Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MPV překonány, budoucnost patří MSV!

  12:06aktualizováno  12:06
Letošní ročník autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem je mimo jiné i ve znamení pohledně bachratých konceptů. Po Citroënu Airlounge, chlubícím se téměř neuvěřitelným aerodynamickým součinitelem, odhalili pohledné skoroMPV i u španělského Seatu.

Altea Prototipo, má publikum navnadit na blížící se uvedení nového sériového modelu Altea, naplánovaného na příští rok. Představená studie naznačuje, že opravdu je na co se těšit.
 
Altea bude prvním modelem značky Seat vyvinutým v rámci nové divize Audi Brand Group, ustavené začátkem roku 2002. ("Sportovní" divize zahrnuje mimo jmenovaného Seatu a ingolstadtského Audi, například i italské Lamborghini.)

Koncept SEAT Altea Prototipo, který vymysleli v technickém centru automobilky v Martorellu, je dle prohlášení automobilky velmi blízký reálnému modelu.

Při pohledu na odvážné linie a nečekané zlomy, zakomponované ovšem do jednolitého "bonbónovitého" tvaru, pozorovatele potěší, že stylistická sterilita koncernu Volkswagen za Pyreneje stále ještě nedorazila. 

Přídi vozu dominuje rozměrná maska chladiče a především pak světlomety, připomínající kočičí oči. Na sportovnější notu naopak hrají rozměrné výřezy nárazníku.

Ještě dál, než předek vozu, jde záď téměř kulovitého tvaru. Malý spojler nad vrchní hranou okna, trojúhelníkové světlomety a dvě koncovky výfuku pak hovoří o péči o detail.

Masivní podběhy kol a vysoká linie boků propůjčují konceptu Altea Prototipo dynamický charakter. Pocit lehkosti dodává vlnovitý prolis startující nad lemem předního kola, v ladné křivce opíše na boku vozidla plochý oblouk a pomalu se stráci v lemu kola zadního. Nejdramatičtější partií je pak malé trojúhelníkové okénko před c-sloupkem (zadním), do kterého designéři zakomponovali kliku druhého páru dveří. Celkově tvar plochy bočních oken opakuje "kočičí oko" předních světlometů. 

Jednoprostorová koncepce studie nemá žádný zřetelný předěl mezi motorovým prostorem, prostorem pro cestující a zavazadelníkem. Speciálně pro tento typ sportovně stylizovaných jednoprostorových vozů SEAT vymyslel zcela nové označení: MSV – Multi Sport Vehicle.

V případě konceptu Altea Prototipo to znamená uspořádání sedadel 2+2 - každý pasažér má zcela samostatné anatomicky tvarované sedadlo.

Sportovnějšího ducha podtrhuje snížené sportovní zavěšení devatenáctipalcových kol s nízkoprofilovými pneumatikami nebo bohatě dimenzované brzdy.

O pohon prototypu se stará zážehový dvoulitr FSI, vybavený systémem přímého vstřikování benzinu – jde o vůbec první agregát značky SEAT této koncepce. Výkon motoru 150 k se přenáší na přední kola prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky Tiptronic.

Parametry Seatu Altea:

Délka (mm) 4292
šířka (mm) 1412
výška (mm) 1552
rozvor (mm) 2578
motor zážehový FSI 2.0
výkon 112 kW / 150 koní
převodovka šestistupňová automatická

Stáhněte si tapetu:
800 x 600

800 x 600

1024 x 768

1024 x 768

Přídi vozu dominuje rozměrná maska chladiče, světlomety, připomínající kočičí oči jdou v duchu ostatních Seatů. Na sportovnější notu naopak hrají rozměrné výřezy nárazníku.

Masivní nárazníky a vysoká linie boků dávají konceptu Altea Prototipo dynamický charakter.

Koncept SEAT Altea Prototipo, který vymysleli v technickém centru automobilky v Martorellu.

Pocit lehkosti dodává vlnovitý prolis startující nad lemem předního kola. V ladné křivce opíše na boku vozidla plochý oblouk a pomalu se stráci v lemu kola zadního.

Nejdramatičtější partií je pak malé trojúhelníkové okénko před c-sloupkem (zadním), do kterého designéři zakomponovali kliku druhého páru dveří.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

OBRAZEM: Nový Peugeot 508 v plné parádě. Je to krásný fastback

Peugeot 508

Jednou z nejzářivějších premiér autosalonu v Ženevě, který otevírá za dva týdny, bude nová vlajková loď Peugeotu. Nová...

Corbellati chce jet 500 km/h, ale nejsilnější auto Ženevy budí rozpaky

Corbellati

Nejsilnější automobil letošního ženevského autosalonu nenajdete na perfektně nasvíceném stánku Bugatti, Ferrari,...

Najdete na iDNES.cz