Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hasičák v autě není jednotný názor. Povinný zatím nebude

  12:00aktualizováno  12:00
Hasiči i policisté požadují, aby se povinná výbava osobních automobilů rozrostla o přenosný hasicí přístroj. Ministerstvo dopravy, které novelu vyhlášky připravuje, s tím ale nesouhlasí. Názory odborníků nejsou podle mluvčího resortu jednotné.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Slovenský řidič Ladislav Jakub vezl předminulý týden lidi do práce, když mu na desátém kilometru dálnice D1 ve směru na Brno začal hořet autobus. Ač se ho snažil zachránit pomocí hasicího přístroje, neuspěl. Z autobusu zbyla jen železná kostra.

Také Jaroslavu Kováři z Kladna vyskočily náhle z motoru auta plameny, když jel po mostě v Mělníku. Žádný z řidičů aut, která kolem něj projížděla, ale neměl u sebe hasicí přístroj, a tak Kovářovo auto lehlo popelem.

Kvůli podobným případům hasiči požadují, aby s sebou nejen sanitky, taxíky a autobusy, ale i ostatní vozidla vozily hasicí přístroje. Při požáru by podle vyšetřovatele středočeských hasičů Libora Pospíšila mohl oheň uhasit řidič, který pojede kolem. "Pokud stihnete sprej nebo přístroj použít včas, tak je zásah stoprocentní. Většinou požár minimálně hodně zmírníte nebo dokonce uhasíte," říká Pospíšil.

V povinné výbavě hasicí přístroj nebude

Právě časté požáry vozidel na silnicích vedly hasiče k tomu, aby prosadili do navrhovaných změn novely vyhlášky o povinné výbavě vozidel přenosný ruční hasicí přístroj. Ministerstvo dopravy však se zařazením přístroje nepočítá.

Naopak nově by ve výbavě mělo být měřicí pásmo, tužka, evropský formulář pro záznam nehody a reflexní vesta. Platit začne nové pravidlo asi v polovině roku.

Ministerstvo dopravy má podle mluvčího Martina Kupky k dispozici rozdílné názory odborníků na to, zda v autě má, nebo nemá přístroj být. "Podle některých je při rychlosti hoření auta malý hasicí přístroj málo účinný a bylo by nutné spoléhat na to, že se k hašení připojí více řidičů. S tím je spojeno větší bezpečnostní riziko," tvrdí Kupka.

Mnozí odborníci se podle něj navíc shodují, že pro úspěch zásahu je důležité, aby lidé uměli s hasicím přístrojem dobře zacházet. "To samotná vyhláška také nezaručí," říká mluvčí resortu.

Přenosné hasicí přístroje by v povinné vyhlášce chtěli i policisté. "Dopravní policisté by je uvítali, stejně jako reflexní vesty, a to pro všechny pasažéry v autě," potvrzuje mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková.

Potřebný je ruční hasicí přístroj i podle řidičů. "Už jednou mi hasicí přístroj zachránil život a auto. Než by přijeli hasiči, bylo by po vozidle," poznamenává sedmadvacetiletý řidič Jaroslav Novák z Mladé Boleslavi.

Požáry bývají hlavně kvůli technické závadě

Loni hasiči vyráželi ve Středočeském kraji k 424 případům, letos už k osmatřiceti. Drtivou většinu z nich podle vyšetřovatele Libora Pospíšila tvoří požáry aut.

Ze statistiky vyplývá, že převážná část je způsobena technickými závadami. "Většinou jde o poruchy autoelektriky, u starších aut o závady na palivovém sytému," vysvětluje vyšetřovatel.

Například majitelé starších škodovek by si měli dát pozor na pletenou benzinovou hadičku. "Postupem času začne benzin prosakovat, vzlínat skrz ni až na výfuk. Pak začne hořet," varuje Pospíšil. Nejtragičtější následky mívají podle hasičů požáry při dopravních nehodách. Jde většinou o případy, kdy auto narazí do stromu a začne hořet. Loni při těchto haváriích uhořelo šest lidí.

Nechceme řidiče zbytečně zatěžovat

Ministerstvo dopravy nedávno dostalo od hasičů výzvu, aby do připravované novely vyhlášky o povinné výbavě vozidla zařadilo ruční hasicí přístroj.

"Názor odborníků se různí a někteří dokonce nechtějí, aby hasičáky ministerstvo byť jen nezávazně doporučilo," říká mluvčí ministerstva Martin Kupka.

Proč ministerstvo nechce ruční hasicí přístroje do povinné výbavy vozů?

Chceme se vydat cestou menší zátěže řidičů a zároveň co nejtvrdších postihů pro ty, kteří předpisy porušují a jezdí nebezpečně. Nechceme zvyšovat rozsah povinné výbavy tam, kde se navíc neshodují ani odborníci. Přikláníme se spíše k názoru, že primární je ochrana života a zdraví lidí. Hašení automobilu by v některých případech mohlo naopak zvýšit riziko úrazu.

Další komplikace jsou spojené s uchycením přístroje tak, aby byl řidiči po ruce. Zejména u nových automobilů se takové místo hledá obtížně a hasicí přístroj končí většinou v zavazadlovém prostoru. Tam ale může být při nehodě stejně nedostupný.

Proč tuto výbavu ministr alespoň nezávazně nedoporučil?

Ministr vždy říkal, že nezařazení hasicích přístrojů do povinné výbavy neznamená, že by si jej řidiči neměli nebo dokonce nemohli vozit s sebou. Mělo by to ale nadále zůstat na jejich vůli a rozhodnutí.

Máte i další důvody, proč s návrhem hasičů nesouhlasíte?

Motorista by musel zajistit odbornou kontrolu ve stejném rozsahu jako u větších hasicích přístrojů. Hned se také vyrojily spekulace, zda by takovou vyhláškou ministerstvo nesledovalo jen zájem podpořit zisk těchto firem.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Elektřiny pro auta do zásuvky bude málo, musí vyrůst jaderné elektrárny

Závod elektromobilů Wave 2017

Automobilky a politici se vzájemně plácají po zádech, jak skvělá bude budoucnost dopravy v podobě elektromobilů. Ale...

Najdete na iDNES.cz