Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

motoparagrafy

aktualizováno 
-
V místě, kde bydlím, změnili jednu z dvousměrných ulic na ulici jednosměrnou. Nevšimla jsem si toho a dostala pokutu. Lze na takovou změnu řidiče nějak upozornit?
Z. R., Praha 4

Na podobné situace pamatují silniční pravidla dopravní značkou "Změna místní úpravy" - tabulí s nápisem Pozor,s vyobrazením značky "Jiné nebezpečí", a podle potřeby i se stručným nápisem vyjadřujícím druh úpravy. Tato dopravní značka upozorňuje na změnu místní úpravy provozu, změnu v organizaci provozu, neobvyklé stavební uspořádání silnice a podobně. Je žádoucí, aby se tato možnost v zájmu náležité informovanosti řidičů uplatňovala co nejvíce.

Musí se na příkaz značky "Stůj, dej přednost v jízdě" zastavit, i když po hlavní silnici nikdo nepřijíždí?
H. G., Středokluky

Zmíněná značka ukládá řidiči, aby vždycky - bez ohledu na situaci na hlavní silnici - zastavil na takovém místě,odkud má do křižovatky náležitý rozhled. Má přimět řidiče k tomu, aby situaci na hlavní silnici posoudil z vozidla v klidu.

Pokud se odvolám proti soudnímu rozsudku za dopravní nehodu, nehrozí nebezpečí, že mně odvolací soud uloží přísnější trest?
Z. R., Krhanice

Nehrozí. Jednou ze zásad trestního práva je zásada reformatio in peius (zákaz změny k horšímu). Proto odvolací soud nemůže zpřísnit původně vynesený trest. Mohlo by se tak stát jedině tehdy,kdyby v neprospěch obžalovaného rozsudek napadl odvoláním státní zástupce.

Jak se zaznamenává úspěšná technická kontrola do osvědčení o technickém průkazu nového vzoru, tedy do dokladu zalitého ve fólii?
I. S., Plzeň

Do dokladu nového vzoru se výsledek technické prohlídky nezapisuje. Vlastník vozidla dostane o závěrech prohlídky protokol, kromě toho je výsledek prohlídky zapsán do technického průkazu.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Vision X i VW Touareg. Podívejte se na perly Autosalonu Bratislava

Autosalon v Bratislavě. Mercedes-AMG Project One

Do neděle 29. dubna je pro veřejnost otevřen Autosalon Bratislava, který po brněnském autosalonu převzal roli...

VIDEO: Jak se obouvá rallyový speciál? Je to alchymie, guma vydrží 100 km

Jan Kopecký spotřebuje na Rallye Šumava maximálně 25 pneumatik

Tovární tým Škody pro iDNES.cz odhalil tajemství závodních pneumatik na Rally Šumava. Tradiční česká soutěž startuje v...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Najdete na iDNES.cz