Yamaha MT-10

Yamaha MT-10 | foto: Jan Altnerpro iDNES.cz

Velké překvapení: Motocykl roku 2016 není Africa Twin

• 4
První místo v anketě Motocykl roku 2016 v České republice získala Yamaha MT-10. Předpokládaný favorit všech odborníků a novinářů, Honda Africa Twin, překvapivě propadl v hlasování veřejnosti. Vyhrál sice v kategorii Cestovní enduro, ale v celkovém pořadí se po součtu všech hlasů umístil až na celkovém čtvrtém místě.

V anketě Motocykl roku, vyhlašované motocyklovou sekcí Svazu dovozců automobilů, se sčítají poměry hlasů odborné poroty a hlasování veřejnosti.

A právě hlasy veřejnosti letos pořádně zamíchaly předpokládaným pořadím a z celkového počtu 31 nominovaných motocyklových novinek na českém trhu pro sezonu 2016 poslaly do vedení motocykl Yamaha MT-10.

Tento model se představil na podzimní výstavě v Miláně a svou konstrukcí a motorem do velké míry vychází ze špičkového superbiku Yamaha YZF-R1, který byl zvolen motocyklem roku vloni.

Horký favorit všech odborníků, Honda Africa Twin (test zde), sice s přehledem získala prvenství v pořadí od odborné poroty, ale na celkové vítězství do nestačilo.

Při pohledu na výsledky hlasování veřejnosti se ukázalo, že nejpopulárnější motocykly jsou ty nejvýkonnější a nejrychlejší.

Na první tři místa celkového pořadí se dostaly pouze motocykly s výkonem přes 160 koní. Proti nim zkrátka africa s lehce terénním nádechem a „pouhými“ devadesáti koňskými silami neměla šanci.

Při slavnostním vyhlášení během závěrečného galavečera na brněnském výstavišti se rozdávaly i další poháry za vítězství v celkem sedmi kategoriích. První místo v nejobsazenější kategorii Naked získala již zmíněná Yamaha MT-10.

V kategorii Klasik, která zahrnuje cruisery, choppery i v poslední době hodně populární customy, si odváží prvenství Ducati XDiavel. I tady se vyplatila sázka na výkon, jezdec s ležérně odloženýma nohama dopředu na „předkopy“ si může otočením plynové rukojeti pustit na zadní kolo výkon 165 koní.

Jako nejlepší nová Sportovní silniční motorka pro 2016 vyšla z ankety Kawasaki Ninja H2R s přeplňovaným motorem a neuvěřitelným výkonem přes 300 koní. V kategorii Cestovní silniční motorky pak vyhrál sportovní cesťák Suzuki GSX S 1000 FA.

Mezi cestovními endury vyhrála již zmíněná Honda Africa Twin. K motocyklům patří i skútry, v kategorii velkých maxiskútrů zvítězila Yamaha TMax. U skútrů do 125 ccm, které lze řídit i s řidičákem na osobní automobil, nejvíce hlasů získal stroj Kawasaki J125.