motoparagrafy

-
Při jízdě osobním automobilem jsem se střetl s divočákem, který přebíhal přes silnici. Na vozidle mi vznikla téměř desetitisícová škoda. Kdo ji nahradí?
Rudolf B., Vrbno pod Pradědem

Při střetu s volně žijící zvěří se lze domáhat náhrady vzniklé škody jen na základě uzavřeného havarijního pojištění. Pokud je vlastník vozidla neuzavřel, nemůže uplatňovat nárok na náhradu škody, a opravu tedy bude platit ze své kapsy. Zmíněné případy nejsou kryty povinným ručením, jak se mnozí motoristé mylně domnívají.

Kdo dal motoristům povinnost napsat na dálniční nálepku státní poznávací značku vozidla?
Josef. P., Nehvizdy

Stanoví tak nařízení vlády číslo 146/1999 Sb., které upravuje výši poplatku za užívání dálnic a silnic pro motorová vozidla. Údaj o státní poznávací značce vyznačí řidič motorového vozidla nebo jízdní soupravy na nálepce nejpozději před jejím přilepením.

Soud mně zakázal řízení motorových vozidel. V době, kdy jsem si odpykával trest, jsem ale nutně potřeboval s autem jet do nedaleké obce a cestou jsem měl dopravní nehodu s jiným vozidlem, které jsem poškodil. Jak to bude s náhradou škody? Zaplatí ji pojišťovna z mého povinného ručení?
Roman. N., Brušperk

V dané záležitosti skutečně pojišťovna zaplatí majiteli poničeného auta škodu z tazatelova zákonného pojištění, ovšem bude žádat vrácení částky, kterou poskytla poškozenému. Bude se jednat o takzvaný regres vůči neukázněnému řidiči. Zákon o povinném pojištění vozidel totiž stanoví, že pojišťovna má nárok na náhradu částek vyplacených poškozenému, pokud škůdce řídil vozidlo v době, kdy mu řízení bylo zakázáno.