Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorky pro excentriky: parní punk a jednoválce

aktualizováno 
Singles čili jedinci, kteří dlouhodobě žijí raději sami než s někým, jsou v dnešní společnosti stále běžnější. U motorek toto slovo označuje jednoválce. O nich se nedá říci, že by jejich obliba nějak stoupala – velké motocykly mají nejčastěji 2 nebo 4 válce. Přesto se stále najdou konstruktéři, kteří hlavní nevýhodu jednoválců, tedy nevyvážený chod a z toho plynoucí vibrace, nechtějí brát na vědomí a staví stále větší a větší...

NSU Bizon 2000

Před takovými deseti lety byl neoficiálním držitelem rekordu o objemově největší jednoválcový buchar jakýsi Franz Langer s motorem 1000 ccm.

Připomeňme, že někdy v té době skončila výroba nejobjemnějšího sériově vyráběného jednoválce, endura Suzuki Big s 779 ccm. Pak se však objevila steampunková konstrukce pana Wernera Dienstkrada s objemem motoru 1440 ccm.

Co to je steampunk (parní punk)? Původně literární fantasy směr, příbuzný s cyberpunkem a vzniklý na přelomu 80. a 90. let minulého století, který se vzhlédl v reáliích viktoriánské éry (19. století). Po čase se ze steampunku stal také svébytný styl designu a výtvarného umění – vznikly steampunkové elektrické kytary nebo notebooky… Tato vlna našla svůj ohlas také mezi několika konstruktéry motorek.

Bobster trike Zeel design

Příkladem může být Bobster trike – designově "vymazlená" kreace od Zeel design, využívající motor z Harley-Davidsonu Sportster 1200 a s hojným využitím mědi a mosazi. Ještě dále zašel Arthur Hubbard, který opravdu použil parní pohon. Jeho motocykl podle slov autora dokáže jezdit 2 hodiny na jedno doplnění vodou, kromě toho spotřebuje asi jeden galon (cca 3,8 litru) benzinu za hodinu.

Hubbard Steamcycle

Toto jsou ale dvouválce, a tak se vraťme k jednoválcovému výtvoru pana Dienstkrada – ten patří opravdu do kategorie steampunk hardcore. Designově to pojednal v komiksovém stylu, motor 1440 ccm pocházel z traktoru, kola z Fordu A, přední vidlice z jasanového dřeva a jako sedlo posloužila lopata.

Celé to vypadá jako sranda (a taky že je), ale Franzu Langerovi to nedalo spát a rekord chtěl získat zpět. Jako odvetu postavil NSU Bizon 2000 s dvoulitrovým motorem. Základ pochází z válce z hvězdicovitého leteckého motoru, kterému ale Franz notně pomohl, kromě zvětšení objemu třeba lehkými písty Mahle nebo výfukovou rourou s průměrem 75 mm.

NSU Bizon 2000

Dějiny jsou ale kruté, zvláště pokud se snažíte o rekordy. Před nedávnem vyšlo najevo, že souběžně (roku 1998) se kdesi na severu Německa vsadil restaurátor veteránů Claus Mees o to samé, totiž že postaví největší jednoválec na světě.

Předmětem sázky bylo jedno pivo a výsledkem HG3000, monstrum s objemem 3034 ccm. Zdá se, že piv při jeho stavbě padlo trochu víc, každopádně to stálo za to.

Mees HG3000Mees HG3000Mees HG3000
V tomto případě sice nejde o čistý steampunk, ale nějaký "punk" to je určitě: Použita byla řada dílů z motocyklů BMW, některé další pochází z automobilů Volkswagen nebo Porsche, a píst dokonce z obrněného transportéru.

Motor točí na volnoběh 150 otáček za minutu, při plném plynu 800. I když jízdní vlastnosti HG3000 rozhodně nejsou excelentní, Claus Mees pivo vyhrál a první místo v neoficiální soutěži o největší jednoválcovou motorku na světě mu patří dodnes. 

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Brno patří motorkám, podívejte se na veletrh Motosalon

Motosalon 2018

Na brněnském výstavišti dnes začíná mezinárodní motocyklový veletrh Motosalon. Pro návštěvníky je letos připraveno více...

Překvapení ankety Motocykl roku: elektrický skútr BMW a nadvláda Hondy

Afrika-Twin dostala pro rok 2018 řadu vylepšení, mezi které patří nové přední...

Takové výsledky hlasování o nejlepší jednostopé novinky za sezonu 2018 asi čekal málokdo. Po sečtení pořadí od...

Každá osmá oběť silničních nehod je motorkář. Někteří stále bez helmy

Nabouraná motorka Kawasaki. (27.6.2014)

Loni zahynulo na silnicích 64 motorkářů, dalších 418 bylo těžce zraněno. Motocyklisté v roce 2017 zavinili 58 procent...

Najdete na iDNES.cz