Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kolik vyjdou dálniční poplatky

  21:29aktualizováno  21:29
Do většiny cílových zemí pro letní dovolené se dostaneme rychle po dálnicích; přes Německo, kde nemusíme zaplatit nic, a Rakousko, kde postačuje cenově dostupná dálniční známka. Dál pak už to je jiné: platit budeme za každý kilometr. Uvádíme informace pro běžné osobní automobily.

Francie

Nejčastěji si při vjezdu na dálnici vyzvednete platební lístek a zaplatíte při výjezdu, ale jsou i dálnice, kde se platí už na začátku. 

Zdarma lze používat části dálnic v bezprostřední blízkosti velkých měst. Může se platit v hotovosti nebo i většinou obvyklých karet.

Poplatky jsou stanoveny podle kategorií vozidel (rozhoduje počet náprav, výška vozidla, počet sedadel apod.) a konkrétní dálnice, hraje roli i vzdálenost.

Orientačně: řidič osobního automobilu musí počítat s průměrnou částkou kolem šesti eur za každých 100 km dálnice.

Itálie

Italské dálnice patří k levnějším, nutno však počítat s velkými rozdíly v poplatcích, kdy za úsek 100 km můžeme zaplatit kolem tří eur, ale výjimečně také osm i více eur. Vprůměru se však dálniční poplatky pohybují mezi pěti až šesti eury na 100 km.

S výjimkou některých dálnic na Sicílii mohou motoristé platit poplatky kartou Viacard, kterou lze zakoupit nejen v Itálii v kancelářích ACI (italského autoklubu), na mýtnicích, v turistických kancelářích i v některých trafikách, ale i v Česku v cestovní kanceláři Autoturist (zde prodávaná karta zahrnuje asi 600 km jízdy po dálnicích).

Na řadě dálnic lze platit i kartami. Aktuální poplatky jsou na internetových stránkách Societa Autostrade SpA: http://www.autostrade.it („interactive map“).

Praktické rady na cestu k moři

Vstup do Evropské unie zjednodušil sice formality při cestování, ale je dobré znát základní informace o zemích, kam směřujeme.

Španělsko

Ve Španělsku je přibližně 3000 kilometrů dálnic. Hlavní tahy vedou podél pobřeží Středozemního moře a přes severní část země, kde spojují Baskicko s východním pobřežím. Na hlavních dálničních tazích lze platit hotově i kreditní kartou. Dálniční poplatky ve Španělsku patří k nejvyšším - v průměru 7,50 eur/100 km.

Portugalsko

Poplatky na portugalských dálnicích lze zaplatit buď hotovostně, nebo kartou, kterou vydává dálniční společnost Brisa. Průměrný poplatek za vozidlo z 1. skupiny je kolem šesti eur/100 km.

Chorvatsko

V Chorvatsku český turista nejspíš vjede na dálnici Krapina - Zagreb - Karlovac. Za běžné osobní vozidlo se platí 26 HRK (asi 110 Kč). Cesta po dálnici ze Záhřebu k hranici Srbska a Černé Hory (Zagreb - Županja) stojí 74 HRK (316 Kč).

Maďarsko

Všechny dálnice (M1, M3, M5 a M7) jsou zpoplatněny jednotnou dálniční známkou a nikde se již neplatí mýtné. Na M7 je bezplatný pouze úsek mezi exity na Székesfehérvár, který je považován za městský okruh. Dálniční známky s magnetickou kartou jsou desetidenní, měsíční a roční. 

Nově jsou zavedeny také čtyřdenní dálniční známky. Dálniční známka a magnetická karta jsou k dostání u čerpacích stanic před vstupem na dálnice, u poboček Maďarského autoklubu. Známka bez magnetické karty je neplatná. Na známce stejně jako na magnetické kartě musí být uvedena poznávací značka vozidla, jinak jsou rovněž neplatné.

Ceny známek s magnetickou kartou jsou následující: desetidenní známka 2000 HUF (asi 250 Kč), měsíční 3400 HUF. Za čtyřdenní dálniční známku se v sezoně od 1. 5. do 1. 9. 2004 platí 1270 HUF (asi 160 Kč).

Norsko

V Norsku je 75 kilometrů dálnic značených jako A (4 pruhy). Tyto dálnice jsou situovány okolo Bergenu a Osla. Navíc jsou v Norsku dálnice značené jako B (2 pruhy). Kromě dálnic se vybírají poplatky za řadu silnic s tunely a mosty (celkem je v Norsku 17 300 tunelů), které zkracují cestu kolem fjordů. Platit lze jen hotově.

Rakousko

V Rakousku jsou zavedeny dálniční poplatky formou dálniční známky, a to desetidenní, dvouměsíční a roční. Dálniční známky pro Rakousko lze koupit i v centrále ÚAMK v Praze 4, Na Strži 9 (informace na tel. 1230) za následující ceny: dvouměsíční známka pro osobní (obytný) automobil 729 Kč (desetidenní známky 260 Kč).

Pro přívěsy za osobní vozidla se nevyžaduje žádná známka. Navíc se platí za některé dálniční úseky v Alpách a za průjezdy některých tunelů a horských silnic. Kromě toho se platí mýtné i za řadu silnic nižších tříd. Většinou jde o vyhlídkové silnice v délkách zhruba od pěti do deseti kilometrů.

Řecko

Za použití více než 500 kilometrů dlouhé trasy ze Soluně do Atén zaplatí řidič osobního automobilu 5,70 eura, jízda po trase Atény - Korinth - Patras stojí 3,20 eura. V průměru se za 100 km jízdy po řecké dálnici zaplatí kolem 1,10 eura. V Řecku však nejde o dálnice obvyklých parametrů, ale spíš o rychlostní silnice.

Slovensko

Slovenské dálniční známky jsou v prodeji na hraničních přechodech, u vybraných pošt a vybraných čerpacích stanic za následující ceny: roční známka pro vozidlo do 3,5 t celkové hmotnosti stojí 600 Kč, patnáctidenní známka 120 Kč. Do celkové hmotnosti se započítává i celková hmotnost karavanu či jiného přípojného vozidla. Jediný nezpoplatněný dálniční úsek je Lanžhot - Kúty.

Slovinsko

V zemi je celkem 115 km dálnic. Trasa Lublaň - Naklo (směr k tunelu Karavanky) stojí řidiče osobního automobilu asi 40 Kč. Za tunel Karavanky se platí 1500 SIT (asi 200 Kč). Rychlé svezení umožňují i úseky Lublaň - Postojna 490 SIT (asi 65 Kč) a ve směru na Graz Maribor - Šentilj (asi 25 Kč). Za trasu Lublaň - Nova Gorica ve směru do Itálie se platí 970 SIT (asi 130 Kč).

Srbsko a Černá Hora

Za průjezd osobním automobilem (bez přívěsu) po rychlostní silnici (dálnici) od maďarsko-srbské hranice přes Feketič a Bělehrad na Niš a Pečenjevce v blízkosti bulharských a makedonských hranic se platí celkem 26 eur (s obytným přívěsem 40 eur). Cesta od chorvatsko-srbské hranice do Bělehradu stojí šest eur (devět eur) a za použití úseku Bělehrad - Niš - Pečenjevce se platí 16 eur (24 eur).

Švýcarsko

Pro používání švýcarských národních silnic (dálnic a víceproudých silnic) musí mít každé vozidlo do 3,5 t, motocykl, karavan a přívěs zakoupenu dálniční známku, jejíž cena je 40 CHF (asi 820 Kč). Je platná celý kalendářní rok a leden roku následujícího. Lze ji zakoupit na hraničních přechodech, poštách, čerpacích stanicích a u některých českých autoklubů.

***

Autem k moři v pohodě: itineráře, mapy a praktické rady na cestu

***

Poplatky za průjezd tunely

Projet Alpami a přitom se vyhnout placeným úsekům je při cestách na dovolenou ke Středozemnímu moři velmi obtížné. Prakticky nemožné je to pro motoristy, kteří vezou karavan, protože vedlejší silnice jsou pro vozy s karavanem nevhodné, v některých případech dokonce zakázané. V tabulce je vybráno několik horských tunelů a průsmyků na hlavních tazích, v nichž je průjezd zpoplatněn.

Kolik zaplatíte

Mont Blanc (F) 28,10 (zpáteční 35,00) eura
Gran San Bernardo (I) 21,90 (zpáteční 30,80) eura
Gotthard (CH) v ceně švýc. dálniční nálepky
San Bernardino (CH) v ceně švýc. dálniční nálepky
Arlberg (A) 8,50 eura
Brenner (A) 8,00 eur
Felbertauern (A) 10,00 eur
Tauern - dálnice (A) 9,50 eura
Karavanky (SLO) 6,50 eura
Bosruck - Gleinalm, Pyhrnská dálnice (A) 7,50 eura

Zdroj: ÚAMK

 

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Další z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Najdete na iDNES.cz