Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorku kupte teď, od dubna začne zdražování

  17:20aktualizováno  17:20
Ceny nových motocyklů na českém trhu se zřejmě od dubna zvýší zhruba o deset procent. Důvodem je oslabení české koruny vůči euru v posledních měsících. Vyplývá to z vyjádření zástupců jednotlivých značek během výstavy Motocykl.

Novinky pro rok 2009: Honda CBR Fireblade | foto: Honda

Po únorovém propadu kurzu koruny přes 28 Kč za euro v posledních dnech česká měna začala mírně posilovat a nyní se obchoduje pod 27 Kč/EUR. Proti loňskému létu to znamená oslabení zhruba o deset až 12 procent.

Tento rozdíl se projevuje v cenách motocyklů, které dovozci nakupovali loni v létě nebo na podzim, a cenách nových strojů dovážených letos. Obchodníci se shodují, že loňské zbytky skladových zásob lze nyní pořídit za historicky nízké ceny.

Jako první z velkých výrobců nové ceny zveřejnila Honda. Zdražení se pohybuje nejčastěji kolem osmi až devíti procent. Například vlajkový supersportovní motocykl CBR1000 RR FireBlade bude od příštího měsíce stát 369 900 korun proti současným 339 900 Kč. Velké cestovní enduro Varadero zase podraží o 13 procent na 295 000 korun.

Harley-Davidson podle ředitele českého zastoupení Jiřího Koláře udává ceny v eurech, proto se v korunovém přepočtu projeví každý výkyv kurzu obou měn.

"Zákazníky zatím růst ceny v korunách neodrazuje," řekl. Další velká značka Suzuki se zveřejněním nových cen zatím vyčkává a měla by je oznámit do konce měsíce.

Přes výhodné ceny a akční nabídky se v lednu a únoru prodej nových motocyklů propadl o 26 procent na 1 596 strojů. Firmy to dávají do souvislosti s chladným počasím i dopady ekonomické krize. Nejvíce prodala Suzuki, následovaná Yamahou. Loni se v Česku prodalo 27 222 motocyklů, což představuje meziroční nárůst o devět procent.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Motosalonu v Brně ožívají slavné značky a elektrický pohon

Motosalon Brno 2018

Na letošní hlavní motocyklové výstavě Motosalon se kromě nových modelů motorek všech renomovaných výrobců objevila i...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Autofotka týdne: Když si velcí kluci hrají, jsou z toho ozdoby českých garáží

Soutěžní výstava Bohemian Custom Bike 2018 na výstavě Motocykl 2018

Výstava Motocykl v pražských Holešovicích zahajuje motorkářskou sezonu. Důležitou součástí programu je přehlídka...

Najdete na iDNES.cz