Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Micra C+C: další designérská revoluce od Nissanu

  12:05aktualizováno  12:05
Tak jako si s motoristickou veřejností zahrávají designéři Renaultu, podobně činí i jejich japonští kolegové ze spřízněného Nissanu. Poté, co u řidičů vzbudila rozmanité emoce nedávno představená primera, stejného výsledku dosáhne zcela jistě i menší micra. Aby byla pařížská premiéra dlouho očekávané novinky opravdu povedená, připravil šéf Nissanu Carlos Ghosn ještě jedno překvapení - kombinaci kupé a kabrioletu na podvozku micry s prozatimním názvem koncept C+C.

Nejdříve si ale pojďme stručně představit samotnou naději Japonců, ke které vzhlíží management s velkým očekáváním. Nová micra by se totiž opět měl stát nejprodávanějším Nissanem v Evropě vůbec.

Dílem designérského centra z Japonska tak i přičiněním evropských konstruktérů vznikl vůz, který by měl oslovit nejen starší zákazníky, jako  tomu bylo u micry doposud, ale také mladou a nejmladší generaci. Tak si to alespoň přeje japonská automobilka, která výrobu micry svěřuje do rukou evropského závodu v britském Sunderlandu.

Na novém voze lze vysledovat několik zajímavých charakteristik. Za prvé je nová micra dle dostupných informací o několik centimetrů kratší než její předchůdkyně, čímž jde proti trendu většiny konkurentů - ti se totiž s každým novým modelem vždy o pár centrimetrů zvětšují. To ale neznamená, že by uvnitř ubylo prostoru. Naopak, rozvor se zvětšil o 7,2 centrimetru a nyní  lze mezi nápravami naměřit  2432 mm. Další praktickou záležitostí jsou zadní posuvná sedadla, což cestujícím umožňuje volit mezi prostorem v kabině a v zavazadelníku.

Micra ale přichází i s elektronickým překvapením. Tím je tzv. "inteligentní klíč", u kterého stačí, aby ho měl řidič u sebe (například v kapse) a všechny funkce v autě se pak automaticky aktivují. V praxi systém funguje tak, že pokud se řidič s "inteligentním klíčem" přiblíží k vozu na méně než 80 centimetrů, stačí pak pouze stisknout tlačítko na klice dveří a ty se bez jakéhokoli aktivního použití klasického klíče či dálkového ovládání otevřou. Stejný princip se využívá i při startování. Micra přítomnost "klíče" rozpozná a dovolí nastartovat pouhým stisknutím ovladače na palubní desce. Více podrobností o této novince, která se přes spoustu protestů nakonec dostala až do konečné podoby micry, přineseme po pařížském autosalonu, až bude k dispozici více podrobností.

Zaútočí koncept C+C na populární Peugeot 206 CC?

Zatím není nic jistého, o výrobě kupékabrioletu na bázi micry nebylo ještě rozhodnuto. Vše prý dle hlasů z automobilky záleží na přijetí vozu veřejností při výstavní premiéře v Paříži. Jedno je ale jisté. Pokud se pohledná novinka na trh dostane, stane se přímým konkurentem Peugeotu 206 CC. Ještě jedna malá oprava na závěr: označení kupékabriolet (ve stylu Peugeotu) z počátku odstavce je dle názvosloví Nissanu mylné. Japonci totiž za zkratkou C+C vidí coupé+convertible, tedy jiné pojmenování pro vůz bez střechy. První dva snímky konceptu C+C si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Stejně jako současná micra i její nástupkyně přichází oslovit zákazníky kombinací kontroverzních tvarů.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči hybridů v Praze zaparkují v modrých zónách za stovku ročně

Hyundai Ioniq

Majitelé hybridních aut budou moci v Praze parkovat v placených zónách za 100 korun ročně, stejně jako nyní platí...

I v roce 2040 bude v Německu většina aut na spalovací motor

(Ilustrační snímek)

Ještě v roce 2040 budou v Německu navzdory současnému boomu alternativních pohonů jezdit dvě třetiny aut na spalovací...

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Najdete na iDNES.cz