Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města ruší značky, řidiči jezdí pomaleji a dávají přednost zprava

  14:00aktualizováno  14:00
Dopravní značky mizí po stovkách ze středočeských měst. Vinu nenesou zloději ani vandalové, ale nový systém dopravního značení. Přibývá totiž obcí, které se rozhodly zavést alespoň v některých zónách pravidlo přednosti zprava.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Ke Slanému v poslední době přibyly Votice či Vlašim na Benešovsku, Kladno nebo Říčany v okrese Praha-východ. Tam ve většině místních ulic platí přednost zprava teprve od letošního dubna.

Doprava se zklidnila

"Osvědčilo se nám to. Provoz se zklidnil, řidiči jezdí pomaleji," pochvaluje si říčanská starostka Adriena Mrázová. Radnice proto uvažuje o rozšíření na další silnice. Doprava se prý zklidnila natolik, že z některých ulic budou moci zmizet i dopravní značky s přikázanou čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Změny se netýkají ulic, po kterých jezdí městská hromadná doprava. Hrozilo, že by se cestující při častém brzdění autobusu před křižovatkami mohli zranit.

Také v Řevnicích u Prahy platí v mnoha částech základní pravidlo z autoškoly. Jen několik silnic je vedeno jako hlavní. Například i tah městem na Prahu. Když se z něj sjede k železničnímu podjezdu, platí automaticky přednost zprava. Tu však mnoho řidičů nedodržuje.

I proto zde nechala radnice umístit značku upozorňující na dvě přednosti zprava. "Tvrdím, že když si někdo bude chtít opravit blatník a zaplatit to z povinného ručení někoho jiného, stačí si zajet právě tam," říká trochu ironicky jeden z řevnických řidičů.

Přesto policisté i dopravní specialisté zavedení tohoto systému podporují. "Řidiči si dávají větší pozor. Když je na několika metrech několik desítek značek, řidič je vůbec nemá šanci registrovat," tvrdí dopravní expert Jaroslav Hořín. Podle něj je tento systém ideální zejména ve vilových čtvrtích a na sídlištích.

Slánští začali jako první

Právě vilovou čtvrť v Ráji si jako první vytipovali pro zavedení přednosti zprava radní ve Slaném. Přiznávají, že zpočátku měli obavy. Ale kupodivu prý moc negativních ohlasů neměli. Teď už chybějí značky i v další lokalitě a chystá se další rozšíření. Na to, že si mají dávat pozor na toho, kdo jede zprava, upozorňují řidiče informativní cedule.

"Zákon sice nic takového nevyžaduje, ale my jsme je přesto nechali umístit u každého vjezdu," uvedl slánský místostarosta Jaroslav Hložek. Tvrdí, že pravidlo dokázalo zklidnit a zpomalit dopravu v hustě zabydlených čtvrtích víc než retardéry či jiné zábrany na silnicích. "Jde vážně jen o zvyk," potvrdil tamní řidič Luboš Dlouhý. A stejnou zkušenost mají i ve Voticích či Vlašimi.

A ještě jednu výhodu zavedení přednosti zprava má. Radnice díky tomu ušetří peníze. Ve Slaném spočítali, že jedna značka i s náklady na čas úředníků vyjde na pět tisíc korun. "Další peníze musíte investovat do jejich údržby," řekl Hořín.

Zatímco o zavedení tohoto systému uvažují už další města, mezi nimi i Mladá Boleslav, značky naopak nezmizí z Mělníka či Berouna. "Osobně si myslím, že kromě úspor peněz za značení to není ideální řešení. Často v těchto místech dochází k nehodám, neboť si lidé povinnost přednosti zprava neuvědomí," je přesvědčen vedoucí berounského odboru dopravy Miroslav Jerling.

přednost zprava

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká:

Jízda křižovatkou
(1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.
(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz