Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

motoparagrafy

aktualizováno 
-
Dostal jsem dárkem přídavné brzdové světlo. Na obalu je však uvedeno, že výrobek nebyl homologován a slouží jen pro hobby-program. Smím si toto světlo namontovat na auto?
P. B., Hulín

Nikoliv. Podle vyhlášky číslo 102/1995 Sb., která stanoví technické podmínky pro silniční vozidla, musí být zmíněné světlo schváleno (homologováno). Byl jste obdarován světlem, které není určeno pro použití na motorovém vozidle.

Proč nelze zastavit a stát mimo jiné i ve vzdálenosti kratší než pět metrů před přechodem pro chodce, když ve městech je každý kus místa dobrý pro odstavení vozidla?
F. T., Hartmanice

Zmíněná zásada byla do tuzemských pravidel převzata z Evropské úmluvy z roku 1971, která doplňuje Úmluvu o silničním provozu z Vídně z roku 1968. Chodcům vstupujícím do vozovky se tím zajišťuje náležitý rozhled do levé strany, zda nepřijíždí nějaké vozidlo. V praxi však uvedenou povinnost bohužel řidiči na úkor bezpečnosti chodců velmi často nedodržují.

Zavinila jsem dopravní nehodu, při které byl zraněn řidič druhého vozidla. Může mne u soudu zastupovat můj známý, který je právníkem a zkušeným řidičem?
G. R., Háj ve Slezsku

Podle trestního řádu může být obhájcem v trestním řízení pouze advokát. Advokátem je jen ten, kdo je zapsán v seznamu advokátů vedeném Českou advokátní komorou. Nemůže jím tedy být jiná osoba, i kdyby měla úplné právnické vzdělání.

Jsem invalidní a mám vozidlo opatřené žlutým kotoučem s černým trojúhelníkem. Smím vjet do ulice, před níž je postavena dopravní značka »Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech)« s dodatkovou tabulkou »Mimo dopravní obsluhy«?
E. T., Doksany

Vjezd pro vás zakázán není. Příloha k silničním pravidlům stanoví, že pro vozidla označená zmíněným způsobem neplatí dopravní značka, pod kterou je umístěna dodatková tabulka s nápisem »Mimo dopravní obsluhy«.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Najdete na iDNES.cz