Motorizovaný lékař musí spoléhat na zdravý rozum

Lékaři, kteří cestují za pacienty svými automobily, se mohou dostat do konfliktu s novými silničními pravidly a hrozí jim pokuty, když vozidla nechají po dobu ošetřování nemocných stát kupříkladu v místech, kde to dopravní značky zakazují.

Upozorňuje na to Jaroslav Krákora z Okresní správy sociálního zabezpečení v Táboře, který konstatuje: "Do konce roku 2000 byla auta lékařů vybavena výjimkou ze zákona kvůli návštěvám v bytech pacientů. Pro rok 2001 však Policie České republiky odmítla výjimky poskytnout - prý to už není v její kompetenci."

Ani okresní úřad, který od začátku letošního roku v silniční dopravě převzal od policie řadu kompetencí, zmíněné výjimky lékařům nepovolil. "Jak lze v rámci platných zákonů problém řešit?" ptá se doktor Krákora a upozorňuje: "Lékařům hrozí při plnění pracovních povinností sankce."

Ředitel odboru silniční dopravy a bezpečnosti silničního provozu na Ministerstvu dopravy a spojů České republiky Jiří Konečný potvrdil, že policejní možnost udělování výjimek, které kromě lékařů využívali i mnozí další, třeba pracovníci služeb a podobně, skončila s minulým rokem a s účinností nového zákona číslo 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

"Nová zákonná úprava udělování výjimek nepřipouští," sděluje Jiří Konečný. Z diskusí s policisty, které MF DNES požádala o názor na daný problém, vyplývá, že lékařům ve službě nezbývá než spoléhat na zdravý lidský rozum. "Při řešení případných dopravních přestupků záleží na policistovi, jak se rozhodne.

 Nepředpokládám, že by pokutoval lékaře, který se ve službě a v zájmu pacienta dopustí nepříliš závažného dopravního přestupku," prohlašuje Zdeněk Kukrál, vedoucí dopravní policie v jižních Čechách, kam Táborsko patří. "Jiné by to samozřejmě bylo při závažném porušení předpisů - dejme tomu v případě, že by lékařův vůz zastavil provoz."

Jen malá tabulka odliší lékaře ve službě od běžného soukromého automobilu


Témata: Poradna: Zdraví