Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mimoňské války: vytuněný favorit za 750 tisíc

aktualizováno 
Mimoňské války - sraz upravených vozů, který se odehrává od pátku do neděle na bývalém letišti Hradčany v Ralsku, je hlavně přehlídkou zručnosti a nápadů. I docela obyčejné auto se prý dá předělat na úžasnou "káru". Chce to ale dost invence, peněz a času.

Tuning Škody Favorit - mimoňské války | foto: ČTK

Karel Buzický, majitel jednoho z patnácti nejlépe upravených vozů, během deseti let přeměnil ojetého zašlého favorita v unikátní model. "Ani jeden díl na něm nezůstal originální, snad jen kus plechu na podlaze. Všechno ostatní je předělané podle vlastní koncepce," dodal.

Z auta zmizely všechny žlábky a prolisy. Má oblé hladké tvary a hlubokou červenou metalízu s příměsí stříbra. Pod kapotou je upravený závodní motor z felicie, původní není ani přístrojová deska nebo polstrování. Vůz je vybavený hudební soustavou se čtyřmi zesilovači a třinácti reproduktory. Nestartuje se klíčkem, ale tlačítkem v řadicí páce. Na mimoňském srazu se zařadil mezi nejlépe kompletně upravená auta.

Vyjíždí, jen když je hezky

Prohlédnout si ho z dálky ale nebylo skoro možné. Pořád byl totiž obsypaný kupou zvědavců. Na silnici ho člověk také nemá šanci potkat. "Není to auto na nákupy a do práce. Jezdím s ním jen na srazy, a také jen když je hezky," přiznal Buzický, čtyřicetiletý autoelektrikář z Děčína.

Tuning Škody Favorit - mimoňské války

Život bez svého přestavěného společníka si ani nechce představit. Nikdy by ho nemohl prodat a dělá mu dobře, když lidé nepoznají, že jde o upraveného favorita. "Každý totiž moc dobře ví, jak favorit vypadá. Srovnání je lehčí než u upravovaných zahraničních vozů," podotkl.

Kolik za úpravy zaplatil, prozradit nechtěl. Spočítal ale, že kdyby se někdo pokusil vyrobit duplikát, strávil by při tom dva roky života a potřeboval by k tomu 750 tisíc korun.

Exhibice skútrů

Podle pořadatelů dorazilo letos na sraz přes 6 000 aut a asi 20 000 účastníků. "Bude to zřejmě rekordní účast, je tu úplně plno," řekla za organizátory Monika Rydlová. Na programu srazu byly sprinty na čtvrt míle, volné jízdy, exhibice, kaskadérská vystoupení nebo takzvané gumování, při kterém řidiči roztočí kola svých vozů na místě.

Účastníci srazu soutěží také o nejlepší lak, interiér či audiotechniku, letos prvně měly vlastní exhibici i skútry.

Z kompletně upravených aut, takzvaných "libovek", vybrala porota patnáct nejdokonalejších. "Přestože aut tu je dost, najít opravdu pořádně upravené je těžké," přiznal porotce Ondřej Černý.

Alkohol a přelomený zub

Mimoňské války jsou v Ralsku počtrnácté. Minulé ročníky jsou spojeny s několika tragédiemi. V srpnu 2007 se smrtelnou nehodou a předtím i potom s těžkými zraněními. Mluvčí českolipské policie Ivana Baláková řekla, že policisté evidují přes 200 deliktů, hlavně alkohol za volantem, rychlou jízdu, ale i fyzické napadení a tři krádeže.

Mimoňské války 2009

"Není mezi nimi neštěstí nic závažného," podotkla Baláková. Policisté povolali hlídky z celého kraje a byli přímo v areálu letiště. Kontrolovali ale i auta při příjezdu a odjezdu na sraz.

Na letišti provedli 72 dechových zkoušek a v šesti případech objevili alkohol. Zaznamenali tam také několik drobných krádeží a jedno napadení, které skončilo přelomeným zubem.

Na silnicích zkontrolovali policisté přes 400 aut. Osm řidičů bylo pod vlivem alkoholu. Rychlost v obci, jednou dokonce o skoro 70 kilometrů v hodině, překročilo 150 motoristů a 52 řidičů se dopustilo jiných přestupků, nebyli připoutáni nebo jejich auto nebylo zcela v pořádku. Policisté jim uložili pokuty v celkové výši přes 102 000 korun. "V policejní cele skončil jen jeden řidič, který neměl řidičský průkaz a porušil zákaz řízení," dodala Baláková.

Mimoňské války - fotogalerie na Rajčeti:

Mimoňské války

Autor: fildis.race.net

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Najdete na iDNES.cz