Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilní telefony mohou u benzínových pump vyvolat výbuch

  14:40aktualizováno  14:40
Tankování paliva se zapnutým mobilním telefonem může být nebezpečné, protože by mohlo dojít k vznícení benzínových výparů. Na základě dalších zahraničních zdrojů to v těchto dnech napsal internetový magazín Britské listy. Varování je zároveň doplněno několika konkrétními případy, kdy k incidentům došlo.

Na internetu se objevilo varování, aby lidé nejezdili k čerpacím stanicím se zapnutým mobilním telefonem, protože by mohl způsobit explozi. Za upozorněním zřejmě stojí firma Shell, píše se v oběžníku Health and Safety Office (odboru pro bezpečnost práce) technologické Paisley University v Británii. Text varuje před tím, aby lidé jezdili k benzínovým pumpám se zapnutými mobilními telefony. Může totiž dojít k explozi. Paisley University citovala, že údajně došlo k několika incidentům, kdy mobilní telefony vyvolaly vznícení benzínových výparů během čerpání benzínu do vozidla u benzínové pumpy. Uvádíme podrobnosti tří nedávných incidentů:

1. Uživatel položil svůj mobilní telefon během tankování benzínu na kapotu svého auta. Telefon zazvonil a tím došlo k vznícení benzínových výparů. Následný požár zničil automobil i celou benzínovou pumpu.
2. Uživatel mobilního telefonu vzal telefonní hovor během čerpání benzínu do automobilu. Došlo k vznícení výparů a užival utrpěl popáleniny tváře.
3. Uživatel měl při tankování benzínu mobilní telefon v kapse. Telefon zazvonil, došlo k vznícení benzínových výparů a uživatel utrpěl popáleniny stehna a rozkroku.

Toto varování koluje na internetu a vyvolalo určitou diskusi, pokračuje odbor bezpečnosti práce na Paisley University: Avšak spolehlivé zdroje (např. Association for Petroleum and Explosives Administration) informovaly o několika incidentech vznícení benzínových výparů mobilními telefony, když telefon zazvonil anebo přijal textovou zprávu. Mobilní telefony nejsou konstruovány tak, aby byly při užívání u benzínových čerpadel bezpečné. Je akceptováno, že při vyzvánění telefonu, při přijetí textové zprávy či když se rozsvítí obrazovka mobilního telefonu je uvolněno dostatečné množství elektrické energie na to, aby mohlo dojít k výbuchu benzínových výparů.

Proto:
- nepoužívejte mobilní telefony u benzínových čerpadel
- než vystoupíte u pumpy z vozidla, mobilní telefon vypněte
- před manipulací s jakoukoliv hořlavou tekutinou je lépe mobilní telefon vypnout

Jaké je stanovisko výrobců mobilních telefonů? Výrobci konstatovali, že riziko existuje. Zde je ukázka z informační brožury firmy Motorola pro telefon Satellite Series 9500: "Tento telefon nebyl zkonstruován ani schválen pro užívání v potenciální výbušném ovzduší. Oblasti, kde je potenciálně výbušné ovzduší, bývají jasně označeny, avšak ne vždycky. Potenciálně výbušné ovzduší zahrnuje: čerpací benzínové stanice, lodní podpalubí, oblasti, kde se skladuje anebo převáží palivo či chemikálie, vozidla používající propan nebo oblasti, kde se ve vzduchu vyskytují chemické látky. Jiskření v této oblasti může vyvolat explozi či požár, v jehož důsledku může dojít k poranění anebo i smrti."
Podobné varování vydali i jiní výrobci mobilních telefonů. Mluvčí tohoto průmyslového odvětví v poslední době tato varování bagatelizují a tvrdí, že konkrétní riziko je velmi malé, zejména u novějších a lépe konstruovaných modelů.

Avšak v poslední době se v mnoha částech světa objevují u benzínových čerpadel značky, zakazující užívání mobilních telefonů. Podnik Shell International vysvětluje svou firemní politiku v Asii takto: "I když je naprosto bezpečné užívání mobilního telefonu řidičem za jízdy, nedovolujeme užívání mobilního telefonu u benzínového čerpadla, protože by elektrická porucha v telefonu mohla vyvolat jiskru."

Americká naftařská firma Exxon rozeslala informace svým 8500 čerpacím stanicím ve Spojených státech, v nichž explicitně varuje před užíváním mobilních telefonů u benzínových čerpadel. Podle zprávy CNN považuje tato firma riziko exploze za "nesmírně nepravděpodobné", ale přesto se rozhodla zavést toto bezpečnostní opatření.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií pracuje na zpřísnění bodového systému. Více se bude postihovat používání...

Škoda Kodiaq GT: kupé-SUV se testuje převlečené za mazdu, jako před 30 lety

Prototypy Škody Kodiaq GT převlečené za SUV Mazdy.

Znetvořené prototypy prohánějící se v běžném provozu fascinují milovníky automobilů. Tuší, že maskování ukrývá něco...

Další z rubriky

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Němci měli velké oči. Milion elektromobilů u nich v roce 2020 jezdit nebude

Mercedes-Benz EQC

Milion elektromobilů na německých silnicích do roku 2020 pravděpodobně jezdit nebude. Poradci berlínské vlády nově...

Najdete na iDNES.cz