Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské zamyšlení Toyoty

  22:30aktualizováno  22:30
Mnoho výrobců se v poslední době snaží vyvinout zcela nový druh automobilu. Již nejde ani tak o to postavit "lepšího golfa" a okupovat přeplněné segmenty v současnosti nejprodávanějších vozů. Stratézi nejsilnějších světových koncernů chtějí objevit neobjevené a vnutit odvážnou novinku světu jako standard. Proto v poslední době vzniká tolik konceptů, u nichž je přímé zařazení do některé ze současných tříd nadlidským úkolem. Například Japoncům: ani nově vzniklý segment SUV nestačí a definují třídu vlastní - UUV.

Právě studie UUV (Urban Utility Vehicle), tedy jakýsi městský vůz pro volný čas, je pohledem Toyoty do budoucnosti. Návrhem, jenž by mohl jít v duchu spolu s trendem změny civilizace, především té městské. Nejde samozřejmě o snahu ojedinělou, podobných vizí vzniká spousta, uveďme například Mercedes-Benz Vision GST či Ford Fusion.

Toyota UUV se poprvé prezentovala na březnovém ženevském autosalonu. Pohon čtyř kol dovoluje modelu, na kterém pracovalo evropské technologické centrum Toyoty, víkendové cesty za město, o což konstruktérům šlo především. Již méně se jim podařilo naplnit význam slova urban-městský, neboť 4430 mm dlouhá karosérie obratností v přeplněném provozu oplývat těžko může. UUV je vysoký 1650 mm a na šířku měří 1,65 metru.

Kromě exteriéru, jenž se pravděpodobně podobá příštím - hlavně terénním - modelům japonské jedničky, vzbuzuje pozornost také interiér. Zajímavé je především řešení palubní desky. Ta je navrhnuta s prvky interaktivity. Pomocí speciálního ovládání mají jednotliví pasažeři možnost volit jak praktické tak i zábavní funkce (ovládání audiosoustavy, klimatizace,...). Přínosem je hlavně její přehlednost získaná zobrazováním v trojrozměrném formátu. Display LCD nový 3D systém prý hravě předčí, tvrdí sebevědomí Japonci. Šance na využití kontroverzní palubní desky pojmenované "Glass Vision" jsou zatím nejasné.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

Škoda Octavia 1.6 TDI 2012 ·...
Škoda Octavia 1.6 TDI 2012 ·...

r.v. 2012, naj. 150 819 km, diesel
159 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz