Autofotka týdne: Mini se s kupé nechytá. Spálilo se už po druhé

aktualizováno 
Mnoho věcí bylo vymyšlených dříve, než by se mohlo zdát. Platí to i pro mini s karoserií kupé, které poprvé vyjelo už v roce 1966. Zná ho ale málokdo, prodalo se totiž jenom 28 kusů.

Broadspeed Mini GT 2+2 | foto: J.D. Classics

Model Coupé patří k méně úspěšným kapitolám v moderní historii značky Mini. Představil se v roce 2011 a o čtyři roky později pro malý zájem z nabídky zase vypadl. Ve větším měřítku se tak vlastně zopakoval příběh starý skoro půl století. Zapomenutý výsledek sportovní úpravy původního mini je teď na prodej, v Británii se nabízí hned dva zrenovované kusy.

Mini Coupé
Mini Coupé

Mini Coupé u roku 2011

Kupéčkové mini z šedesátých let má nezvyklé proporce. Až po boční dveře je v podstatě shodné s výchozím modelem, pak se ale střecha plynule svažuje a následuje o 10 cm prodloužený zadní převis. Karoserie je navíc o nezanedbatelných 5 cm nižší než u originálu. Protáhlé tvary zadní části karoserie tak výrazně kontrastují s úzkou a krátkou přídí mini. Dobový článek časopisu Autocar výsledek shrnul lakonicky jako „maškarní zmenšeninu Aston Martinu DB6“.

Nová karoserie vznikla tak, že se na podlahu běžného mini postavil prostorový rám, který zakryly laminátové povrchové díly. Z laminátu jsou také dveře a kapota motoru. Provozní hmotnost se díky tomu podařilo udržet na úrovni základních verzí mini, tedy nějakých 580 kg. Broadspeed GT přitom prošel vyztužením a dostal větší motor než běžné mini.

Slibný start a rychlý konec

Za celým projektem stál Ralph Broad, majitel závodního týmu Broadspeed. S mini začal závodit hned v roce 1959, prvním kdy byl tento prcek v prodeji. Na závodních okruzích se dokázal rychle vyrovnat vozům továrního týmu Cooper, od roku 1962 byly obě stáje rovnocennými soupeři. Broadspeed sice výkonem na rovinkách na coopery nestačil, vše ale doháněl větší rychlostí v zatáčkách.

Automobilka BMC, která vyráběla mini (a prodávala je pod značkami Austin a Morris), proto zvolila šalamounské řešení. Cooper dostal na starosti rallyové aktivity, zatímco továrním týmem pro okruhové závody cestovních vozů se stal Broadspeed.

Fotogalerie

Tyto úspěchy vedly Broada k myšlence postavit kupé s lehčí a aerodynamičtější karoserií. Svůj výtvor přestavil začátkem roku 1966 a nabídl k prodeji ve třech verzích: obyčejné se sériovou čtyřválcovou osmsetpadesátkou, silnější s litrem odvozeným z Mini Cooper a vrcholné, kterou poháněla třináctistovka původem z Mini Cooper S.

Tou pro Broadspeed nejdůležitější variantou ale byla závodní GTS. S ještě více odlehčenou karoserií, bezpečnostním rámem místo zadních sedadel a motorem o objemu téměř 1,4 litru dokázala jet až 140 mil v hodině (224 km/h). Rychloměr cejchovaný do 150 mil v hodině (přes 240 km/h) tedy rozhodně nepřeháněl – na rozdíl od otáčkoměru, který končil hodnotou 10 000 otáček.

Broadspeed GT ale nakonec žádná velká kariéra nečekala. Postaveno bylo jen 28 aut, než byla výroba v roce 1968 ukončena. Původní dílny Broadspeedu v Birminghamu byly strženy, protože stály v cestě plánovaného městského okruhu, a o pokračování výroby v nových prostorách Broad neměl zájem.

Přechod ke konkurenci

Od sezóny 1966 se totiž Broadspeed začal zaměřovat na spolupráci s britským Fordem – do závodů začal nasazovat o třídu větší Fordy Anglia a později escorty. Spojení s výrobcem mini, koncernem BMC, tak v tichosti zaniklo.

Broadspeed naopak ještě do svého portfolia přidal přestavby motorů Ford Essex V6 na přeplňování turbodmychadlem. Tyto pohonné jednotky se objevovaly v některých modelech malosériového výrobce TVR a také ve speciálu Broadspeed Bullitt postaveném na základě Fordu Capri první generace.

Spolupráce s BMC, od roku 1968 součástí obřího koncernu British Leyland, ale kupodivu nabrala ještě dvě dějství. Broadspeed v roce 1973 získal kontrakt na stavbu a provozování okruhových Triumphů Dolomite. O dva roky později pak následoval projekt závodních Jaguarů XJ12C, které se objevovaly v evropském mistrovství cestovních vozů. Tyto efektní a výkonné stroje ale bohužel nikdy nepřekonaly dětské nemoci.

Ukončení tovární podpory v roce 1977 přinesly Broadspeedu finanční těžkosti. Broad svoji firmu prodal, přestěhoval se do Portugalska a úplně změnil obor – začal se zabývat výrobou krbů a kamen. V Portugalsku také nakonec v roce 2010 ve věku 84 let zemřel.

Autoři:

Nejčtenější

Pár základních pravidel a fint pro parkování v nákupních centrech

2016: Přeplněná parkoviště před OC Metropole Zličín, jedním z největších...

O parkování na obřích parkovištích u nákupních center se traduje spousta mýtů. Tím největším je, že pokud je od silnice...

ANALÝZA: Svět aut je pod dohledem Velkého bratra, nikdo se neschová

Ilustrační snímek

Auta byla ještě před pár lety symbolem svobody, do moderního vozu je ovšem o strach sednout. Na tapetě je teď Čína,...

Moderní diesely jsou čistší než benzinová auta, ukazuje měření v provozu

Emisní laboratoř Škody Auto

Evropská asociace výrobců automobilů zveřejnila výsledky měření dieselových motorů v reálném provozu. Vyplývá z nich,...

Žádné auto, žádné problémy. Moskvané odhalili kouzlo jejich sdílení

UCPANÁ SILNICE. Muž přechází ulici během dopravní zácpy na nábřeží řeky Moskvy...

Desetitisíce obyvatel Moskvy začaly využívat sdílení automobilů kvůli stoupajícím nákladům na parkování a úbytku...

Sklad, kde vládne chaos, řídí centrální mozek. Víme, jak funguje

Sklad náhradních dílů v Řepově u Mladé Boleslavi

Do Boleslavi dorazí denně 200 kamionů s 28 tisíci autodíly. S uložením tolika věcí pomáhá umělá inteligence. V...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Slavný fotograf odhaluje krásu starých tatrovek

Kalendář tatrovek pro rok 2019 od Vladimíra Cettla

Vladimír Cettl umí svými fotografiemi vyzdvihnout krásu starých aut. Letos se zaměřil na tatrovácké srazy v Německu a v...

Autům bez technické kontroly by mohl hrozit odtah z ulic

Odstavené auto stojí od léta také poblíž hradeckého letiště.

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť by mohli dostat širší práva na odstraňování automobilů. Skupina poslanců...

Nejslavnější české auto. Rychlá tatra vozila celebrity i zlé estébáky

Tatra 87, rok výroby 1940

Nejslavnějším československým osobním automobilem je aerodynamická Tatra 87 určená původně pro vyšší klientelu. Za...

Najdete na iDNES.cz