Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mostecký okruh dostane po 25 letech nový asfalt

aktualizováno 
Autodrom v Mostě chystá na nadcházející sezónu velké změny, jež možná potěší závodníky i fanoušky motoristického sportu. Závodní dráha dostane ze dvou třetin zcela nový speciální povrch.

Setkání sportovních aut na mosteckém okruhu (9.5.2006) | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

"Po pětadvaceti letech užívání je povrch trati opotřebovaný, proto jsme se rozhodli ho vyměnit. Současný zůstane jen v cílové rovince, tam jeho výměnu plánujeme v příštích letech," uvedl Dušan Matouš, mluvčí autodromu.

Povrch závodní dráhy musí mít speciální vlastnosti, stanovené mezinárodními asociacemi automobilového a motoristického sportu.

Ty kontrolují jeho složení, kvalitu podloží, hrubost, pevnost a množství dalších faktorů, které přispívají především k bezpečnosti závodníků.

"Nový povrch bude splňovat všechny požadované parametry. Start prací bude pochopitelně závislý na povětrnostních podmínkách, ale předběžně je naplánovaný na přelom března a dubna," upozornil Pavel Hanka, generální ředitel autodromu.

Rekonstrukce povrchu trati přijde na sumu v řádech milionů korun. Autodrom jedná o jejím provedení i s německou společností, která má zkušenosti se známým závodištěm SachsenRing u Chemnitzu.

"Budování závodní dráhy je diametrálně odlišné od výstavby běžné silnice. Má specifické vlastnosti také proto, že se tu jezdí jak závody motorek, tak velkých mnohatunových trucků," vysvětlil Matouš.

Letos se v Mostě pojede například mistrovství Evropy motocyklů. Tradičním vrcholem sezony bude evropský šampionát tahačů.

Po letošních úpravách povrchu trati už autodrom chystá další. Při nich se vymění povrch v cílové rovince, komunikace v boxech a rekonstrukcí projde i paddock.

Zatím největší úpravy proběhly na autodromu před třemi lety. Nebezpečný retardér tehdy nahradila nová šikana, která zvýšila bezpečnost okruhu a divácky zatraktivnila jednotlivé závody.

Je pojmenovaná po rakouském závodníkovi Fredericu Carecovi, který tragicky zahynul při průjezdu původním retardérem.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz