Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Meriva: další velkoprostorová zbraň Opelu

  19:02aktualizováno  19:02
Snaha Opelu získat trh stále oblíbenějších vozů MPV je zřejmá. Poté, co si větší zafira již relativně silnou pozici na evropských trzích vydobyla, přichází o 27,5 centimetrů kratší meriva. Novinka je v podstatě totožná s conceptem M, který se objevil v březnu v Ženevě. Oficiálně se nový Opel představí koncem září na autosalonu ve Frankfurtu.

Poněkud překvapivě se nový minivan začne prodávat nejdříve za mořem. Premiéru si odbyde jako Chevrolet Meriva v Brazílii již v koncem léta, pod jménem Opel v kontinentální Evropě či Vauxhall v Británii se objeví pravděpodobně v lednu 2003. Důvod latinskoamerického startu zástupci GM neupřesnili. Lze však předpokládat, že koncern chce nejdříve "vychytat mouchy" a až následně spustit premiéru na vysoce konkurenčním evropském trhu.

Dalším důvodem zahájení prodeje v Brazílii je také skutečnost, že se zde vůz z části vyvíjel. Kromě konstruktérů z Rüsselsheimu se na vzhledu pracovalo i v designérském centru GM v Sao Paulu. Navíc se v brazilském San Jose dos Campos od Opelu Mevira nepatrně odlišný Chevrolet bude také vyrábět. Domovským závodem evropské verze meviry bude továrna Opelu nedaleko španělské Zaragozy.

Oba modely se liší jen vybavením interiéru, výbavou, sedadly a paletou motorů - přizpůsobují se gustu zákazníků z různých odbytišť.

Zpočátku se pro Evropu počítá s benzínovými a dieselovými motory o objemech 1,6 až 1,8 litru a výkony od 55 kW (75 k) až po 92 kW (125 k). Odborná veřejnost očekává rozšížení nabídky o slabší i silnější agregáty, ale k tomu dojde pravděpodobně později než po zavedení na trh.

Z úst představitelů GM zní přání, aby novinka navázala na - dle nich - velice úspěšnou zafiru. Podobnost, se zafirou je vskutku zřejmá. Například v interiéru meriva využívá stejný systém variability sedadel jako její větší sestra. Jen název "Flex 7" se liší, neboť připravovaný minivan je pouze pětimístný a menší (délka přesahuje o 4 centimetry čtyři metry). Přesto vnitřek působí nezvykle prostorně. Hlavním důvodem je velký rozvor náprav. Ten je s 2630 mm jen o šest centrimetrů kratší než u zafiry.

Litry navíc oproti konvenčním konkurentům nabídne meriva i v zavazadlovém prostoru. Jeho objem bude začínat u 330 litrů, přičemž při odstranění jednoho až tří samostatných zadních sedadel ho lze libovolně zvětšovat.

Vzhled nového minivanu je až na detaily shodný s conceptem M, který zdobil stánek Opelu na ženevském autosalonu.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Najdete na iDNES.cz