři postavili prototyp GST na platformě nové třídy E, firma předpokládá, že se automobil zařadí do nejluxusnější řady Mercedesů označované písmenem S.

V současnosti se uvažuje především o použití osmiválcového motoru o obsahu 5,5 litru s předpokládaným výkonem kolem 360-ti koní. Již tradičně se na jeho vývoji podílí hlavní partner Mercedesu, společnost AMG. Síla bude přenášena na všechna čtyři 22 palcová kola pomocí nově přepracovaného systému 4-ETS, který se používá v současných třídách M a G.

Zajímavou novinkou stuttgartského konceptu je nové vzduchové odpružení, které umožňuje volit sílu nastavení speciálních tlumičů dle řidičových preferencí. Nový Vision GST je rovněž - vedle elektronického plynu - vybaven i systémem elektronického propojení brzdového pedálu s brzdnou soustavou (brake-by-wire), který pochází z typu SL roadster.

Velký důraz bude kladen samozřejmě na bezpečnost. Vůz bude osazován novým bezpečnostním systémem, který dokáže z reakcí řidiče a chování vozu vyhodnotit riziko nehody a okamžitě přitáhne bezpečnostní pásy, čímž se minimalizuje pohyb řidiče ze sedadla v počátečním stádiu kolize.

Velice užitečnou se má stát i průhledná elektro-chromická střecha, kterou bude možné libobolně ztmavovat pomocí ovladače na přístrojové desce. Interiér automobilu by tak měl být při denním světle velice dobře osvětlen, ale zároveň bude možné nežádoucí  průsvitnost plně eliminovat. Mercedes se u GST vzdává i tradičně otevíraných dveří. Ty nové se budou otevírat v devádesátistupňovém úhlu v protichůdnou stranu. Cestující tak budou moci nastupovat celým bočním prostorem, neboť vůz není vybaven ani středním "B" sloupkem.

Luxusní se předpokládá samozřejmě i výbava. Z informací, které jsou prozatím k dispozici, by měla být sedadla v prvních dvou řadách plně elektricky nastavitelná, navíc spolujezdci se budou moci zabavit systémem DVD či videohrami. Za nový Mercedes však také zákazník patřičně zaplatí - západní experti očekávají cenu v přepočtu okolo 2,5 miliónu korun.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Další z rubriky

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Vegani hledají auta bez kůže jen těžko. Výrobci teprve zkoumají terén

Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet

Trend veganství dospěl i do světa automobilů. Poptávka po autech bez živočišných produktů stoupá. Jaká je v tomto...

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

Najdete na iDNES.cz