Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

motoparagrafy

aktualizováno 
-
Smím s řidičským oprávněním skupiny A (popř. skupiny M omezené na 50 cm s ) řídit i malotraktory?
V . B. Kysice

Podle vyhlášky č.87/1164 Sb., o řidičských průkazech, se s těmito oprávněními smějí řídit jen malé motocykly (o obsahu válců do 50 cm 3).

Na konci slepé ulice je vybudováno obratiště, v ulici je postavena dopravní značka "Zákaz zastavení" s dodatkovou tabulkou "Platí v prostoru obratiště". V obratišti se objevuje osobní automobil, jehož řidič má výjimku z uvedené místní úpravy. Jaké výhody pro tohoto řidiče platí?
Ing. I. K., Blansko

Na základě této místní úpravy platí zákaz zastavení a stání jen v prostoru obratiště,nikoliv v celém průběhu slepé ulice. Tento zákaz se však nevztahuje na řidiče,jemuž byla udělena výjimka z tohoto dopravního značení. Smí zde tedy zastavit i stát.

Za jízdu na jízdním kole pod vlivem alkoholu jsem zaplatil pokutu 1000 Kč. Na moji námitku, že jezdit na kole s alkoholem v krvi není zakázáno, mně bylo řečeno, že lze za to odejmout i řidičský průkaz.
V . L. Třeboň

Uložení pokuty bylo zcela na místě. I cyklistům jako řidičům nemotorového vozidla pravidla zakazují jízdu pod vlivem alkoholu. Pohrůžka odnětím řidičského průkazu nebyla na místě,protože nešlo o řízení motorového vozidla.

Mám nárok na náhradu škody ze zákonného pojištění vozidla, jehož řidič nehodu zavinil, avšak nehodu neohlásil pojišťovně?
M.P., Česká Lípa

Novelizovaná vyhláška o zákonném pojištění motorových vozidel v takovém případě stanoví, že poškozený má přímo proti pojišťovně právo na plnění v témže rozsahu, v jakém mu byla pojišťovna povinna nahradit škodu za pojištěného. Nezbytnou podmínkou ovšem je,aby takovouto škodní událost policie zjistila nebo jí byla nehoda bez zbytečného odkladu ohlášena.

Při vjíždění z vedlejší ulice na hlavní jsem se střetla s vozidlem jedoucím po hlavní ulici. Za tento přestupek jsem dostala blokovou pokutu 2000 Kč, kterou jsem zaplatila. Mohu se proti pokutě ještě nějak bránit?
M.K., Praha 7

Podle zákona č.200/1990 Sb., o přestupcích se nelze proti pokutě v blokovém řízení odvolat. Uložením této pokuty je proto věc pravomocně skončena.

Poznámka: Pokud jste se setkali s nějakým motoristickým nebo právnickým problémem a nevíte si s ním rady, nabízíme vám možnost odpovědi. Své dotazy pište na adresu MF DNES, Senovážná 4, P.O.BOX č. 1080, 111 21 Praha 1, nebo faxujte na pražské číslo 220 62 364. Můžete poslat i e-mail na adresu automoto@mafra.cz. Uvádějte prosím své celé jméno.Dopis nebo fax označte heslem "mototrable" nebo "motoparagrafy". Redakce si vyhrazuje právo odpovídat pouze na nejzajímavější dotazy.Písemné odpovědi čtenářům nezasíláme.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Jak se obouvá rallyový speciál? Je to alchymie, guma vydrží 100 km

Jan Kopecký spotřebuje na Rallye Šumava maximálně 25 pneumatik

Tovární tým Škody pro iDNES.cz odhalil tajemství závodních pneumatik na Rally Šumava. Tradiční česká soutěž startuje v...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Najdete na iDNES.cz