Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nafta není pro šneky. Dieselmax jede 563 km/h

aktualizováno 
TDI, CDTI, i-CTDI, CRD, CDI... motory spalující naftu mají konečně svého krále. Žlutočerný doutník Dieselmax, nesoucí značku pracovních strojů JCB, ustavil na solném jezeře u města Bonneville světový rychlostní naftový rekord. S dieselem se dá uhánět více než pětistovkou, přesněji 563,418 kilometrů v hodině.

JCB Dieselmax | foto: JCB

Čoudívé dieselové motory v lenošivých náklaďácích a dodávkách jsou minulostí, odhady říkají, že se letos v Evropě prodá dokonce víc aut čerpajících naftu, než těch benzinových. Nejnovější ikonu řidičů, kterým pod kapotou brumlá vznětový agregát, postavila britská společnost JCB.

V polovině srpna v nadmořské výšce 1281 metrů dieselmax rozprášil letitý rekord speciálu Thermo King Streamliner, který se v roce 1973 rozjel na 379,413 kilometrů v hodině.

9,09 metru dlouhá žlutočerná raketa bez křídel váží 2700 kilogramů (včetně pilota), o pohon se starají dva 750koňové dvoustupňově přeplňované turbodiesely. Za pozornost stojí jejich chlazení, obstarávané 200 litry vody s kusy ledu.

Do kokpitu zasedl Andy Green, momentálně nejrychlejší řidič světa. 44letý podplukovník britského letectva už uháněl v autě pojmenovaném Thrust Ssc nadzvukových 1227,986 kilometrů v hodině.

Na solném jezeře v Utahu se diselmax rozjel na rychlost 563 kilometrů v hodině na 11 mílovém úseku (cca 18 km). Automobilová federace FIA ovšem uznává průměrnou rychlost. Rekord, pokud má být uznán předpokládá, že auto projede daný úsek v obou směrech.

23. srpna dosáhl dieselmax při první jízdě na rychlost 588,664 km/h, při zpáteční cestě se rozjel na 540,248 kilometrů v hodině. Komisaři poté z obou rychlostí spočetli průměrnou rychlost, která bude zapsána do Guinessovy knihy rekordů: 563,418 km/h (350,092 mil/h). Stavba rekordního speciálu vyšla JCB na 80 milionů liber.

Tankovat naftu se už nestydí ani okruhové speciály. Palivo, které ještě před nedávnem chutnalo především náklaďákům, letos dovezlo Audi k vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. V červnu letošního roku speciály označené Audi R10 TDI pod vedením pilotů Franka Biely, Marco Wernera a Emanuele Pirra ovládly závod. Kromě prvního obsadil další dieselový speciál z Ingolstadtu ještě třetí příčku.

Audi R10 TDI vybavené dvanáctiválcem s výkonem 478 kW (650 koní) a jedenácti sty kroutícími newtonmetry stanovilo rekord závodu v počtu ujetých kilometru. Naftu čepovaly každých šestnáct 13,65 kilometrových kol, celkem jich vítězný monopost ujel 380.

Dieslemax v číslech

motor

2 x čtyřválcový pětilitr

max. výkon

560/750 kW/koní

max. točivý moment

1500 Nm

délka x šířka x výška

9091 x 1145 x 1337  mm

rozvor

5878 mm

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz