Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

aktualizováno 
Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město. Důsledky bude celá oblast pociťovat mnoho dalších let. Morandiho most byl nejdůležitější dopravní tepnou města a jednou z nejfrekventovanějších v severozápadním cípu Itálie.

„Ten most si pamatuji, zaujalo mě, že asfalt na něm byl záplatovaný a rozpraskaný jak na českých cestách,“ popisuje spolupracovník iDNES.cz, který byl v Janově letos na začátku června. „Byl také pocitově docela úzký a napohled ošuntělý, jako většina dálničních mostů a estakád v Itálii. Projeli jsme jím Janov od západu do centra. Město jako by bylo zavěšené na kopci nad přístavem. Systém hlavních janovských tahů je tedy postavený právě na mostech, estakádách a tunelech,“ popisuje.

Významný přístav na západním pobřeží je hlavním městem severoitalského regionu Ligurie. Ve městě a nejbližším okolí žije na 1,5 milionu obyvatel. Hustě obydlené svahy prudce padají k moři. Pro dopravu ve městě bude výpadek této důležité dopravní tepny katastrofou.

Pátrání po přeživších v troskách zříceného mostu v Janově pokračovalo celou...

Pátrání po přeživších v troskách zříceného mostu v Janově pokračovalo dlouho do noci. (14. srpna 2018)

Morandiho most je součástí dálnice A10, která míří od Janova na západ ke městu Ventimiglia a pak do Francie. Na východní stranu je pak vlastně vstupní branou do zbytku Itálie.

Po mostě ročně přejelo 25,5 milionu aut. Za posledních třicet let objem dopravy narostl čtyřikrát a počítalo se, že v následujících třech dekádách ještě vzroste o třetinu.

Jeden z nejdůležitějších mostů

„Viadukt Polcevera, řečený také Morandiho most, byl jeden z nejdůležitějších mostů v Itálii,“ píše autoblog.it. Zajišťoval obslužnost Janova, jednoho z hlavních italských přístavů, na tamní překladiště po něm přejely stovky kamionů denně.

Italský automobilový zpravodajský magazín uvádí, že italská železniční síť není dlouhodobě schopna uspokojit poptávku po nákladní dopravě, nárůst poptávky po přepravních kapacitách tedy musí vykrýt silniční doprava. V posledních několika letech se proto výrazně zvýšila. Z toho většinu v oblasti Janova nesl právě Morandiho most. Jen za loňský rok na něm podle italského autoblogu narostl objem dopravy o 15 procent.

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...
Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Pád mostu dnes vlastně rozdělil na dvě části nejen Janov, který se tak ocitl bez přímého propojení, které zároveň umožnilo město rychle přejet, ale vlastně celou Ligurii, jejíž je Janov hlavním městem.

Správce italských dálnic, společnost Autostrade per l’Italia už vydala rady pro řidiče, kudy město objet. Dá se říci, že objízdné trasy budou na dlouhou dobu trvalé a trvale ucpané. Morandiho most sloužil nejen pro tranzit, ale také obyvatelům Janova. Ty teď čeká hledání alternativních tras a stres v kolonách. Hlavní spojnice východní a západní části města jim ušetřila spoustu času, namísto pár minut teď stráví v ulicích města násobně déle.

Janovany čekají roky v kolonách

Dá se očekávat, že pád mostu bude mít také dopad na životní prostředí města a také na ekonomiku. Je obrovské štěstí, že most spadl v době, kdy na něm bylo relativně málo aut. Na mostě se totiž běžně tvořily zácpy. Být to jen o den později, mohla být katastrofa mnohem větší - 15. srpna je totiž italský svátek Ferragosto. To jsou takové italské „letní Vánoce“, život se zastaví a všichni jedou k moři. Slaví. Pak vyrazí na dovolenou. Celá Itálie je ten den v pohybu. Dalo se čekat, že auta mířící k moři a na pikniky by ucpala i Morandiho most.

Fotogalerie

Po odklizení trosek se bude kromě zkoumání příčin pádu mostu také přemýšlet, co dál. O to víc teď Janovany musí mrzet, že plány na stavbu nového obchvatu města (Gronda di Genova), o kterém se mluvilo dvacet let, byly před nedávnem za velkých politických tanců uloženy k ledu.

Ministr dopravy Danilo Toninelli po pádu kritizuje správce dálniční sítě, že zanedbal údržbu. „Za naše dálnice platíme nejvyšší mýtné v Evropě a nikdo nedělá na mostech a páteřních cestách ani údržbu, která je nutná,“ napsal na Facebook. Vyzval vedení společnosti Autostrade per l’Italia k demisi a už mluví o pokutě, která může dosáhnout až 150 milionů eur. Italský vicepremiér Luigi Di Maio dodal, že ministr dopravy už zahájil postupy, které by mohly vést k odebrání koncese společnosti Autostrade per l’Italia ke správě italských autostrád.Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Dieselgate snížila v ČR prodej nových dieselů, u ojetin zájem nepolevuje

Turbodiesel řady EA 189

Aféra dieselgate s podvodným softwarem u naftových vozů koncernu VW způsobila v Česku pokles prodeje nových dieselů za...

Najdete na iDNES.cz