Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milovice ostře vystoupily proti polygonu

  11:57aktualizováno  11:57
Výkřiky nesouhlasu a pískot provázely úterní více než pětihodinové jednání v Milovicích na Nymbursku, kde se veřejnost mohla vyjádřit k plánovanému zkušebnímu okruhu Škody Auto. V nabitém sále kulturního domu se sešlo asi 250 lidí, z nichž mnozí v emotivně vypjaté atmosféře vyjádřili ostrý nesouhlas se záměrem automobilky.

Odborný posudek, který se projednával, doporučuje polygon postavit v části bývalého vojenského prostoru na pomezí Mladoboleslavska a Nymburska. Jeho zpracovatel Petr Anděl v Milovicích řekl, že jde o biologicky velmi hodnotné území. Svůj posudek proto doplnil několika desítkami podmínek, bez nichž není podle něj možné o celém projektu diskutovat.

Zároveň ale uvedl, že s pomocí tohoto záměru je možné do budoucna zajistit ochranu této vzácné přírodní lokality. Upozornil, že nejcennější stepní partie jinak bez trvalé péče do deseti let zarostou.

Většinu občanů ovšem nejvíc znepokojuje fakt, že výstavba polygonu znamená oplocení 367 hektarů území, které využívají pro rekreaci. "Jak si můžete dovolit postavit polygon mezi Jiřice, Lipník a Milovice, když jejich občané s tím nesouhlasí? My nemáme co řešit, prostě tady ten polygon nechceme," ostře reagovala mladá obyvatelka Lipníka. "Už dvě generace jsme tady zadrátovaní. Nejdřív to byli Němci, pak Sověti - tak se nedivte, že s tím lidi tady nesouhlasí," řekl starší muž. Naopak s bouřlivým potleskem byla přijata slova starostek Lipníka a Milovic, které informovaly o pokračujícím nesouhlasném postoji jejich zastupitelstev.

Doporučovanou variantu projektanti Škody vytvořili jako kompromis po sérii nesouhlasných postojů občanů a ochránců přírody. Podporu jí v úterý vyjádřili zástupci mladoboleslavského okresního úřadu, Benátek nad Jizerou i tředočeského kraje. Podněty z dnešního veřejného projednání ministerstvo životního prostředí zpracuje do několika týdnů a vydá konečné stanovisko, které bude důležitým podkladem pro územní a stavební řízení.

Škoda Auto plánuje zahájit stavební práce na jaře příštího roku. Polygon má začít fungovat na podzim roku 2006. Automobilka nabízí náhradní výsadbu za vykácený les, ale také další finanční kompenzace na zlepšení infrastruktury v okolních obcích. Do celého projektu chce vložit zhruba 2,5 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Další z rubriky

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Najdete na iDNES.cz