Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motoparagrafy

  9:14aktualizováno  9:14
Je dovoleno otáčet vozidlo v místě, kde je dvojitá podélná čára souvislá?
Rudolf O.
Je dovoleno otáčet vozidlo v místě, kde je dvojitá podélná čára souvislá?
Rudolf O., Kladno

Nikoliv, jde o závažný přestupek, za který může být uložena bloková pokuta do 1000 korun. Tuto vodorovnou dopravní značku je totiž zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění - například stojícího porouchaného vozidla nebo jiné překážky.

Který právní předpis ukládá řidiči, aby se podrobil dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření, zda neřídí pod vlivem alkoholu?
Anežka B., Velvary

Stanoví tak paragraf 5 odstavec 1 písmene f) zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ukládá řidiči povinnost podrobit se na výzvu policisty dechové zkoušce a při pozitivním zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem. Nesplnění této povinnosti je přestupkem, za který může policista uložit blokovou pokutu do 1000 korun a okresní úřad ve správním řízení pokutu do 15 000 korun a zákaz řízení do dvou let.

Dřívější pravidla dovolovala pokud tím nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu - v obci zastavit a stát kolmo, případně šikmo k okraji silnice nebo zastavit v druhé řadě. Je to dovoleno i nyní?
Gustav M., Vranov

Zákon o provozu na pozemních komunikacích je v tomto ohledu mnohem přísnější. Nařizuje totiž zastavit a stát co nejblíže k okraji pozemní komunikace, v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem komunikace. Jiné umístění vozidla (kolmo nebo šikmo) je možné jedině tam, kde to dovolují příslušné dopravní značky. Ovšem ani při této místní úpravě není zastavení v druhé řadě přípustné, i když mnozí řidiči tento nedovolený způsob zastavení stále využívají.

Jaké škody hradí garanční fond spravovaný Českou kanceláří pojistitelů, jestliže škoda byla způsobena provozem nezjištěného vozidla a za škodu odpovídá nezjištěná osoba?
Jarmil B., České Budějovice

V takovém případě zákon číslo 168/1999 Sb. o povinném pojištění vozidel omezuje náhradu pouze na škody na zdraví nebo usmrcením; věcné škody tedy nehradí.

Jak si máme správně vykládat pojmy "odbočování" a "otáčení"?
Bohumil N., Bohumín

Odbočování je záměrná změna směru jízdy vozidla na křižovatce nebo v místě, kde na komunikaci navazuje polní nebo lesní cesta či vozidlo vjíždí na místo ležící mimo silnici, například na pozemek, dvůr, do garáže a podobně. Naproti tomu otáčení je změna směru jízdy na téže komunikaci o 180 stupňů. Řidič jede po otočení proti směru, kterým původně jel. Dopravní značkou lze odbočování vlevo zakázat, otáčení je zde však přípustné. Tam, kde dopravní značka zakazuje otáčení, smí se odbočovat vlevo.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

Parkovací místa jsou, města a lidé je však neumí využívat

Parkování

„V Česku jsou tisíce parkovacích míst, která zůstávají prázdná, protože města neumí tyto plochy dostatečně využívat,“...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Škoda Superb 3.6 V6 191kW...
Škoda Superb 3.6 V6 191kW...

r.v. 2015, naj. 72 810 km, benzín
557 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz