Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motoparagrafy

  23:09aktualizováno  23:09
- Na silnici, kde bylo značkou zakázáno předjíždění, jsem odbočoval vlevo k čerpací stanici. Včas jsem rozsvítil levé blikače a zajel ke středu vozovky. Za mnou jedoucí řidič najel do levého boku mého vozidla. Na čí straně je vina? J. Š., Příbor

Vzadu jedoucí řidič porušil dvě ustanovení pravidel. Především nerespektoval dopravní značku "Zákaz předjíždění". Poté porušil jeden ze zákazů předjíždění. Nesmí se totiž předjíždět, dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo.

Jako řidiče z povolání mě zajímá otázka bezpečnostních přestávek při řízení motorového vozidla.
T. N., Nezdice na Šumavě

Podle předpisů o bezpečnosti práce při provozu, údržbě a opravách vozidel nesmí být nepřetržitá doba řízení vozidla delší než čtyři hodiny. Za tuto dobu se považuje doba vlastního řízení včetně přerušení jízdy na dobu kratší než deset minut. Po uplynutí této doby si musí řidič udělat přestávku v řízení nejméně na dobu třiceti minut (tzv. bezpečnostní zastávka). Během této přestávky nesmí vykonávat činnost vyplývající z jeho pracovních povinností, kromě dozoru na vozidlo a jeho náklad.

Musím s sebou vozit potvrzení o zaplacení zákonného pojištění vozidla?
B. K., Červená Řečice

Řidič motorového vozidla je povinen mít u sebe při jízdě doklad o zaplacení posledního splatného pojištění. Předkládá jej na výzvu kontrolnímu orgánu. Dokladem o zaplacení je výpis z účtu vedeného u peněžního ústavu nebo podací lístek poštovní poukázky, nebo stvrzenka o zaplacení, pokud pojistné bylo uhrazeno přímo v pojišťovně.

JUDr. Zdeněk Svátek
Autor je spolupracovníkem redakce

Poznámka: Pokud jste se setkali s nějakým právním problémem na svých cestách ve službách motoristům a nevíte si s ním rady, nabízíme vám možnost kvalifikované odpovědi autora této rubriky. Své dotazy pište na adresu MF DNES, Senovážná 4, P.O. BOX č. 1080, 111 21 Praha 1, nebo faxujte na pražské číslo 220 62 364. Můžete poslat i e-mail na adresu autmoto@mafra.cz. Uvádějte prosím své celé jméno. Dopis nebo fax označte heslem "motoparagrafy". Redakce si vyhrazuje právo odpovídat pouze na nejzajímavější dotazy. Písemné odpovědi čtenářům nezasíláme.

Autor:


Témata: Hesla

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 58 273 km, diesel
720 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz