Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mostecký autodrom mění koberec

  17:04aktualizováno  17:04
Místo rychlých závodních aut a motorek teď mostecký autodrom brázdí válcovačky, bagry a další těžká technika. Po čtvrtstoletí fungování autookruhu dostává dráha zcela nový speciální povrch. Autodrom se tak zkvalitní jak pro závodníky, tak pro jejich fanoušky.

SPECIÁLNÍ ASFALT. Nový povrch, který se nyní buduje na závodní dráze mosteckého autodromu, musí splňovat přísná technická a bezpečnostní kritéria stanovená mezinárodními asociacemi automobilového a motoristického sportu. | foto: Martin AdamecMF DNES

"Vsadili jsme na německého dodavatele, protože jde o společnost, která má dlouholeté zkušenosti právě s realizací extrémně namáhaných komunikací. Němečtí kolegové mají za sebou například úspěšnou rekonstrukci trati na Sachsenringu blízko Chemnitz," uvedl Michal Marek, sportovní ředitel okruhu.

"V Chemnitz se mimo jiné jezdí i světový šampionát MotoGP. A motocykloví bezpečnostní inspektoři jsou na kvalitu povrchu trati skutečně nejnáročnější. Saská trať ovšem po rekonstrukci bez problémů prošla všemi kontrolami," připomněl Marek.

Povrch v cílové rovince se vymění později. V Mostě se mění dvě třetiny povrchu závodiště. Současný zůstane jen v cílové rovince, kde se úpravy plánují v dalších letech.

Z dráhy se již odstranily obrubníky a postupně se odfrézovává starý povrch. Rekonstruují se odvodňovací kanály a vše se připravuje na pokládání několika vrstev zcela nového závodního "koberce".

Povrch závodní dráhy musí mít speciální vlastnosti stanovené mezinárodními asociacemi automobilového a motoristického sportu. Ty kontrolují jeho složení, kvalitu podloží, hrubost, pevnost a množství dalších faktorů, které přispívají především k bezpečnosti závodů.

"Složení závodní dráhy je diametrálně odlišné od výstavby běžné silnice. Má specifické vlastnosti také proto, že se tu jezdí jak závody motorek, tak velkých mnohatunových trucků," vysvětlil již dříve Dušan Matouš, mluvčí autodromu.

Nový povrch dostane i paddock, ze kterého zmizela zastaralá správní budova autodromu. Paddock se právě o tento prostor rozšíří. Vyžádal si to stoupající počet týmů při závodech, které potřebují místo pro své zázemí.

Poslední velké úpravy proběhly před třemi roky Zatím největší úpravy proběhly na mosteckém autodromu před třemi lety. Nebezpečný retardér tehdy nahradila nová šikana, která velmi zlepšila bezpečnost okruhu a také divácky zatraktivnila jednotlivé závody.

Je pojmenovaná po rakouském závodníkovi Frederico Carecovi, který zde tragicky zahynul při průjezdu původní zatáčkou.

V kalendáři letošních závodů, které se na mosteckém autodromu pojedou, je sedm zajímavých podniků. Nechybí mezi nimi například švýcarský okruhový šampionát nebo Mistrovství Evropy motocyklů.

Tradičním vrcholem sezony bude evropský šampionát tahačů, na který jezdí i tisíce diváků ze sousedního Německa.

"České okruhové mistrovství bude opět zajímavější než loni, protože podle informací z jednotlivých týmů přibudou nová atraktivní auta a jezdit bude ještě víc speciálů," řekl sportovní ředitel Marek.

Rekonstrukce mosteckého okruhuNejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Najdete na iDNES.cz