Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

motoparagrafy

aktualizováno 
-
Smím s řidičským oprávněním skupiny A (popř. skupiny M omezené na 50 cm s ) řídit i malotraktory?
V . B. Kysice

Podle vyhlášky č.87/1164 Sb., o řidičských průkazech, se s těmito oprávněními smějí řídit jen malé motocykly (o obsahu válců do 50 cm 3).

Na konci slepé ulice je vybudováno obratiště, v ulici je postavena dopravní značka "Zákaz zastavení" s dodatkovou tabulkou "Platí v prostoru obratiště". V obratišti se objevuje osobní automobil, jehož řidič má výjimku z uvedené místní úpravy. Jaké výhody pro tohoto řidiče platí?
Ing. I. K., Blansko

Na základě této místní úpravy platí zákaz zastavení a stání jen v prostoru obratiště,nikoliv v celém průběhu slepé ulice. Tento zákaz se však nevztahuje na řidiče,jemuž byla udělena výjimka z tohoto dopravního značení. Smí zde tedy zastavit i stát.

Za jízdu na jízdním kole pod vlivem alkoholu jsem zaplatil pokutu 1000 Kč. Na moji námitku, že jezdit na kole s alkoholem v krvi není zakázáno, mně bylo řečeno, že lze za to odejmout i řidičský průkaz.
V . L. Třeboň

Uložení pokuty bylo zcela na místě. I cyklistům jako řidičům nemotorového vozidla pravidla zakazují jízdu pod vlivem alkoholu. Pohrůžka odnětím řidičského průkazu nebyla na místě,protože nešlo o řízení motorového vozidla.

Mám nárok na náhradu škody ze zákonného pojištění vozidla, jehož řidič nehodu zavinil, avšak nehodu neohlásil pojišťovně?
M.P., Česká Lípa

Novelizovaná vyhláška o zákonném pojištění motorových vozidel v takovém případě stanoví, že poškozený má přímo proti pojišťovně právo na plnění v témže rozsahu, v jakém mu byla pojišťovna povinna nahradit škodu za pojištěného. Nezbytnou podmínkou ovšem je,aby takovouto škodní událost policie zjistila nebo jí byla nehoda bez zbytečného odkladu ohlášena.

Při vjíždění z vedlejší ulice na hlavní jsem se střetla s vozidlem jedoucím po hlavní ulici. Za tento přestupek jsem dostala blokovou pokutu 2000 Kč, kterou jsem zaplatila. Mohu se proti pokutě ještě nějak bránit?
M.K., Praha 7

Podle zákona č.200/1990 Sb., o přestupcích se nelze proti pokutě v blokovém řízení odvolat. Uložením této pokuty je proto věc pravomocně skončena.

Poznámka: Pokud jste se setkali s nějakým motoristickým nebo právnickým problémem a nevíte si s ním rady, nabízíme vám možnost odpovědi. Své dotazy pište na adresu MF DNES, Senovážná 4, P.O.BOX č. 1080, 111 21 Praha 1, nebo faxujte na pražské číslo 220 62 364. Můžete poslat i e-mail na adresu automoto@mafra.cz. Uvádějte prosím své celé jméno.Dopis nebo fax označte heslem "mototrable" nebo "motoparagrafy". Redakce si vyhrazuje právo odpovídat pouze na nejzajímavější dotazy.Písemné odpovědi čtenářům nezasíláme.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Za dva roky nové auto: vietnamská automobilka ohromuje rychlostí

Skici chystaných modelů nové vietnamské automobilky VinFast

Pařížský autosalon bude letos chudý, nejstarší automobilová přehlídka se má změnit na salon mobility, spousta značek se...

Najdete na iDNES.cz