Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motoršou v Ostravě: novinky i americká klasika

  17:19aktualizováno  17:19
Znalci současných vozů, obdivovatelé veteránů, příznivci amerických aut, milovníci umění kaskadérů, motorkáři, vyznavači jízdy na tříkolce či třeba romantici toužící po letu balónem.

Žhavou novinkou ostravské Motoršou bude nové Subaru Forester | foto: Subaru

Ti všichni by měli být uspokojeni při víkendové akci Motoršou – Aréna On The Road v ostravské ČEZ Aréně. "Snažíme se nezaměřovat výhradně na auta. Chceme ukázat co nejširší nabídku dopravních prostředků, v nichž budou mít zastoupení i motorky, tříkolky či letos nově třeba horkovzdušné balóny," říká jeden z organizátorů Motoršou, Jan Kostecký.

"Letošní účast vystavovatelů je rekordní. K vidění bude více než jedenatřicet značek aut," říká Kostecký a vyzdvihuje nejatraktivnější vozy. Vůbec poprvé v Česku návštěvníci ČEZ Arény spatří SUV vůz Subaru Forester, v ostravské premiéře bude uveden vůz Jaguar XF, Harley Davidson představí nový motocykl Rocker.

Venku na parkovišti pak lidé budou moci obdivovat dovednosti kaskadérů Milana Polanského a Davida Bryknara, biketrialové exhibice Havířovských drtičů či ukázku zásahu hasičů. V sobotu si navíc užijí příznivci amerických vozidel – během celodenního moderovaného programu se seznámí s jednotlivými auty, v sobotu budou k vidění i korejské vozy SsangYong.

Na neděli se chystá sraz majitelů motorek Harley Davidson. "Za pěkného počasí by mohlo dorazit dvě stě účastníků," odhaduje Tony Selník z Harley Owners Group Ostrava. "V sobotu jedeme do Kutné Hory, cestou zpět se stavujeme v Brně a v neděli po poledni dorazíme do Ostravy," přibližuje víkendový program motorkářů, jejichž silné stroje budou moct Ostravané obdivovat v neděli při odpolední projížďce městem.

Jak podotýká Miroslav Beinhauer z ČEZ Arény, svou atrakci by si na Motoršou měli nalézt malí i velcí i ti, kteří zrovna nejsou příznivci aut či motorek. Mohou zamířit třeba na módní přehlídku. V sobotu i neděli se akce koná od 9 do 18 hodin, vstupné stojí 50 korun.

Chce být jiný, má americký vůz
Jedním z hlavních lákadel bude nablýskaná krása amerických vozů všech značek. Do Ostravy se sjedou majitelé amerických automobilů z Čech, Moravy a Slezska, Polska i Slovenska.

"Když bude pěkné počasí, dá se předpokládat, že jich dorazí okolo sedmdesáti," odhaduje koordinátor srazu Ivo Kunetek a jmenuje značky, které budou s největší pravděpodobností k vidění: Chevrolet, Cadillac, Lincoln, Buick, Dodge, Ford...

"Majitelů amerických vozů v posledních letech výrazně přibývá, a to nejen v souvislosti s rekordně nízkou cenou dolaru," říká Ivo Kunetek, který americká auta prodává a pravidelně se účastní srazů majitelů těchto vozů.

Touha vlastnit něco výjimečného, něco, čím se může odlišit od většinové společnosti. To byly důvody, které ho před lety vedly ke koupi prvního chevroletu.

"O americká auta jsem se zajímal už před revolucí, tehdy asi hlavně ze zájmu o západní styl života, z potřeby nebýt stejný jako ostatní," líčí Ivo Kunetek, který dnes vlastní terénní vůz Chevrolet Tahoe z roku 1995. Čas od času si ale vyjede i americkým veteránem.

"To jen tak o sobotách a nedělích, třeba s přítelkyní na oběd." Zítra bude jedním z účastníků prezentační jízdy amerických vozů. Miroslav Beinhauer z ČEZ Arény přibližuje průběh trasy: "Vozy vyrazí v sobotu ve 14 hodin z parkoviště u ČEZ Arény. Projedou ulicemi Závodní, Ruská a 1. Máje, odkud budou pokračovat na Porubu. V ulici Francouzská odbočí směrem na Alšovo náměstí, odkud se budou pomalu vracet zpět do Hrabůvky a k hale."
 
Kdo automobily nezahlédne v ulicích, má pořád šanci pokochat se jejich krásou přímo na místě konání Motoršou. V sobotu i neděli od 9 do 18 hodin bude probíhat moderovaný program, v němž budou představena jednotlivá americká auta. 

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz